MotoGP po sąsiedzku, czyli Grand Prix Czech - Motogen.pl

Runda w Brnie jest rundą wyjątkową pod względem frekwencji, a także łatwej dostępności dla kibiców z Polski. Co roku słynna trybuna B na sekwencji zakrętów o nazwie „omega” gromadzi dziesiątki tysięcy fanów MotoGP.

Pierwsze wyścigi w Brnie rozgrywano już w latach trzydziestych na lokalnych drogach. Dopiero w 1982 roku postanowiono zbudować tor wyścigowy z prawdziwego zdarzenia. Pierwsza runda motocyklowego Grand Prix odbyła się tutaj w 1987 roku. Tor ma 5.403 metry długości i 15 metrów szerokości. Składa się z sześciu lewych zakrętów i ośmiu prawych, a najdłuższa prosta ma 636 metrów. Ze względu na swoje położenie i ukształtowanie można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najpiękniejszych torów jakie zbudowano.

Moto3
W najmniejszej klasie klasyfikację generalną prowadzi Sandro Cortese z 184 punktami na koncie. Drugi jest Maverick Vinales, który pechowo zakończył wyścig na torze Indianapolis po tym jak upadł na ostatnim zakręcie. Vinales ma punktów 155. Trzeci w tabeli jest Luis Salom z 129 punktami. Salom w świetnym stylu wykorzystał walkę Cortese i Vinalesa o pierwsze miejsce i w myśl powiedzenia „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” stanął na najwyższym stopniu podium w Indianapolis. Rok temu w wyścigu klasy 125cc na torze w Brnie zwyciężył Cortese, a Vinales był dopiero szósty.

Moto2
W Moto2 niepodzielnie panuje Marc Marquez z 188 punktami. Drugi jest Pol Espargaro z 149 punktami, trzeci Andrea Iannone ma punktów 136 i zagraża mu Thomas Luthi. W ubiegłym roku w Brnie na pierwszym stopniu podium stanął Iannone, a Marquez ukończył wyścig jako drugi. Thomas Luthi był wtedy piąty, a Pol Espargaro szesnasty. Jeżeli chociaż po części powtórzy się zeszłoroczny scenariusz, to Andrea Iannone może być spokojny o najniższe miejsce na podium klasyfikacji generalnej.

MotoGP
W klasie MotoGP runda na Indianapolis dokonała małego spustoszenia. Z walki o tytuł mistrzowski został wykluczony Casey Stoner, który po wypadku ma poważnie uszkodzoną prawą stopę. Zamiast do Brna Australijczyk poleciał do domu na operację więzadeł skokowych. Z powodu kontuzji pauzuje również Nicky Hayden. Zamiast Stonera w walce o pierwsze miejsce zaczął liczyć się Dani Pedrosa, który w tym sezonie jeździ bezbłędnie i traci zaledwie 18 punktów do Jorge Lorenzo. Obaj zawodnicy musieliby nie ukończyć wyścigu żeby Stoner miał szanse nadrobić straty spowodowane wypadkiem.

Harmonogram weekendu jest następujący. W sobotę o godzinie 13:00 rozpoczną się kwalifikacje Moto3, następnie o 13:55 MotoGP, a o 15:10 Moto2. Pierwszy wyścig w niedzielę wystartuje o 11:00 i będzie to klasa Moto3. Jako drudzy na polach startowych staną zawodnicy Moto2 o 12:20 i na deser wyścig MotoGP o 14:00.

Autor: Wojciech Grzesiak