Pozytywne zmiany w Belgii – ułatwienia dla motocyklistów - Motogen.pl

Król Belgii znany jest ze swojej pasji motocyklowej i prawdopodobnie dzięki temu jego poddani, poruszający się na jednośladach, będą mieli lżejsze życie.

W ubiegłym tygodniu dekretem królewskim przyjęto kilka poprawek do obecnego prawa, które ułatwią życie motocyklistom. Zmiany w przepisach mają wejść w życie już 1 września tego roku. Jazda między pasami będzie dopuszczalna tak długo, jak motocykl nie przekroczy 50 km/h i dopóki różnica prędkości między samochodami i wyprzedzającym je motocyklem nie jest wyższa niż 20 km/h. Według nowych przepisów motocykliści mogą także używać buspasówi parkować swoje jednoślady na chodniku, pod warunkiem że nie będą stwarzali przeszkód dla pieszych i zostawią odstęp co najmniej 1,5 metra między jednośladem, a wewnętrzną krawędzią chodnika. Dzieci powyżej 8 roku życia będzie można przewozić jako pasażera na każdym motocyklu. Pomiędzy 3 a 8 rokiem życia dzieci, według nowych zapisów, jeździć mogą jako pasażerowie jedynie na motocyklach nieprzekraczających 125 ccm pojemności i wyłącznie w specjalnych fotelikach motocyklowych. Dzieci mających mniej niż 3 lata nie wolno będzie przewozić motocyklem. Oprócz obowiązkowego kasku użytkownicy jednośladów będą musieli w czasie jazdy nosić rękawice, kurtkę z długim rękawem, spodnie i buty chroniące kostkę.

Wygląda więc na to, że Belgia ma najbardziej przyjazne motocyklistom prawo ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Niektóre państwa powinny brać przykład…