Kalendarz MotoGP 2013 – aktualizacja - Motogen.pl

Już wczoraj było wiadomo, jak będzie wyglądał sezon 2013, a to za sprawą Lorisa Capirossiego, który umieścił w sieci tę informację dzień przed oficjalnym ogłoszeniem. Z kalendarza wynika, że zaplanowano 19 rund. W przypadku dwóch z nich nie napisano jeszcze, na których torach zostaną rozegrane. Dwie niewiadome to rundy w Teksasie oraz Argentynie. Ta ostatnia ma już nawet przygotowaną stronę internetową – www.argentinamotogp.com – ale jeszcze nie ma tam oficjalnej daty. Od ubiegłego sezonu wiadomo również, że MotoGP będzie rozgrywane w Teksasie na podstawie podpisanego dziesięcioletniego kontraktu. Poniżej kalendarz ze strony MotoGP.com.

16 października ukazała się aktualizacja kalendarza, w której podano oficjalny termin rundy w teksańskim Austin. Nadal nie ma oficjalnej informacji na temat gospodarza zawodów z 14 kwietnia, ale należy się spodziewać, że będzie nim argentyński tor Autodromo Termas de Rio Hondo. Zmianie ulega data rundy na torze Sachsenring: z 14 lipca na 7 lipca.

23 listopada FIM zamieścił oficjalny kalendarz MotoGP na sezon 2013. Jak widzicie, zniknęła data 14 kwietnia, kiedy to miało się odbyć GP Argentyny. Ostatnio stanęło ono pod znakiem zapytania z powodu kłopotów firmy Repsol w tym kraju. Dorna wydała oficjalne oświadczenie w związku z wykreśleniem z kalendarza rundy na Termas de Rio Hondo, w którym napisano, że odwołanie zawodów ma związek z ostrzeżeniem hiszpańskiego rządu dla obywateli przed podróżami do Argentyny.

Całe zamieszanie jest spowodowane przejęciem przez rząd argentyński jednej ze spółek należących do Repsola – YPF, która zajmuje się wydobyciem paliw oraz handlem nimi. Jej zasoby to 42% ogólnych zapasów Repsola, a 1600 stacji benzynowych pozwala na kontrolowanie 52% rynku paliwowego w Argentynie.

20 listopada ostrzeżenie zostało wycofane, ale było już za późno na zmiany w kalendarzu, ponieważ Dorna musiała przedstawić FIM ostateczną wersję do 18 dnia tego samego miesiąca. Na MotoGP w Ameryce Południowej będziemy musieli zaczekać do roku 2014. Przez to całe zamieszanie przesunięto o tydzień rundę w Katarze, która miała się odbyć 31 marca, a zostanie rozegrana 7 kwietnia.

11 grudnia nastąpiła kolejna zmiana w kalendarzu. Runda na torze Sachsenring odbędzie się tydzień później, czyli 14 lipca.

7 kwietnia – Katar*
21 kwietnia – USA, Austin
5 maja – Hiszpania (STC), Jerez de la Frontera
19 maja – Francja, Le Mans
2 czerwca – Włochy, Mugello
16 czerwca – Katalonia, Catalunya
29 czerwca – Holandia**, Assen
14 lipca – Niemcy, Sachsenring
21 lipca – USA***, Laguna Seca
18 sierpnia – USA, Indianapolis
25 sierpnia – Czechy, Brno
01 września – Wielka Brytania, Silverstone
15 września – San Marino, Marco Simoncelli Misano
29 września – Aragonia, Motorland
13 października – Malezja, Sepang
20 października – Australia, Phillip Island
27 października – Japonia, Motegi
10 listopada – Walencja, Ricardo Tormo-Valencia
* wyścig wieczorny
** wyścig sobotni
*** tylko klasa MotoGP
STC – kwestia podpisania kontraktu
TBC – do potwierdzenia

Autor: Wojciech Grzesiak