Dostałeś SMS z groźbą wpisu na "czarną listę" e-Toll? Uważaj, to nowe oszustwo - Motogen.pl

Zapłać, albo trafisz na czarną listę – straszą SMS-y wysyłane ostatnio przez przestępców. To oszustwo phisingu, przez które możesz stracić dostęp do swojego konta, a nawet wszystkie pieniądze.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega o nowym oszustwie phisingu. Chodzi o wiadomości podszywające się pod byłego operatora systemu e-TOLL z informacją o rzekomej zaległości w opłatach za przejazdy. W treści wiadomości znajduje się link, po kliknięciu w który zostajemy przekierowani do strony logowania naszego banku. Jeśli się zalogujemy, złodzieje poznają nasze dane logowania, a tym samym dostęp do konta bankowego.

W wiadomości pojawia się też informacja, że w razie nieuregulowania zaległej płatności nasze nazwisko pojawi się na „czarnej liście„. Niestety dość łatwo paść ofiarą tej metody, ponieważ strona, która jest pod linkiem, łudząco przypomina oryginalną stronę operatora e-TOLL.

Warto pamiętać, że 3 września 2023 przejazdy przez wszystkie autostrady w Polsce obsługiwane przez system automatycznego poboru opłat są bezpłatne, więc po odczytaniu takiej wiadomości powinna nam zapalić się lampka ostrzegawcza. Płacimy jedynie za odcinki prywatne, ale to odbywa się w specjalnych bramkach.

Jeśli ktoś z was dostanie wiadomość o treści takiej powinien więc go zignorować i nie wchodzić w link tam widoczny. Jeśli jednak zalogowaliśmy się na takiej stronie, Ministerstwo Finansów sugeruje, jak najszybciej skontaktować się z bankiem i zmienić dane do logowania. Jeśli jednak doszło do kradzieży pieniędzy z konta, to powinniśmy zgłosić ten fakt na policję.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany