Ochraniacz pleców na motocykl – jak wybrać protektor kręgosłupa? - Motogen.pl

Ochraniacz pleców na motocykl to tani dodatek do odzieży motocyklowej, który może znacznie pomóc przy upadku. Podpowiadamy jak wybrać protektor kręgosłupa!

Ochraniacz pleców to jeden z ważniejszych, a jednocześnie mniej docenianych elementów ubioru motocyklisty. Protektory kręgosłupa nie są ani drogie, ani ich zakup i dobór nie jest czynnością skomplikowaną – za to stanowią fantastyczną „polisę ubezpieczeniową” dla ciała motocyklisty. Lepiej zainwestować 80-300 złotych, niż później chodzić na rehabilitację, prawda?

Jakie normy dotyczą protektora kręgosłupa?

Ochraniacze pleców, zwane równolegle protektorami kręgosłupa, objęte są certyfikacją PPE. Przepisy dotyczące „środków ochrony osobistej” w jasny sposób określają, jakie siły fizyczne powinny wytrzymywać takie protektory.

Pamiętaj – wybierany przez Ciebie ochraniacz powinien być określony jako „motocyklowy”, a to definiowane jest obecnością odpowiednich metek i oznaczeń zgodnych z normą CE. Szczegóły dotyczące Certyfikacji PPE znajdziesz tutaj.

W dużym skrócie: każdy motocyklowy ochraniacz pleców powinien być zgodny z normą EN 1621-2:2014. Następnie ochraniacze pleców dzielą się na: CE poziom 1 lub CE poziom 2. Warto pamiętać, że poziom drugi oferuje znacznie wyższą ochronę, a różnica w cenie zakupu jest niewielka.

– Poziom 1: Przekazywana siła nie może przekraczać 18 kN, a żadna chwilowa wartość siły nie może przekroczyć 24 kN.
– Poziom 2: Przekazywana siła nie może przekraczać 9 kN, a żadna chwilowa wartość siły nie może przekroczyć 12 kN.

Ochraniacze pleców, często zintegrowane z buzerami na całą górną partię ciała, są wyjątkowo potrzebne w motocrossie.

Jak dobrać ochraniacz kręgosłupa?

Niezależnie od tego, jaką markę, rodzaj, czy poziom ochraniacza wybierzesz – jeżeli nie będzie dopasowany rozmiarem i kształtem, jeżeli będzie się luźno poruszał w kurtce, nie spełni swojego zadania!

Protektory pleców dzielą się na dwa główne typy konstrukcji:

  • Na szelkach (i często z pasem lędźwiowym), dzięki czemu ochraniacz można umieścić na plecach niezależnie od rodzaju kurtki lub kombinezonu. Należy wziąć pod uwagę, że jeżeli kombinezon jest ciasno dopasowany do budowy ciała, to po włożeniu dodatkowego ochraniacza możemy czuć ograniczenie w ruchach.
  • Oddzielny, wkładany w kieszeń kurtki na plecach, co ułatwia użytkowanie, nawet codzienne i miejskie. Należy pamiętać, że kurtka musi posiadać kieszeń, a ochraniacz musi być dopasowany kształtem.

Wybierając ochraniacz montowany w kurtce, najprostszym sposobem jest wybór tej samej marki, co sama kurtka. Producenci zazwyczaj przygotowują kształty w taki sposób, aby idealnie pasowały do ich odzieży.

Jaki rozmiar ochraniacza pleców wybrać? Jak zmierzyć?

Równie istotny co dopasowanie, jest też dobór odpowiedniego rozmiaru, aby ochraniacz zakrywał odpowiednią partię pleców. I tutaj znowu warto zajrzeć na stronę producenta. W zdecydowanej większości przypadków liczą się dwa parametry – do ich zmierzenia potrzebna będzie druga osoba.

Po pierwsze – odległość zmierzona na plecach, pomiędzy linią talii oraz ramionami.

Po drugie – wzrost – to akurat łatwa sprawa.

Znając te dwa parametry, należy je odpowiednio dopasować do rozmiarówki dostarczonej przez producenta.

Który protektor kręgosłupa kupić?

W sklepie IMready.eu oraz w sklepach stacjonarnych I’M Inter Motors w całej Polsce znajdziesz szeroką ofertę ochraniaczy i jednocześnie pełne wsparcie obsługi w zakresie wyboru i dopasowania. Przytaczamy więc kilka ciekawszych i bardziej popularnych ochraniaczy pleców:

Adrenaline – level 2 – 69 zł

Montowany do wewnętrznej kieszeni, na plecach kurtki. Pasuje do wszystkich kurtek Adrenaline, a wykonany jest z nowoczesnego materiału przez markę SafeTech. Dostępny w rozmiarach M i L, spełnia wyższy poziom bezpieczeństwa 2. Co ważne, posiada 10 sporych otworów pomagających w wentylacji pleców.

Ochraniacz pleców Adrenaline

Alpinestars Nucleon KR-2i – level 2 – 239 zł

Idealnie pasuje do kieszeni wewnątrz kurtek Alpinestars. Spełnia wyższy poziom bezpieczeństwa 2. Wykonany jest z zaawansowanej pianki dopasowującej się do kształtu ciała, a wiele otworów zapewnia odpowiednią wentylację.

Alpinestars Nucleon KR-2i

Alpinestars Nucleon KR-1 Celli – level 2 – 299 zł

Świetne pasuje do wewnętrznych kieszeni, szczególnie w kombinezonach skórzanych Alpinestars. Nowoczesna konstrukcja o zmiennej gęstości łączy twardą skorupę z miękką pianką. Spełnia wyższy poziom 2, zapewnia ergonomiczne dopasowanie oraz wysoką wentylację.

Alpinestars Nucleon KR-1 Celli

Alpinestars Nucleon KR-2 – level 2 – 589 zł

Ochraniacz pleców, który można stosować niezależnie od kurtki lub kombinezonu – posiada szelki oraz pas, zapewniające idealne ułożenie na ciele, również dzięki regulacji. System snap-on pozwala jednocześnie zintegrować go z niektórymi kurtkami i kombinezonami Alpinestars. Jest lekki, przewiewny, spełnia wyższy poziom 2, a konstrukcja przegubowa zapewnia dodatkową ochronę pleców.

Alpinestars Nucleon KR-2

Segura Alpha – level 1 – 189 zł

Wykonany został z czarnego tworzywa o strukturze plastra miodu, a więc w parze z wytrzymałością na uderzenia, idzie także wysoka wydajność wentylacji oraz ponadprzeciętna ergonomia. Spełnia niższy poziom bezpieczeństwa (level 1). Jest lekki, dlatego polecany jest od kurtek codziennych, letnich, retro.

Segura Omega – level 1 – 89 zł
Segura Omega – level 2 – 139 zł

W odróżnieniu od modelu Alpha, ochraniacz pleców Segura Omega wykonany jest z żółtej, poliuretanowej pianki wiskoelastycznej, pochłaniającej energię uderzenia. Zapewnia świetne połączenie ergonomii z bezpieczeństwem. Dostępny jest w dwóch wersjach, spełniających normy poziomu pierwszego lub drugiego. Wersja bardziej wytrzymała (level 2) posiada także więcej otworów wentylacyjnych.

Ochraniacz Oxford – level 1 – 79 zł
Ochraniacz Oxford – level 2 – 119 zł

Oba ochraniacze charakteryzują się budową z pianki energochłonnej oraz pasują do kurtek Oxford. Różnią się ceną, kolorem oraz poziomem bezpieczeństwa (pomarańczowy level 1 lub żółty level 2). Ponownie ochraniacz na wyższym poziomie (level 2) ma także więcej otworów wentylacyjnych. Konstrukcja piankowa zapewnia świetne dopasowanie ergonomiczne.

Ochraniacz Oxford – level 1

Ixon IX-PRO-BFB-2 – level 2 – 134 zł

Dopasowany kształtem do kurtek francuskiej marki Ixon. Konstrukcja z pianki zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa 2, a także odpowiednie dopasowanie ergonomiczne. Ze wentylację odpowiadają przemyślane otwory.

Ixon IX-PRO-BFB-2

Ochraniacz pleców na motocykl – gdzie kupić i gdzie zapytać o pomoc w dopasowaniu?

Więcej ochraniaczy na plecy i nie tylko znajdziesz w sklepie internetowym IMready.eu, a kompleksową pomoc z doborem uzyskasz albo na infolinii IMready, albo w jednym z motocyklowych sklepów stacjonarnych I’M Inter Motors w całej Polsce. Z kolei zamówienia internetowe można odbierać osobiście za darmo w jednej z 40 filii w całej Polsce.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany