Pokrowiec na motocykl - jaki wybrać?

Pokrowiec na motocykl może być stosowany w garażu, albo pod blokiem, na deszczu albo w słońcu. Pokrowiec warto wybrać w sposób przemyślany, aby pasował do zastosowania i dawał faktyczne zalety.

Tekst: PB

Pokrowiec na motocykl stosowany przez naszych ojców czy dziadków zazwyczaj występował w formie płachty folii (na zewnątrz), albo prześcieradła podwędzonego mamie lub żonie z prania (we wnętrzach). Oba rozwiązania są w pewnym sensie skuteczne i oddają sens przykrywania motocykla – może być to ochrona przed wiatrem i wodą, albo kurzem w przypadku zamkniętych pomieszczeń. Nowoczesne rozwiązania są jednak dużo bardziej zaawansowane technicznie i lepiej dostosowane do ochrony motocykla.

Jaki pokrowiec na motocykl

Przy zastosowaniu pokrowców na motocykl powinna nam przyświecać zasada stosowana przez ratowników – „po pierwsze nie szkodzić”. Niestety w wielu przypadkach, przez złe dobranie pokrowca można doprowadzić do porysowania lakieru, korozji, a nawet wywrócenia motocykla przez wiatr. Jak zatem zrobić to dobrze? Zobaczmy, jak dobrać pokrowiec na motocykl odpowiednio do rodzaju motocykla i warunków.

Pokrowiec na motocykl na zewnątrz

Pokrowiec na motocykl na zewnątrz musi zapewniać ochronę przed wiatrem i deszczem. Podstawowe modele wykonane są z nylonu, który jest lekki, mocny i stanowi dobrą ochronę przed wodą. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie pokrowca, gdyż jeśli jest on zbyt luźny, wiatr może nim poruszać i rysować lakier. Bardzo często w pokrowcach mamy specjalne dodatki – pasek zapinający pod spodem, czy otwór ułatwiający zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą.

Pokrowiec na motocykl do garażu

Pokrowiec do garażu spełnia nieco inne funkcje. Nie musi on chronić przed deszczem, a najważniejsze jest to, by zabezpieczać przed kurzem. Z tego względu może być wykonany z lekkiego materiału. Droższe modele mają bezszwową konstrukcję i są wykonane z elastycznego materiału Elastan Stretch Fit, który rozciąga się tylko w jedną stronę (wzdłuż motocykla, ułatwiając założenie pokrowca, zwiększając dopasowanie i poprawiając wygląd). Garażowy pokrowiec nie może być wykonany z materiału, który nie oddycha, gdyż mogło by wtedy dochodzić do skraplania się wody na jego wewnętrznej warstwie i na motocyklu. A od tego tylko krok to pojawienia się korozji.

Pokrowiec wodoszczelny na motocykl

Pokrowiec wodoszczelny może występować w wielu konfiguracjach. Najtańsze modele wykonane są z nylonu, a w droższych pokrowcach stosowane są takie wykorzystujące poliester. Przewagą tych drugich jest fakt, że pozwalają one wypuszczać wilgoć spod pokrowca, jednocześnie zapewniając dobrą ochronę przed wiatrem i deszczem. Decydując się na długie postoje pod pokrowcem, warto zainwestować w któryś z lepszych modeli. Dobry zewnętrzny, przeciwdeszczowy pokrowiec nierzadko ma we wnętrzu warstwę miękkiego materiału, która zabezpiecza lakier przez otarciami. Są też wersje elastyczne, które gwarantują lepsze dopasowanie, a przez to mniejsze ryzyko uszkodzenia motocykla.

Biorąc pod uwagę różnorodność produkowanych motocykli, wielu producentów decyduje się na wprowadzenie specjalnych modeli dedykowanych do nietypowych pojazdów. Możemy więc znaleźć pokrowiec na motocykl z kufrem czy wyposażony w fotelik motocyklowy, pokrowiec na motocykl XXL, sportowy, chopper, XL, czy nawet motocykl z koszem. Warto zainwestować w taki dedykowany produkt szczególnie gdy nasz zewnętrzny pokrowiec przeciwdeszczowy stosowany jest bardzo często (np. przy garażowaniu pod chmurką).

Pokrowiec na motocykl na zimę

Profesjonalny, zimowy pokrowiec zewnętrzny może mieć wiele udogodnień. Jednym z nich jest specjalna kieszeń na panel solarny, który pozwala utrzymać akumulator w dobrej kondycji. Jeśli naprawdę dbamy o nasz motocykl jak o dziecko, nie powinniśmy się ani chwili zastanawiać. Oczywiście takie zimowanie motocykla to skrajność, większość z nas na zimę wstawia motocykl do ogrzewanego garażu. W takim wypadku wystarczy pokrowiec dedykowany do wnętrz, który chroni przed kurzem, jednocześnie pozwalając na cyrkulację powietrza i odprowadzenie wilgoci. Jeśli jednak mamy pokrowiec zewnętrzny, niech to będzie model wykonany z materiału, który oddycha. Jest to szczególnie ważne, gdy nasz garaż nie jest ogrzewany (np. miejsce w garażu podziemnym).

Jak dobrać pokrowiec na motocykl

Jak dobrać pokrowiec na motocykl? Przede wszystkim odpowiednio do warunków, częstotliwości użytkowania i oczywiście rozmiaru motocykla. Do sporadycznego użytkowania wystarczy podstawowy model. Im częściej stosujemy pokrowiec, tym powinien być on lepszy, tak by częste zdejmowanie i zakładanie nie rysowało motocykla. Bardzo ważny jest także dobór rozmiaru. Nie raz zdarzyło się, by zbyt duży pokrowiec, niedopasowany do maszyny doprowadził do jej wywrócenia w czasie porywistego wiatru. Nie można też stosować nieoddychającego pokrowca w czasie zimowania w wilgotnym pomieszczeniu – na wiosnę możemy się zdziwić, ile korozji pojawiło się na motocyklu.

Pokrowiec na motocykl – cena

Jeśli już wiemy jaki pokrowiec na motocykl będzie dla nas najlepszy, czas ruszyć na zakupy. Cena podstawowych modeli wynosi nawet mniej niż 100 zł. Wiele modeli zewnętrznych, wyposażonych w pewne dodatki (dopracowane mocowania, otwory na blokadę czy tablicę rejestracyjną, przestrzeń na kufer) kosztują około 200 złotych. Najdroższe, a zarazem najlepsze są elastyczne, wodoodporne pokrowce wyposażone w miękką wyściółkę. W ich przypadku cena wynosi pomiędzy 400 a nawet 600 złotych. W przypadku częstego używania opłaca się zainwestować w te droższe modele. Nasz motocykl na pewno na tym skorzysta – nie zostanie porysowany, ani nie będzie narażony na korozję.

Pokrowce motocyklowe Oxford – jak wybrać?

Jedną z najpopularniejszych marek pokrowców motocyklowych jest Oxford. Redakcja Motogen.pl nagrała film będący poradnikiem po różnych modelach i rozmiarach pokrowców Oxford. Sprawdź jak odpowiednio wybrać:


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany