Koniec z nieodbieraniem korespondencji lub z przerzucaniem winy na innego kierującego. Rząd wraca do projektu nowelizacji ustawy “twój samochód – to twój mandat”.

Mamy w Polsce teoretycznie zautomatyzowany system zarządzania fotoradarami CANARD. W praktyce nie jest on automatyczny, a obsługa musi manualnie identyfikować kierowców. Kierowcy z kolei nie przyjmują korespondencji lub przerzucają winę na innego kierującego, albo w ogóle nie wskazują kierującego. W efekcie wiele mandatów ulega przedawnieniu.

Właściciel pojazdu płaci mandat

Jak dowiedział się portal rmf24.pl, rząd wrócił do projektu nowelizacji o roboczej nazwie “twój samochód – to twój mandat”. Idea jest całkiem prosta.

Po pierwsze – jeżeli właściciel pojazdu nie odbierze zawiadomienia o mandacie, nie odpisze lub nie wskaże kierowcy, to i tak zapłaci mandat.

Po drugie – jeżeli właściciel wskaże kierowcę, ale ta osoba nie przyjmie mandatu, nowelizacja przecina łańcuszek i dalszych poszukiwań już nie będzie. Mandat automatycznie wraca na właściciela pojazdu.

“Zgodnie z naszym założeniem, chcemy dać szansę właścicielowi, by wskazał osobę kierującą. Ale w pewnym momencie ten “łańcuszek” przecinamy i to przecinamy stosunkowo szybko, aby wyegzekwować kwotę mandatu, który został nałożony
powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Zmiany niekonstytucyjne?

Podobny pomysł nowelizacji już kiedyś był opracowywany, ale Trybunał Konstytucyjny zawyrokował, że znajdują się nim zapisy niekonstytucyjne. Wiceminister jest świadom wspomnianego wyroku, a nowy projekt jest skonstruowany z uwzględnieniem odpowiednich zmian.

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?

Nowa zasada “twój samochód – to twój mandat” ma dotyczyć mandatów z fotoradarów oraz odcinkowego pomiaru prędkości.

Jak wiceminister przekazał portalowi rmf24.pl, projekt nowelizacji ustawy trafi do konsultacji społecznych do połowy grudnia, a uchwalony powinien zostać w połowie przyszłego roku.

8000 zł grzywny za niewskazanie kierującego?

Z powyższą nowelizacją związek ma także nowy taryfikator mandatów. Senat właśnie go potwierdził i wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. W jednej z aktualnej wersji, grzywna za niewskazanie kierującego pojazdem ma wynosić 8000 złotych…


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Więcej w Newsy, Z Kraju
Autostrada
Które drogi zostaną oddane do końca 2021?

W 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać blisko 250 km nowych dróg…

Zamknij