Zakup motocykla – poradnik - Motogen.pl

Zakup motocykla używanego to nie lada wyzwanie. Zweryfikować należy nie tylko stan techniczny, ale też dokumenty. Na co zwracać uwagę? Przeczytaj poradnik

Kupno motocykla używanego nie jest prostą sprawą. Wiele egzemplarzy jest po poważnych wypadkach, a sposób ich naprawy nie zawsze spełnia standardy. Ważna jest również mechanika, gdyż przy odrobinie pecha koszt napraw może przewyższyć cenę zakupu. Na co zwrócić uwagę przy kupnie motocykla? Zróbmy to systematycznie i po odpowiednim przygotowaniu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motocykla

Na początku trzeba się zastanowić co do wyboru modelu. Jest to szczególnie ważne, gdy będzie to nasz pierwszy motor. Warto poczytać nieco w Internecie, poradzić się znajomych i mechaników, którzy wiedzą najlepiej, na co zwrócić uwagę przy kupnie motocykla danego typu. Znają typowe bolączki, powiedzą nam, co sprawdzić ze szczególną uwagą. Przykładem może być tutaj wiele modeli Yamahy, w których wrażliwy jest drugi bieg. Każdy użytkownik tych sprzętów doskonale to wie. Takich przykładów jest więcej i nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić. Na szczęście, w dużej mierze dzięki grupom w mediach społecznościowych i portalom branżowym, coraz łatwiej jest gromadzić rzetelną wiedzę na temat konkretnych modeli motocykli.

Fani danej marki czy modelu wiedzą także doskonale, jakie wzory lakierowania były spotykane w danych rocznikach. W ten sposób można już na etapie przeglądania ogłoszeń odrzucić najbardziej „łatane” sztuki. Zakup motocykla w nieoryginalnym lakierowaniu zazwyczaj oznacza jego przeszłość wypadkową i problemy przy dalszej odsprzedaży. Jest to również sygnał, że sprzedający coś ukrywa, szczególnie gdy upiera się, że motocykl nie uczestniczył w żadnej „przygodzie”.

Jeśli mimo wszystko decydujemy się na motocykl, którego stan ma wiele do życzenia, powinniśmy rozeznać rynek pod względem cen części i usług serwisowych. Dobrze wiedzieć, jakie opony do motocykla danego typu będą najbardziej odpowiednie, jak pracochłonne są typowe regulacje i naprawy. Różnice w poszczególnych modelach mogą być znaczne i często okazuje się, że pozorna okazja wcale taką nie jest.

Warto także sprawdzić, jakie dokumenty są niezbędne i na co uważać przy kupnie motocykla pod względem czysto prawnym. Nie chcemy przecież później mieć problemów z rejestracją motocykla. Jeśli kupujemy pojazd z zagranicy, musimy zrobić także przegląd motocykla, chyba że zrobił to już sprzedawca. Jest to o tyle ważne, że bez przeglądu nie zarejestrujemy naszej maszyny, a bez rejestracji nie możemy pojechać na kołach do stacji kontroli pojazdów.

Co sprawdzić przy zakupie motocykla

Jest jedna poprawna odpowiedź na pytanie, na co zwrócić uwagę przy zakupie motocykla. Na wszystko! Przede wszystkim istotny jest fakt, czy motocykl nie uczestniczył w poważnym wypadku. Uszkodzona rama, czy pogięte zawieszenie czasami całkowicie dyskwalifikują dany egzemplarz. Musimy też wiedzieć, co sprawdzić przy kupnie motocykla w zakresie części typowo eksploatacyjnych. Są to klocki i tarcze hamulcowe, zestaw napędowy, szczelność zawieszenia i poprawność jego pracy, instalacja elektryczna (rozrusznik, zapłon, ładowanie) i oczywiście sam silnik.

Zwróćmy uwagę na olej (stan, kolor), uruchomienie na zimno i na ciepło, wkręcanie się na obroty i zejście do biegu jałowego, niepokojące dźwięki czy dymienie). Istotnymi elementami jest też główka ramy z ogranicznikami skrętu kierownicy, sety podnóżków, owiewki i wydech, czyli wszystko, co może zdradzić wypadek, do którego doszło w przeszłości. A o co pytać przy zakupie motocykla, czego nie widać gołym okiem? Przede wszystkim o historię serwisową. Jeśli motocykl był właściwie obsługiwany, na wszystkie naprawy powinny być faktury i wpisy do książki serwisowej.

Finalnym etapem oceny motocykla przed zakupem powinna być jazda próbna. Nie zawsze jest to możliwe (brak rejestracji), albo właściciele żądają wpłacenia całości wartości maszyny jako zastaw. Jest to dość ryzykowne, ale mimo wszystko lepsze niż kupno kota w worku. Jazda próbna pozwoli ocenić pracę jednostki napędowej pod obciążeniem, prowadzenie, hamulce i działanie zawieszenia oraz sprzęgła. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, poprośmy o pomoc doświadczonego kolegę, albo zawodowego mechanika.

Co zrobić po zakupie motocykla

To, jak wygląda kupno motocykla od strony formalności zależy od tego kto jest sprzedawcą. Jeśli pojazd kupujemy od osoby prywatnej, musimy zapłacić podatek od wzbogacenia w wysokości 2% ceny rynkowej pojazdu i złożyć druk PCC-3 w odpowiednim urzędzie skarbowym. Podatku nie płacimy jednak w chwili zakupu od firmy – jesteśmy wtedy zwolnieni z opłaty skarbowej. Kupno od osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest rozsądne przy zakupie motocykla na firmę.

A co po kupnie motocykla dzieje się z obowiązkowym ubezpieczeniem OC? Możemy przepisać na siebie polisę sprzedającego, albo musimy pamiętać, że w takim przypadku polisa nie odnowi się automatycznie, a za brak OC grozi sromotna kara. Innym wyjściem jest również rezygnacja z polisy dotychczasowego właściciela i podpisanie nowej umowy. Pamiętajmy, że nie może być tutaj ani dnia przerwy!

Druk umowy kupna-sprzedaży motocykla znajdziesz tutaj.

Zakup i co dalej?

Co zrobić po zakupie motocykla pod względem serwisowym? Standardem jest wymiana oleju i filtra. W większości przypadków poprzedni właściciele nie robią serwisu tuż przed sprzedażą, możemy więc założyć, że „oliwa” w silniku nie jest pierwszej świeżości. Trzeba przejrzeć również inne ważne elementy i zastanowić się co jeszcze powinno się zrobić, by cieszyć się bezpieczną jazdą. Nie możemy zapomnieć także o ubiorze. Jeśli jesteśmy na początku naszej motocyklowej drogi, musimy dowiedzieć się jaki kask na motocykl będzie odpowiedni dla naszej maszyny. To samo tyczy się ubioru, czy dodatkowych opcji, takich jak zabezpieczenie przed kradzieżą, czy wyposażenie podróżnicze. Bardzo często popełnianym błędem jest wydanie 100% naszego budżetu na sam motocykl. Później okazuje się, że brakuje środków na serwis czy właściwy ubiór. Rozplanujmy więc wszystko zawczasu i wybierzmy nieco tańszą maszynę, ale zadbajmy o wszystko po jej zakupie.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany