Kask motocyklowy damski - jaki wybrać?

Kask motocyklowy damski w swojej konstrukcji w zasadzie nie różni się od kasku dla mężczyzny. Na rynku możemy jednak znaleźć wiele produktów dedykowanych dla kobiet. Czym się różnią, jak wybrać damski kask?

Tekst: PB
zdjęcie główne: Tomazi.pl
kask: Schuberth C5

Kask damski motocyklowy powinien być przede wszystkim markowy, spełniający normy bezpieczeństwa i dobrze dopasowany do głowy. Ważne jest też odpowiednie dobranie jego rodzaju do stylu jazdy i posiadanego motocykla. Do turystyki i na co dzień nieźle nadaje się kask szczękowy, do sportu tylko integralny, a na skuter można założyć otwarty. To, czy będzie on czarny, biały, czy różowy nie ma większego znaczenia. Kask ma przede wszystkim dobrze chronić głowę.

Jaki kask motocyklowy dla kobiety

Damski kask motocyklowy powinien mieć kilka funkcji, na które faceci nie zawsze zwracają uwagę. Po pierwsze wyściółka powinna być miękka i hipoalergiczna, by nie podrażniać delikatnej, kobiecej skóry. Dobrze by wnętrze było wyjmowane w celu częstego prania (np. ze śladów makijażu). Kask dla dziewczyny nie powinien być też za ciężki, w końcu kobiety nie mają tak mocnych mięśni szyi jak mężczyźni.

Kask motocyklowy damski z uszami

Kask ma przede wszystkim chronić i zapewniać bezpieczeństwo w czasie jazdy. Nie można tego zagwarantować w przypadku seryjnych, pochodzących z Chin kasków wyposażonych w kocie uszy. Po pierwsze nie są to produkty markowe, których bezpieczeństwo mogą zagwarantować europejskie normy i testy. Większość modeli to podstawowe, najtańsze konstrukcje wykonane z ABS, kosztujące poniżej 500 złotych. Kask motocyklowy damski z uszami będzie też stawiał większy opór, a jego waga często przekracza 1,8 kg. To zdecydowanie za dużo.

Kask motocyklowy damski z warkoczem

Nie ma za to większych zastrzeżeń do zamocowania przyklejanego warkocza. Jest on mocowany w tylnej części kasku, bez ingerencji w jego konstrukcję. Mocowanie nie jest też trwałe (zazwyczaj na przyssawkę, albo taśmę samoprzylepną), by stanowić problem w czasie potencjalnego wypadku.

Kask motocyklowy damski z rogami

Kask motocyklowy można ozdabiać na wiele sposobów. Ważne, aby zakładane dodatki nie wpływały na zachowanie się kasku na głowie (opór powietrza) i nie stanowiły zagrożenia w czasie wypadku. W pod żadnym pozorem nie można naruszać zewnętrznej struktury skorupy. Wielu producentów odradza także malowanie, jako mogące potencjalnie osłabiać strukturę (ewentualne lakierowanie kasku powinno się zlecać u specjalistów, którzy robią to zgodnie ze sztuką i z użyciem odpowiednich lakierów).

To, czy będzie to kask z rogami, uszami, warkoczem czy kask z irokezem nie ma większego znaczenia, pod warunkiem, że będą to dodatki mocowane na markowy, mający homologację kask motocyklowy. Dodatkowym uzupełnieniem mogą być także naklejki na kask.

Kask motocyklowy damski szczękowy

Kask szczękowy a integralny – wiele osób ma takie rozterki. Ten pierwszy jest na pewno praktyczny i doceniają go szczególnie mototuryści i osoby noszące okulary. Zazwyczaj jest jednak nieco cięższy i głośniejszy niż integralny. W pełni zabudowane kaski za to dają najlepszą ochronę w czasie wypadku – ich konstrukcja jest najmocniejsza, ze względu na integralną konstrukcję.

Kask motocyklowy damski otwarty

Z kolei otwarty kask motocyklowy to propozycja dobra na niewielkie skutery, czy motocykle typy cruiser. Musimy jednak pamiętać, że konstrukcje tego typu nie gwarantują takiego poziomu bezpieczeństwa jak kask integralny. Odsłonięta twarz jest narażona na uszkodzenie. Tutaj każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy ważniejszy jest przewiew i styl, czy bezpieczeństwo.

Kask motocyklowy damski jaki wybrać

Przede wszystkim markowy, spełniający wszelkie normy i dobrze dopasowany do naszej głowy. W kasku musimy się przede wszystkim dobrze czuć. Nie może uwierać, czy nadmiernie się przesuwać. Dopiero w następnej kolejności powinniśmy decydować się na konkretne, kobiece wzory lakierowania, czy dodatki. Wpływ na to jaki kask kupić ma także posiadany przez nas motocykl i styl jazdy.

Kask motocyklowy damski ceny

Dobre, markowe kaski muszą kosztować. I nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z kaskiem męskim, czy damskim. Z zasady bardziej cenione są modele wykonane z włókna szklanego, niż ABS. Włókno węglowe go już ekstrawagancja, ale też najniższa masa. Poza ty liczy się wyściółka, wyposażenie (na przykład czy jest dodatkowy pinlock zapobiegający parowaniu), wzór malowania i oczywiście marka. Dobre kaski motocyklowe kosztują od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy złotych.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany