Senat przyjął nowy taryfikator mandatów bez większych zmian. To oznacza, że w życie przepisy wejdą już niedługo. Kiedy?

Senat głosował za wejściem w życie nowego taryfikatora mandatów. Będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022. W międzyczasie zastosowano kilka poprawek odnoszących się do wysokości kar. W większości jednak, wchodzi w niewiele zmienionej formie.

Za przyjęciem głosowało 95% senatorów. Senat odrzucił większość poprawek, między innymi zmniejszenie do 15 tys. zł maksymalnej grzywny nakładanej przez sąd. Nie przeszło także obniżenie z 1500 do 750 zł mandatu za nieustąpienie pieszemu przechodzącemu przez pasy.

Również zmniejszenie okresu ważności punktów karnych z dwóch lat do jednego roku nie przypadło do gustu senatorom. Maksymalna wysokość mandatu, jaką może ukarać policjant kierowcę pozostała, jak w projekcie, na poziomie 5 tys. zł.

Na otarcie łez ustalono karę za przekroczenie prędkości do 30 km/h na poziomie 400-800 zł, oraz zmniejszenie minimalnej kary za przekroczenie prędkości ponad 30 km/h do 800 zł.

Zobacz też: Trwają prace nad nowelizacją, aby właściciel pojazdu “automatycznie” obciążany był mandatami z fotoradarów, przy próbie uniknięcia odpowiedzialności.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Więcej w Newsy, Prawo i Przepisy, Z Kraju
Nowelizacja: właściciel pojazdu automatycznie zapłaci mandat z fotoradaru

Koniec z nieodbieraniem korespondencji lub z przerzucaniem winy na innego kierującego. Rząd wraca do projektu nowelizacji ustawy "twój samochód -...

Zamknij