Znalezione tablice rejestracyjne - co zrobić i gdzie oddać?          - Motogen.pl

Znalezione tablice rejestracyjne – co zrobić i gdzie oddać? Czy trzeba wyrabiać nowe numery? Jaki mandat za ich brak?

Zdarzyło wam się zgubić tablicę rejestracyjną? Najczęściej taka sytuacja jest w miejscu, kiedy blachę umieścimy w plastikowej ramce, przykręcanej do pojazdu. Na wyboistej drodze zdarza się, że ramka pęka lub tablica się „luzuje” i kłopot gotowy. Wielu użytkowników podpisuje swoje blachy numerem telefonu od spodu, co ułatwia kontakt znalazcy z właścicielem.

Co zrobić ze znalezioną tablicą rejestracyjną?

Znalazłeś tablicę rejestracyjną? Świetnie. Nie zostawiaj jej na ulicy, tylko zawieź na najbliższą komendę policji lub wydziału komunikacji. Nie czeka Cię żadna odpowiedzialność karna, a właściciel być może uniknie problemów związanych z wpadnięciem blachy w niepowołane ręce. Jednym słowem nikt jej nie użyje do przestępstw, kradzieży paliwa na stacji benzynowej itp. Oczywiście nie masz prawa jej zamontować u siebie w pojeździe. To jest karane, w przypadku wykrycia.

Gdzie oddać znalezione tablice rejestracyjne?

Znalezione tablice rejestracyjne oddajemy tak, jak wspominaliśmy na najbliższej komendzie lub w wydziale komunikacji. Nie musimy stać w okienku – zwrot przeprowadzamy poza kolejnością.

Skoro już wiemy, gdzie oddać znalezione tablice rejestracyjne oraz co zrobić ze znalezioną tablicą rejestracyjną zastanówmy się, co czeka właściciela, który zgubił „blachę”.

Wyrabiamy wtórnik czy nowe numery rejestracyjne?

Aktualnym wzorem tablic rejestracyjnych jest ten z symbolem Unii Europejskiej. Jeśli zgubiona rejestracja go miała, wystarczy wyrobić wtórnik. Jeśli mieliście starszą wersję z flagą Rzeczypospolitej Polskiej, trzeba wyrobić nowe tablice oraz dowód rejestracyjny.

W tej ostatniej sytuacji proces jest praktycznie identyczny z rejestracją pojazdu. Jedyną różnicą jest to, że zamiast wniosku o rejestracje składamy wniosek o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych.

Jak zabezpieczyć tablicę rejestracyjną przed zgubieniem?

Tablice rejestracyjne mocujemy nie do plastikowej ramki, gdyż w motocyklu łatwo ją zgubić. Jazda po wybojach i większe wibracje generowane przez silnik powodują, że prędzej czy później „blacha” odpadnie. Ideałem jest przytwierdzenie jej wkrętem lub nitem do konstrukcji motocykla i/lub ramki. Dobrze napisać na jej wewnętrznej stronie numer telefonu. Wówczas tablice rejestracyjne znalezione przez przechodnia szybciej trafią do właściciela. Pamiętajcie tylko, że śruby czy nity nie mogą zmniejszać czytelności tablicy. Za to ustawodawca przewidział mandaty.

Nieczytelne tablice rejestracyjne, wysokość mandatu

Ta zależy od powodu, dla którego identyfikacja numeru jest utrudniona. Kara może wynieść od 100 do 1500 zł.

Brudne tablice rejestracyjne – mandat 100 zł. Jeśli tablica jest ubrudzona błotem, śniegiem itp. policjant może wnioskować o mandat w wysokości 100 zł. Podobny mandat otrzymamy, jeśli nasza tablica uległa zniszczeniu.

Niewłaściwe tablice rejestracyjne – 300 zł. Ten mandat dotyczy głównie posiadaczy aut. Jeśli zamawiali mniejszą tablicę stosowaną dla modeli importowanych m.in. z USA, dla których przewidziano mniejsze wymiary na montaż rejestracji, a w pojeździe bez trudu zamontujemy standardową blachę, policjant może ukarać nas mandatem 300 zł. A więc jeśli w Fiacie Cinquecento zamontowaliśmy zmniejszoną tablice, możemy otrzymać 300 zł.

Zakrywanie tablic rejestracyjnych 500 zł. Jeśli zakrywamy numery rejestracyjne, chcąc uniknąć wykrycia przez np. fotoradar czy systemy pomiaru prędkości, możemy otrzymać taki mandat.

Na utostradach możecie dostać mandat od Krajowej Administracji Skarbowej jeśli na danym odcinku pobiera się opłaty systemem e-TOLL…

Ozdabianie tablic rejestracyjnych – 500 zł. Naklejanie naklejek, światełek, pasków zmniejszających czytelność „blachy” może kosztować 500 zł.

Nieczytelna tablica rejestracyjna, mandaty c.d.

Tablica umieszczona w złym miejscu – 500 zł. Tablica musi być umieszczona pośrodku lub z lewej strony pojazdu (jeśli to utrudni jego eksploatację). Wysokość górnej krawędzi nie może przekroczyć 1,2 m. Mandat otrzymamy głównie, jeśli na naszym samochodzie lub w motocyklu istnieje przestrzeń do poprawnego umieszczenia numerów rejestracyjnych.

Brak tablicy rejestracyjnej – 1500 zł. Taka wysokość mandatu wynika z kodeksu wykroczeń. Jest to grzywna z art. 94. § 2. za poruszanie się pojazdem pomimo braku dopuszczenia do ruchu. Tymczasem brak tablicy rejestracyjnej jest równoznaczny z brakiem dopuszczenia do ruchu.

Zobacz także: przegląd motocykla – wszystko o badaniu technicznym, rejestracja motocykla – jak zarejestrować i jakich dokumentów potrzebujesz, oraz co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?


Jedna odpowiedź

  1. Martino

    W tym roku miałem taki przypadek, że znalazłem na asfalcie tablice i….. Zabrałem na komendę. Jednak po reakcji pracującej tam obsady odniosłem wrażenie, iż albo przerwałem słodkie leniuszkowanie, albo za chwilę mnie wsadza „za nadgorliwość”. Jednak od tego czasu nikt się nie kontaktował w tej sprawie, więc chyba jeszcze na wolności trochę będę

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany