Rocc 729 - crossowy carbon w przystępnej cenie - Motogen.pl

Prezentowany kask ma dwie „niskie” zalety, a mianowicie: relatywnie niską cenę oraz bardzo niską wagę. Czy zestawienie tych cech wpłynie na jego jakość? Postaram się przedstawić jego mocne i słabe strony.

Skorupa

Kask nawiązuje do najnowszych trendów rodem z MXGP. Ostre i agresywne linie w połączeniu z naturalna barwą włókna węglowego sprawiają, że Rocc 729 prezentuje się świetnie. Cała skorupa kasku jest wykonana z laminatu karbonowego. Jego waga jest ultra niska – 950 g sprawia, że nawet po całodniowej jeździe nie odczuwamy bólu mięśni karku. Niestety, w pogoni za redukcją masy, szczęka kasku znajduje się zbyt blisko twarzy użytkownika. Pole widzenia jest nieco zawężone w porównaniu do produktów konkurencji, a niewielka luka pomiędzy daszkiem a szczęką sprawia, że nie wszystkie modele gogli idealnie przylegają do twarzy.

 

Model 729 posiada tylną płetwę, dzięki czemu dobrze współgra z coraz bardziej popularnymi stabilizatorami szyi. Przetłoczenie znajdujące się w tylnej części kasku zapobiega zsuwaniu się paska gogli oraz poprawia sztywność konstrukcji.

 

Rocc produkowany jest w dwóch rozmiarach skorupy. Dostępna jest pełna gama rozmiarów, od XS do XL, więc z doborem odpowiedniej wielkości nie powinno być problemu. Rozmiarówka pokrywa się z większością popularnych marek, więc nawet zakup w sklepie internetowym nie przysporzy kłopotów.
Dzięki posiadanemu certyfikatowi ECE 22-05 możemy być spokojni o ochronę naszej głowy w razie upadku.

Daszek

Daszek zastosowany w Rocc’u jest dość skromnych rozmiarów, a co za tym idzie nie zapewnia należytej ochrony przed słońcem oraz przed kamieniami, które wylatują spod kół innych zawodników. Został on wykonany z tworzywa sztucznego, co wcale nie jest jego wadą. Zastosowany tańszy materiał znacznie obniża koszty daszka, co przy ewentualnej „glebie” i konieczności wymiany będzie miłym zaskoczeniem dla naszego portfela. Nowy egzemplarz kupimy już za 29 zł.

 

Producent zadbał o to by daszek posiadał dużą możliwość regulacji. Niestety, przy ostrej jeździe wciąż złośliwie opada. Nie pomogło nawet bardzo mocne skręcenie śrub, które i tak po pewnym czasie się luzowały. Jedną ze śrub udało mi się zgubić w pierwszym dniu testu, a w zestawie nie ma zapasowych… Zastosowanie gumowych podkładek rozwiązało problem opadającego daszka, jednak dziwi mnie fakt, że nie zostało to przewidziane przez producenta i przygotowane w standardzie.

Zapięcie

Zapięcie to klasyczne DD – nie mogło być inaczej!

Firma Rocc postawiła na prostotę i niezawodność, dzięki temu w 729 mamy zapięcie 2D. Jest to najbezpieczniejsze zapięcie stosowane w kaskach motocyklowych, a dzięki swej prostocie nie ulega awarii w trudnych off-road’owych warunkach. Paski są optymalnie długie, dzięki czemu bez wysunięcia z pierścieni, bezproblemowo zdejmiemy, czy też założymy kask.

Wyściółka

Materiałowe wnętrze kasku można w całości zdemontować, co jest obecnie standardem w kaskach motocrossowych. Dzięki temu łatwo utrzymać wnętrze kasku w czystości. Materiał nie odbarwia  się i nie odkształca podczas prania, nawet w pralce automatycznej. Wyściółka została wykonana z włókien Coolmax. Dzięki zastosowaniu tego nowoczesnego, termoaktywnego materiału pot odprowadzany jest z powierzchni wyściółki, co daje użytkownikowi uczucie suchości. Kolejną zaletą włókien Coolmax jest eliminacja uciążliwego i przykrego zapachu, który towarzyszył starszym generacjom materiałów termoaktywnych.

Wentylacja

Wentylacja głowy jest na dość dobrym poziomie, jednak otwory w przedniej części kasku nie są  wystarczające, co w połączeniu z bliskością szczęki prowadzi do słabej przepuszczalności powietrza. W upalne dni odczuwałem dyskomfort spowodowany nadmiernym nagrzewaniem się dolnej części twarzy. Poza tym reszta to standard, do którego nie mam uwag.

Pokrowiec

Zazwyczaj nikt nie zwraca na niego uwagi, jednak w tym konkretnym przypadku muszę o nim wspomnieć. Jest bardzo gruby i miękki, dzięki czemu bardzo dobrze zabezpiecza kask podczas transportu. Tak solidnego pokrowca powinni pozazdrościć producenci nawet znacznie bardziej kosztownych kasków.

W praktyce

Powyższe podpunkty przedstawiają analizę poszczególnych elementów, jednak jaki ma to wpływ na całokształt? Kask testowałem na torach motocrossowych oraz podczas weekendowego enduro ze znajomymi na kilku maszynach i w rożnym terenie. Okazuje się, że kask spisuje się dość dobrze. Mimo, że dotychczas jeździłem w markowym kasku ze znacznie wyższej półki, polubiłem „beret” od Rocc’a. Kask jest odporny na zarysowania, a wyściółkę łatwo utrzymać w czystości. Model 729 jest również wygodny, nawet po wielogodzinnym użytkowaniu. Dobrze spisywał się w połączeniu ze stabilizatorem szyi, ajedyny poważny problem z opadającym daszkiem dało się łatwo rozwiązać we własnym zakresie.

Podsumowanie

Kask Rocc 729 jest idealną propozycją dla wszystkich tych, którzy szukają lekkiego, dobrze wykonanego kasku. Katalogowa kwota 770 zł sprawia, że warto wziąć go pod uwagę mimo jego drobnych wad. Znajduje się w tej samej kategorii wagowej co Airoh Aviator, czy O’neal Carbon Hangtown. Jednak nie oszukujmy się, z tymi kaskami pod względem ergonomii i wykonania nie może konkurować. Kaski te kosztują ponad półtora tysiąca złotych, więc jeśli nie możecie pozwolić sobie na tak drogie kaski, to Rocc jest idealną alternatywą.

 

Szybkie Fakty:

  • Cena zestawu: 770 zł
  • Skład zestawu: Kask wraz z daszkiem, osłoną nosa, pokrowiec
  • Cena daszku: 29zł
  • Rodzaj zapięcia: 2D
  • Waga Kasku: 950g

 

PLUSY

MINUSY

-Ultra lekki,

-modna stylistyka,

-przystępna cena,

-zapięcie DD,

-niska cena daszku,
-wyściółka Coolmax.

-Odpadająca osłona nosa,

-brak zapasowych śrub daszku w komplecie,

-opadający daszek,
-tylko jedno dostępne malowanie,
-kiepska wentylacja przedniej cześć kasku.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany