Jak podaje Gazeta Wrocławska: montaż „znaków” to efekt współpracy Wrocławskiego Stowarzyszenia Motocyklistów z prezydentem Jackiem Surtykiem. Celem inicjatywy była edukacja kierowców aut, mająca stworzyć korytarz transportowy dla motocyklistów, ułatwiający podróż przez zakorkowane miasto. (To szczytny i dobry pomysł, bowiem jeśli istnieje alternatywa dla jady samochodem, być może większa ilość osób przesiadałaby się na jednoślady a tym samym wielkość korków spadła – red.)

„Ustawa Prawo Ruchu Drogowym nie przewiduje możliwości poruszania się motocyklistów między dwoma pasami ruchu” –informuje asp. szt. Łukasz Dutkowiak z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.  „Wszyscy się zmieścimy np. na ul. Nowy Świat został umieszczony na łuku drogi. W tym miejscu jezdnia jest zwężona, ponieważ poprowadzony jest tam pas ruchu dla rowerów” – dodaje. „Zachowanie się kierowców takie, jakie sugeruje piktogram na nowym znaku, mogłoby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo ruchu drogowego i utrudniać utrzymanie bezpiecznej odległości od rowerzystów” – powiedział.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że w przepisach nie znajdziemy takiego znaku, nie określają też warunków umieszczania takiego znaku i odsyła do lokalnego wojewody nadzorującego zarządzanie drogami. Wojewoda jednak traktuje wspomniany znak jako reklamę, twierdząc, ze kierowcy nie muszą zwracać na niego uwagi i nie zamierza interweniować.

Podobne tablice z Łodzi…

– „Zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego” – mówi Łukasz Dutkowiak z policji powołując się na przepisy ustawy o drogach publicznych i sugeruje, że wspomniane tablice powinny zniknąć.

Warto wspomnieć, że każdy ze znaków kosztował ok 250 zł, projekt wykonał ZDiUM w porozumieniu z Wydziałem Inżynierii Miejskiej. Niestety, nie konsultowano całości z policją. Szkoda, bo to całkiem sensowna i pro-motocyklowa inicjatywa pozwalająca na zmniejszenie korków w mieście. 

A jak do tematu odnoszą się wrocławianie? W ankiecie „Czy na wrocławskich ulicach kierowcy powinni ustępować miejsca motocyklistom?” blisko 73% czytelników odpowiedziało negatywnie….