Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? - Motogen.pl

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Od czego zależy cena OC? Dlaczego nie wolno zwlekać z zakupem ubezpieczenia?

Miłośnicy jednośladów, którzy pomimo tego, iż z reguły korzystają z nich znacznie krócej w skali roku niż posiadacze samochodów. Są również zobowiązani do wykupienia dla nich polisy OC. Pytanie, które zadają sobie osoby, planujące zakup motocykla brzmi: ile kosztuje jego ubezpieczenie? Co to jest OC, NW i AC? W poniższym tekście podpowiemy, od czego zależy cena OC i dlaczego nie wolno zwlekać z jego zakupem. Zaczynajmy.

Ile kosztuje ubezpieczenie motoru?

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? Trudno na to odpowiedzieć jednoznacznie. W zależności od wieku, historii ubezpieczającego, miejsca, w którym mieszkamy, typu naszego jednośladu oraz firmy ubezpieczeniowej stawki mogą się znacząco różnić.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla od kradzieży?

To także bardzo złożona sprawa. W przypadku pojazdów nowych albo kilkuletnich kwota to 5-10% wartości pojazdu. Czasem otrzymujemy atrakcyjny pakiet jeszcze u dealera marki. W przypadku pojazdów starszych konieczna jest indywidualna ocena. Ale zasada jest prosta, im starszy jest motocykl, tym większy procent jego wartości pochłania stawka AC. Dodatkowo większość ubezpieczycieli niechętnie ubezpiecza motocykle powyżej 10 lat.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego motocykla?

Ubezpieczenie motocykla ile kosztuje? Najczęściej pakiet ubezpieczeniowy OC, AC i NW obejmuje 5-10% w niektórych przypadkach 15% wartości nowego pojazdu. Czasem, w przypadku rzadkich modeli słabo dostępnych na rynku, lub szczególnie drogich ubezpieczenie może wynieść jeszcze większy procent wartości pojazdu.

Ubezpieczenie OC motocykla ile kosztuje?

Ubezpieczenie motocykla cena OC jest dużo niższa niż standardowa stawka dla samochodu na danym terenie. Jednak w dużej mierze zależy od czynników indywidualnych właściciela, jego historii ubezpieczeniowej, wieku, miejsca zamieszkania, typu jednośladu oraz dotychczasowych zniżek. Najczęściej najtańsze ubezpieczenie motocykla to kwota nieprzekraczająca 50-100 zł w najtańszych ubezpieczalniach z pakietem zniżek.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC motocykla?

Tutaj nie podamy konkretnych kwot. System wyliczania składek jest dość skomplikowany. Najlepiej skorzystać z wszelkich kalkulatorów dostępnych w internecie lub porównywarek. Zwyczajowo w pakiecie z NW i OC wynosi 5-10% wartości pojazdu. A więc jeśli kupujemy motocykl w cenie 50 000 zł, koszt pakietu powinien zawierać się w przedziale 2500-5000 zł. Oczywiście do tego można doliczyć z czasem zniżki. Zatem na pierwszy rzut oka astronomiczne kwoty mogą okazać się całkiem korzystne. Czasami znajdziemy także tańsze ubezpieczalnie. Jednak wciąż jest to ułamek kwoty, jaką wydamy na naprawę pojazdu lub wartości motocykla w przypadku kradzieży. Reasumując: najczęściej wydatek na ubezpieczenie AC się zwróci przy pierwszym szlifie.

Do wyliczenia OC motocykla stosuje się bardzo podobne kryteria jak przy ubezpieczeniu auta

Są to przede wszystkim wiek i płeć właściciela, stan cywilny, staż w charakterze kierowcy oraz dotychczasowa historia ubezpieczenia. Brak kolizji w poprzednich latach oznacza przyznanie zniżek, które przekładają się na cenę.

Tyle, jeśli chodzi o samego właściciela. Druga grupa kryteriów dotyczy samego motocykla. Ubezpieczyciel bierze tu pod uwagę: markę i model, typ (miejski, wyścigowy) pojemność silnika, wiek maszyny. Dopiero po przeanalizowaniu powyższych parametrów możemy spodziewać się wyceny.

Analogicznie jak w przypadku samochodów, również dla motocykli Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują komunikaty reklamowe w stylu: U nas OC już od 149 zł. Prawdą jest, iż w części przypadków jest to możliwe, ale dotyczy raczej marginalnej grupy klientów. Pozostali muszą się liczyć ze sporo wyższymi stawkami.

Różnice w cenie OC dla młodego i doświadczonego kierowcy mogą wynieść nawet 70-80% ceny.

Dlaczego warto od początku rozważać pakiet ubezpieczeń OC, AC i NNW?

Podobnie jak w przypadku aut również dla motocykli TU przygotowują specjalne pakiety, dzięki którym ubezpieczenie jest tańsze. Istnieje jednak również drugi powód, dla którego warto rozważyć zakup OC, AC, NNW i Assistance. Jest nim wyższa podatność na ciężkie obrażenia niż w przypadku kolizji z udziałem aut.

O tym, że motocykl nie chroni kierowcy i ewentualnego pasażera tak dobrze, jak karoseria auta nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele mówią też statystyki. Według danych Policji w 2020 roku na 929 wypadków z winy motocyklisty zginęło aż 158 osób, a rany odniosło 871 osób.

Statystycznie zginęło więc 17% sprawców wypadków, a rany odniosło 94% ogółu ich uczestników. Co jest bardzo wysokim wskaźnikiem.

Statystyki te pokazują, iż zarówno AC jak NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków mogą okazać się niezastąpione po kolizji i późniejszej rehabilitacji jej uczestników. Assistance przyda się w razie nawet niegroźnej kolizji, w której nikt nie ucierpiał, ale mocno uszkodzony jest sam motocykl, który po upadku nie nadaje się do dalszej jazdy. Holowanie naszej maszyny na własny koszt może okazać się bardzo kosztowne.

Gdzie szukać ubezpieczenia motocykla?

Wiemy już, jakie kryteria są brane pod uwagę przy wycenie OC oraz dlaczego warto rozważyć zakup pakietu OC/AC/NNW. Dobrym miejscem do zakupu polisy porównywarka ubezpieczeń motocykli Punkta. Praktycznie każde rozpoznawalne się TU m.in.: PZU, Compensa, Generali, Ergo Hestia, Link4 mają propozycję OC dla posiadaczy jednośladów. Dzięki takim narzędziom jak porównywarka możemy w jednym miejscu sprawdzić je, wybrać najlepszą z nich i zakupić polisę bez ruszania się z domu.

Czy można zmniejszyć koszt OC?

Tak, są na to, co najmniej 4 sposoby.
– wybierajmy motocykl o mniejszej pojemności silnika,
– unikajmy modeli stricte sportowych, przystosowanych do osiągania dużych prędkości,
– kupujmy pakiet ubezpieczeń (oferta łączona bywa zwykle tańsza, niż gdybyśmy kupowali osobno ubezpieczenie OC oraz AC),
– zbierajmy ulgi dzięki bezpiecznej jeździe.

Dlaczego nie warto ryzykować braku OC dla jednośladów?

Jeśli komuś przyjdzie na myśl, iż może nie warto wykupować OC, skoro motocyklem wyjeżdża raptem kilka razy w sezonie, stanowczo odradzamy ten pomysł. Kary za brak ważnego OC są tyle dotkliwe, iż zazwyczaj mocno przekraczają koszt samej polisy. Przykładowo, pod koniec 2021 wynosiły w przypadku motocykli:
– 190 zł za brak ciągłości polisy do 3 dni od wymaganego terminu,
– 470 zł za zwłokę od 4 do 14 dni,
– 930 zł za zwłokę powyżej 14 dni.

Pamiętajmy przy tym, iż o wiele ważniejsze niż sama kara jest brak jakiekolwiek ochrony w razie wypadku, który może się zdarzyć w okresie bez ważnego OC. A to już prawdziwa tragedia, gdyż TU ma prawo domagać się od nas zwrotu poniesionych kosztów na wypłatę odszkodowania dla ofiar wypadku spowodowanego z naszej winy.

Co to jest NNW, OC, Autocasco?

Na koniec kilka słów czym są ubezpieczenia AC, NNW, OC.

Ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej to ochrona ubezpieczeniowa, dająca gwarancję naprawy szkody wyrządzonej innym osobom w następstwie czynu niedozwolonego lub nienależytego wykonania zobowiązania. Na mocy tego ubezpieczenia zakład przejmuje na siebie skutki szkód wyrządzonych osobom trzecim. Ubezpieczenia OC w zależności od branży mogą być obowiązkowe lub dobrowolne. W przypadku branży motoryzacyjnej każdy pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Ale OC mogą zawierać także pewne grupy zawodowe: radca prawny, notariusz, architekt itp. W umowie OC określona jest maksymalna kwota gwarantowana przez ubezpieczyciela. Jeśli skutki działania osoby ubezpieczonej przekroczą tę kwotę, wówczas zakład będzie domagał się zapłaty regresem reszty kwoty.

Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych (aut, motocykli) od większości zdarzeń losowych. To ubezpieczenie gwarantujące użytkownikowi odszkodowanie w przypadku utraty, zniszczenia, uszkodzenia bądź kradzieży pojazdu lub jego wyposażenia. Zakłady ubezpieczeń oferują różne pakiety zakresu ubezpieczenia, co oczywiście skutkuje zróżnicowaną wysokością składki. Warto kierowcą się przede wszystkim zakresem ochrony ubezpieczeniowej mniej wysokością składki, bowiem przy najtańszych pakietach za wiele zdarzeń losowych ubezpieczyciele nie odpowiadają.

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. To rodzaj ubezpieczenia osobowego, którym objęte jest życie lub zdrowie człowieka. Prawo do odszkodowania zależy od nieszczęśliwego wypadku powodującego określone skutki ujęte w warunkach ubezpieczenia. Ubezpieczenie NNW może występować jako samodzielne, lub być częścią pakietów innych ubezpieczeń, np. sportowych, mieszkaniowych czy komunikacyjnych. A także tych, związanych z korzystaniem z samochodu czy motocykla.

Przeczytaj także: zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą, rejestracja motocykla, przegląd motocykla, zakup motocykla, kask na motocykl, opony do motocykla!!!


Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany