Ochraniacze motocyklowe - jakie wybrać?

Ochraniacze motocyklowe to niezbędna część stroju motocyklisty. Ochraniacze mogą być miękkie albo twarde… Najważniejsze, aby ochraniacze spełniały normy bezpieczeństwa i były odpowiednio dopasowane.

Tekst: PB
zdjęcie główne: Tomazi.pl

Ochraniacze motocyklowe mają kilka funkcji, w zależności od ich konstrukcji. W wielu przypadkach funkcje te wzajemnie się uzupełniają. Ochraniacze twarde mają za zadanie rozłożenie energii z punktowego uderzenia na większą powierzchnię ciała. Nie są w stanie jednak pochłonąć energii. Z kolei ochraniacze miękkie, mają ową energię absorbować. Dzięki temu siła przekładana na ciało jest mniejsza niż uderzenie. Współczesny, markowy ochraniacz pleców wykonany w technice przestrzennej z najnowocześniejszych materiałów może zarówno pochłaniać energię, jak też ją rozpraszać.

Drugim podziałem ochraniaczy jest sposób ich zakładania. Większość ubiorów turystycznych ma ochraniacze wmontowane w swoją strukturę (zazwyczaj w umieszczone są w specjalnych kieszeniach, lub są przypięte na rzep). Przykładem mogą być ochraniacze na kolana motocyklowe, ochraniacze do kurtki (łokcie, barki, czasami plecy). Są również ochraniacze zakładane bezpośrednio na bieliznę, takie jak ochraniacze na plecy motocyklowe czy zbroje. Mamy też ochraniacze zewnętrzne (mogą być to motocyklowe ochraniacze na kolana lub ochraniacze przeciwdeszczowe na rękawice). Ochraniacze i odzież do motocrossu zazwyczaj ma rozdzieloną funkcję ubioru i ochrony.

Nierzadko ochraniacze są dublowane w ramach ochrony jednego miejsca, co jest najbardziej widoczne w przypadku kombinezonów sportowych. Przykładem może być tytanowy, twardy zewnętrzny ochraniacz barków mocowany na zewnętrznej stronie kurtki, z miękkim ochraniaczem w podpince. Dzięki temu otrzymujemy podwójną funkcję – rozproszenia energii oraz jej pochłonięcia. Tego typu rozwiązania są najbardziej skuteczne.

Najważniejsze jest to, by ochraniacz spełniał europejskie normy. Podzielone są one pod względem chronionych miejsc, jak i stopnia zabezpieczenia. Norma EN 1621-1 odpowiada kończynom, EN 1621-2 kręgosłupowi, a EN 1621-3 klatce piersiowej. Z kolei oznaczenia „level 1” lub „level 2” mówią nam o stopniu ochrony. Lepiej więc szukać produktów spełniających normę „level 2”, gdyż dają one lepsze zabezpieczenie.

Ochraniacze (a więc i cała odzież motocyklowa) musi być także odpowiednio dobrana pod względem rozmiaru i dopasowania. Luźno latające ochraniacze nie będą miały szansy poprawnie zadziałać.

Zobacz też: Certyfikacja PPE, czyli dlaczego odzież motocyklowa musi spełniać nowe normy ochronne od stycznia 2020?

Ochraniacze na kolana motocyklowe

Najbardziej popularne ochraniacze motocyklowe na kolana to ochraniacze pod spodnie. Warunkiem, by ochraniacze kolan odpowiednio zdawały egzamin jest ich stabilne zamocowanie. Z tego tez względu nasza odzież musi być odpowiednio dopasowana. Ma to miejsce w lato w niektórych ubraniach tekstylnych, które są bardzo obszerne. Niestety w jesienne dni muszą one zmieścić dodatkową ocieplającą podpinkę.

Na lato rozsądne może okazać się stosowanie zewnętrznych ochraniaczy na motor na kolana. Nie dość, że są one skuteczne w razie zderzenia się z asfaltem, to jeszcze stabilizują staw. Jest to rozwiązanie często stosowane w ciepłe dni, gdy chcemy połączyć przewiew z wysoką ochroną. Warto wtedy mimo wszystko zadbać o dodatkowe wzmocnienia na pośladkach i biodrach. Same kolana to nie wszystko, jeśli chodzi o ochronę nóg.

Ochraniacze bioder motocyklowe

Ochraniacze bioder zazwyczaj montowane są w dodatkowych kieszeniach. W większości przypadków są to ochraniacze miękkie, których zadaniem jest absorbowanie energii. Ważne, by jednak nie była to zwykła pianka, lecz materiał posiadający odpowiedni certyfikat CE – EN 1621-1.

Ochraniacze na buty motocyklowe

Porządne buty motocyklowe mają wbudowane ochraniacze, tak więc nie ma potrzeby montowania dodatkowych akcesoriów podnoszących poziom bezpieczeństwa. W deszczowe dni nie zaszkodzi jednak zabezpieczyć się stosując ochraniacze przeciwdeszczowe na buty motocyklowe. Jest to po prostu miękki, dodatkowy but, który skutecznie chroni nasze obuwie nawet w największą ulewę.

Ochraniacze na łokcie motocyklowe

Bardzo popularne miękkie ochraniacze pod kurtkę to ochraniacze łokci. Podobnie jak w przypadku ochraniaczy na kolana, ważne jest odpowiednie dopasowanie kurtki. Modele sportowe bardzo często mają także dodatkowy, zewnętrzny ochraniacz na łokieć, wkomponowany w strukturę skórzanego kombinezonu. 

Ochraniacze na motocykl damskie

Ochraniacze damskie różnią się od męskich nie tylko rozmiarem. W przypadku ochraniaczy klatki piersiowej muszą być odpowiednio wyprofilowane, by nie zakłócać kobiecych kształtów. W sprzedaży znajdziemy także ochraniacze motocyklowe dla dzieci (zazwyczaj do motocrossu). Mamy więc wszelkiej maści zbroje, ochraniacze na kolana, łokcie czy plecy. Tutaj również bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie – źle dobrane, za duże ochraniacze mogą być wręcz niebezpieczne.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany