Motocyklem do Dubrownika - Motogen.pl

Wyprawa motocyklem do Dubrownika w Chorwacji – trasa, co zobaczyć, gdzie zjeść, jak się przygotować?

Dubrownik oferuje wiele atrakcji, które przyciągają co roku setki tysięcy turystów. To klimatyczne uliczki, niemalże gwarantowana udana pogoda, bliski dostęp do morza i możliwość skorzystania z licznych restauracji i kawiarenek, zatem czego chcieć więcej, wybierając wakacyjną miejscówkę? Naszym zdaniem jest to również świetny pomysł na cel podróży motocyklem, nie tylko ze względu piękno docelowej destynacji, widoki jakie czekają nas po drodze, ale także możliwości przemieszczania się pięknymi, lokalnymi drogami na miejscu.

Motocyklem do Dubrovnika
Motocyklem do Dubrovnika

Zalety podróży motocyklem do Chorwacji

Południe Chorwacji to ciekawy pomysł na podróż motocyklem ze względu na to, że całość trasy można swobodnie podzielić na 2 etapy: pierwszy – stricte dojazdowy, drugi – krajoznawczy, w którym już znacznie bardziej cieszymy się miejscem, w którym się znajdujemy. Pierwszy etap to wyjazd z Polski, przejazd autostradami przez Czechy i Austrię. Drugi etap to już czysta przyjemność i możliwość korzystania z przepięknych dróg lokalnych w Słowenii oraz trasa w Chorwacji. Całość nie powinna zająć więcej niż 12-14 godzin z przerwami, w zależności od wybranych dróg.

Motocyklem w podróży
Motocyklem w podróży

Trasa i czas podróży

  1. Trasa przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację. To trasa, która daje możliwość szybkiego i bezpiecznego dotarcia w rejony Słowenii i Chorwacji, by następnie rozkoszować się już wspaniałymi widokami. Jeżeli przekroczycie południową polsko- czeską granicę z samego rana wliczając przerwy – na miejscu będziecie około 20-21. Jest jeszcze możliwość rozłożenia trasy na dwie części przy okazji nieco bardziej eksplorując Słowenię, i nocując w niej przy okazji. Polecamy tę opcję, ponieważ pozwala ona na regenerację oraz daje możliwość odwiedzenia najpiekniejszych rejonów Słowenii. Pamiętajmy o winietach, które są potrzebne do przejechania wszystkich krajów Austrii i Słowenii. W obu Czechach winiety dla motocykli nie obowiązują. Winiety do Austrii i do Słowenii najlepiej wykupić wcześniej w formie online. Ten sposób zakupu pozwala zaoszczędzić Wam czas i zapobiec ewentualnym trudnościom w ich szukaniu na trasie. Można również zaoszczędzić na winietach słoweńskich, w ogóle nie korzystając z dróg płatnych w tym kraju – wybierając piękne lokalne drogi. Jeżeli chcemy zrezygnować z płatnych dróg w Słowenii należy pamiętać o tym, aby opuścić autostradę jeszcze na terenie Austrii.
  2. Mieszkańcy Polski południowej często wybierają drogę przez Słowację i Węgry oraz Chorwację, korzystają z przejścia granicznego w Barwinku. Na Słowacji winiety podobnie jak w Czechach nie obowiązują dla motocykli, na Węgrzech obowiązują dla motocykli. Ten wariant trasy pozbawiony jest idealnej dla motocyklistów Słowenii, dlatego wspominamy o niej jako alternatywie.
  3. Po przekroczeniu granicy chorwackiej mamy możliwość kontunuowania trasy autostradą na południe, jak i udanie się najkrótszą drogą do wybrzeża i kontunuowanie trasy równolegle do autostrady, jednak cały czas ciesząc się pięknymi widokami na morze. Warto zaznaczyć, że jakość autostrady jest bardzo dobra i prowadzi ona równieżprzez piękne rejony. Uważamy, że autostrada również może przynieść wiele radości z przemierzania tychże kilometrów na motorze. 

Co zobaczyć w Dubrowniku i okolicach? 

  1. Miejsce, z którego zobaczysz najpiękniejszą panoramę Dubrownika to wzgórze Srd, na którym znajduje się krzyż. To miejsce jest na wysokości 412 m n. p.m. Fantastyczne widoki na otoczone murami Stare Miasto, położoną tuż obok wyspę Lokrum, czy Wyspy Elafickie, sprawiają, że to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Chorwacji. Na wzgórze można dojechać kolejką górską, która została stworzona 1996 roku. Cena biletu w obydwie strony to 26 euro. Parking znajduje się przy samej atrakcji. Oczywiście na szczyt prowadzi wąska droga betonowa, dlatego polecamy ją dla motocyklistów.
Dubrownik, Chorwacja
Dubrownik, Chorwacja
  1. Stari Grad, czyli Stare Miasto w Dubrowniku. To miejsce w całości zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na Starym Mieście znajduje się także większość zabytków Dubrownika, ale by poczuć jego klimat, należy wejść w boczne uliczki i choć na chwilę się w nich zgubić.
  2. Klasztor i Kościół Franciszkanów. To ciche i spokojne miejsce, w którym możemy zatopić się w refleksjach, ale również ochłodzić w upalny dzień. Kościół Franciszkanów powstał w późnym średniowieczu i zbudowany jest w stylu gotyckim. Wnętrza kościoła wykorzystane były w filmie “Gra o tron”. Wstęp do tych miejsc jest bezpłatny.
  3. Stary Port w Dubrowniku. Przekraczając Bramę Peskarija dochodzimy do portu, który wykorzystywany jest przez tamtejszych rybaków, czy taksówki wodne, które oferują rejsy na pobliskie wyspy. Warto zaglądnąć w to miejsce, gdyż port wygląda bardzo malowniczo. 
Dubrownik, port
Dubrownik, Stary Port
  1. Mury miejskie w Dubrowniku. To najpopularniejsza atrakcja Dubrownika, czyli mury obronne tego miasta. Mają one dwa kilometry długości. Te mury także były tłem do nagrywania wielu filmów. Na mury warto wejść przed zachodem słońca, gdyż jest to dobra okazja do zobaczenie, jak czerwone dachówki oświetlane są przez złociste promienie zatapiające się równocześnie w głębi morza. Wejście na mury nie jest tanie, bo bilet normalny to koszt 35 euro, jednak większość turystów uważa, że mimo tej ceny, ta atrakcja jest warta odwiedzenia. Parking najbliższy do murów jest dodatkowo płatny, nazywa się Pila Gate.
Mury miejskie w Dubrowniku
Mury miejskie w Dubrowniku

Co i gdzie zjeść w Dubrowniku? 

W Chorwacji i innych krajach bałkańskich nie łatwo o utrzymanie diety, gdyż tyle miejsc oferuje pyszne sery, wina i inne alkohole oraz słodkie różnorodne owoce, o które czasami w naszym kraju ciężko. Zatem poniżej kilka tradycyjnych przysmaków, które warto spróbować:

  • Strukle – ciasto nadziewane serem na wzór polskich pierogów
  • Sery kozie i owcze
  • Soczyste figi i arbuzy zakupione u lokalnych sprzedawców
  • Baklava – warstwy ciasta filo przełożone mieszanką miodowo – orzechową. Zapakowaną odpowiednio baklavę, warto zakupić na pamiątkę i poczęstunek dla naszych bliskich jako bałkański upominek.
  • Rakija i wino – te lokalne alkohole również można wykorzystać w celach upominkowych.
  • Pljeskavica – szczególnie ta z kajmakiem. Pljeskavica to siekany, mielony kotlet z mieszanego mięsa. Natomiast kajmak nie ma nic wspólnego w kajmakiem w naszym, słodkim rozumieniu. To rodzaj sera z śmietany i bawolego mleka. Delikatnie rozpuszczający się na gorącym kotlecie, sprawia, że jest często chwalone przez turystów.

Ważne aspekty organizacyjne

Przed podróżą sprawdź stan techniczny Twojego motocykla: czy wszystkie płyny są uzupełnione, czy hamulce działają poprawnie oraz czy opony są w dobrym stanie. Warto sprawdzić również ubezpieczenie, aby mieć pewność, że jest ono aktualne i obejmuje podróże zagraniczne oraz wszystkie kraje, w których będziecie przebywać. Przed wyruszeniem w trasę sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty: prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport. Ważnymi rzeczami są także winiety i ubezpieczenie turystyczne, którego nabycie zalecamy. Chorwacja od 2023 roku weszła do strefy Schengen, więc przejazd przez granicę będzie bezproblemowa. Przy pakowaniu się, musicie zrobić selekcję i wybrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ze względu na ograniczoną przestrzeń. Pamiętajcie o tym, że Dubrownik ma śródziemnomorski klimat i temperatury bywają bardzo wysokie, nie zapomnijcie więc o zabraniu nakrycia głowy i kremów z filtrem. Zaopatrzcie się również w odpowiednie ubrania na te temperatury, okulary przeciwsłoneczne i odzież motocyklową. Istotną rzeczą jest zapoznanie się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danych krajach, gdyż mogą się one od siebie różnić, a każdy podczas wakacji chciałby ominąć przykre niespodzianki w postaci mandatów. Istotną kwestią jest również zmiana waluty, która nastąpiła na początku 2023 roku w Chorwacji – teraz zapłacimy tylko w euro.

Szerokiej drogi!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany