Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Od czego zależy cena OC? Dlaczego nie wolno zwlekać z zakupem ubezpieczenia?

Miłośnicy jednośladów, którzy pomimo tego, iż z reguły korzystają z nich znacznie krócej w skali roku niż posiadacze samochodów są również zobowiązani do wykupienia dla nich polisy OC. Pytanie, które zadają sobie szczególnie osoby planujące zakup motocykla brzmi: ile kosztuje jego ubezpieczenie? W poniższym tekście podpowiemy od czego zależy cena OC i dlaczego nie wolno zwlekać z jego zakupem. Zaczynajmy.

Do wyliczenia OC motocykla stosuje się bardzo podobne kryteria jak przy ubezpieczeniu auta

Są to przede wszystkim wiek i płeć właściciela, stan cywilny, staż w charakterze kierowcy oraz dotychczasowa historia ubezpieczenia. Brak kolizji w poprzednich latach oznacza przyznanie zniżek, które przekładają się na cenę.

Tyle, jeśli chodzi o samego właściciela. Druga grupa kryteriów dotyczy samego motocykla. Ubezpieczyciel bierze tu pod uwagę: markę i model, typ (miejski, wyścigowy) pojemność silnika, wiek maszyny. Dopiero po przeanalizowaniu powyższych parametrów możemy spodziewać się wyceny.

Analogicznie jak w przypadku samochodów, również dla motocykli Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują komunikaty reklamowe w stylu: U nas OC już od 149 zł. Prawdą jest, iż w części przypadków jest to możliwe, ale dotyczy raczej marginalnej grupy klientów. Pozostali muszą się liczyć ze sporo wyższymi stawkami.

Różnice w cenie OC dla młodego i doświadczonego kierowcy mogą wynieść nawet 70-80% ceny.

Dlaczego warto od początku rozważać pakiet ubezpieczeń OC, AC i NNW?

Podobnie jak w przypadku aut również dla motocykli TU przygotowują specjalne pakiety, dzięki którym ubezpieczenie jest tańsze. Istnieje jednak również drugi powód, dla którego warto rozważyć zakup OC, AC, NNW i Assistance. Jest nim wyższa podatność na ciężkie obrażenia niż w przypadku kolizji z udziałem aut.

O tym, że motocykl nie chroni kierowcy i ewentualnego pasażera tak dobrze, jak karoseria auta nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele mówią też statystyki. Według danych Policji w 2020 roku na 929 wypadków z winy motocyklisty zginęło aż 158 osób, a rany odniosło 871 osób.

Statystycznie zginęło więc 17% sprawców wypadków a rany odniosło 94% ogółu ich uczestników co jest bardzo wysokim wskaźnikiem.

Statystyki te pokazują, iż zarówno AC jak NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków mogą okazać się niezastąpione po kolizji i późniejszej rehabilitacji jej uczestników. Assistance przyda się w razie nawet niegroźnej kolizji, w której nikt nie ucierpiał, ale mocno uszkodzony jest sam motocykl, który po upadku nie nadaje się do dalszej jazdy. Holowanie naszej maszyny na własny koszt może okazać się bardzo kosztowne.

Gdzie szukać ubezpieczenia motocykla?

Wiemy już jakie kryteria są brane pod uwagę przy wycenie OC oraz dlaczego warto rozważyć zakup pakietu OC/AC/NNW. Dobrym miejscem do zakupu polisy porównywarka ubezpieczeń motocykli Punkta. Praktycznie każde rozpoznawalne się TU m.in.: PZU, Compensa, Generali, Ergo Hestia, Link4 mają propozycję OC dla posiadaczy jednośladów. Dzięki takim narzędziom jak porównywarka możemy w jednym miejscu sprawdzić je, wybrać najlepszą z nich i zakupić polisę bez ruszania się z domu.

Czy można zmniejszyć koszt OC?

Tak, są na to, co najmniej 4 sposoby.
– wybierajmy motocykl o mniejszej pojemności silnika,
– unikajmy modeli stricte sportowych, przystosowanych do osiągania dużych prędkości,
– kupujmy pakiet ubezpieczeń (oferta łączona bywa zwykle tańsza, niż gdybyśmy kupowali osobno ubezpieczenie OC oraz AC),
– zbierajmy ulgi dzięki bezpiecznej jeździe.

Dlaczego nie warto ryzykować braku OC dla jednośladów?

Jeśli komuś przyjdzie na myśl, iż może nie warto wykupować OC skoro motocyklem wyjeżdża raptem kilka razy w sezonie, stanowczo odradzamy ten pomysł. Kary za brak ważnego OC są tyle dotkliwe, iż zazwyczaj mocno przekraczają koszt samej polisy. Na stan dzisiejszy (sierpień 2021) wynoszą one w przypadku motocykli:
– 190 zł za brak ciągłości polisy do 3 dni od wymaganego terminu,
– 470 zł za zwłokę od 4 do 14 dni,
– 930 zł za zwłokę powyżej 14 dni.

Pamiętajmy przy tym, iż o wiele ważniejsze niż sama kara jest brak jakiekolwiek ochrony w razie wypadku, który może się zdarzyć w okresie bez ważnego OC. A to już prawdziwa tragedia, gdyż TU ma prawo domagać się od nas zwrotu poniesionych kosztów na wypłatę odszkodowania dla ofiar wypadku spowodowanego z naszej winy.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany