Przerejestrowanie motocykla - jakie dokumenty przygotować i ile kosztuje? - Motogen.pl

Przerejestrowanie motocykla – jakie dokumenty przygotować i ile kosztuje? Ile mamy na to czasu i czy można online?

Przerejestrowanie motocykla jakie dokumenty?

Przerejestrowanie motocykla jakie dokumenty musimy ze sobą zabrać? Składając wniosek o przerejestrowanie motocykla, musimy mieć ze sobą pewne dokumenty. Jakie? Przerejestrowanie motocykla dokumenty to: potwierdzenie zakupu pojazdu. Może to być umowa kupna-sprzedaży, akt własności, faktura vat itp.). Oczywiście potrzebujemy także dowodu rejestracyjnego, kartę pojazdu (o ile została wydana) oraz dotychczasową tablicę rejestracyjną. Warto przy okazji mieć także dowód zawarcia polisy OC. Przerejestrowanie może odbywać się osobiście, lub przy udziale naszego pełnomocnika. Jeśli to ktoś z bliskiej rodziny, ustanowienie pełnomocnictwa jest darmowe. W innych przypadkach koszt pełnomocnictwa to 17 zł.

Rejestracja nowego motocykla – aby była możliwa, także potrzebujemy zestaw dokumentów. Jakich?

Dowodu własności – a więc faktura zakupu otrzymana od sprzedawcy. Jest niezbędna. Kolejnym dokumentem jest świadectwo homologacji, które także otrzymasz od sprzedawcy. Do tego wszystkiego trzeba dołączyć wniosek o rejestrację pojazdu, znajdziecie go w wydziale komunikacji. Można go także pobrać ze strony wydziału i wypełnić wcześniej z domu.

Przerejestrowanie motocykla online

Rejestracja używanego pojazdu przez internet nie jest wcale nowością. Jednak nie wszystkie urzędy udostępniają taką możliwość oraz nie jest to proces w pełni zautomatyzowany.

Najpierw należy sprawdzić, czy nasz urząd posiada „Elektroniczną Skrzynkę Podawczą systemu pojazd i kierowca” udostępnianą przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. (Warto pamiętać, że od grudnia 2020 można rejestrować pojazd poza miejscem zameldowania.) Sprawdzić to można albo na stronie swojego urzędu, albo w systemie ESP PWPW po zalogowaniu. Należy także posiadać Profil Zaufany.

Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami na esp.pwpw.pl. Należy wgrać do systemu skany dokumentów – wszystkich, które potrzebne są także tradycyjnie (w JPG lub PDF). Należy też uiścić odpowiednią opłatę, jak tradycyjnie.

Po pozytywnej weryfikacji wniosku, tablice rejestracyjne i komplet dokumentów mogą zostać wysłane pocztą, lub można odebrać je osobiście.

Zgłoszenie nabycia

Możemy także dokonać zgłoszenie nabycia. Pewną spuścizną po pandemii jest opcja zgłoszenia nabycia pojazdu. Dzięki temu możecie nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze. Da się tego dokonać online, ale ma pewne wady: poruszasz się na dowodzie rejestracyjnym i tablicach poprzednika.  Niestety, jeśli poprzedni właściciel nie przerejestrował pojazdu na siebie, czeka nas trochę roboty. Żeby zgłosić nabycie, trzeba także posiadać wszystkie poprzednie umowy kupna-sprzedaży tzw. ciągłość umów.

Ile czasu na przerejestrowanie motocykla?

Ile jest czasu na przerejestrowanie motocykla? Ustawa precyzuje, że nabywca ma 30 dni na przerejestrowanie nowo zakupionego motocykla (dotyczy to także pozostałych pojazdów). W 2020 roku w czasie pandemii koronawirusa wydłużono ten czas do 60 dni i teoretycznie trwa to do dzisiaj. W teorii czas na przerejestrowanie motocykla to 30 dni. Jednak w praktyce, odpowiedź na pytanie ile czasu na przerejestrowanie motoru brzmi wciąż 60 dni.

Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla?

Przerejestrowanie motocykla nie jest procesem bezpłatnym. Za standardowe tablice motocyklowe zapłacimy 54,5 zł. Dowód rejestracyjny to 40,5 zł. Ponadto czeka nas zakup naklejki legalizacyjnej za 12,5 zł. Zatem całość kosztuje 107,5 zł. W niektórych przypadkach urzędy pobierają dodatkowo 2% opłaty fiskalnej za rejestrację motocykla, a więc dodatkowo zapłacimy 2,15 zł.

Jeśli decydujemy się na tablice indywidualne, przerejestrowanie motocykla koszt wyniesie 500 zł. Warto pamiętać, że mamy do dyspozycji pięć znaków i nie każdy napis jest dozwolony. Opłata za przerejestrowanie motocykla jak widać, nie jest zbyt wygórowana.

Gdzie przerejestrować motocykl?

W Wydziale Komunikacji w Urzędzie Miasta lub Powiatu w miejscu zamieszkania, gdzie mamy stały pobyt. Miejsce zameldowania nie ma większego znaczenia. A więc jeśli wynajmujemy mieszkanie w Warszawie, a jesteśmy zameldowani w Rzeszowie, możemy czynności dokonać w stolicy. Od niedawna nie musimy wymieniać tablic rejestracyjnych, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Przeczytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, rejestracja motocykla, przegląd motocykla, zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany