Dlaczego kierowcy jeżdżą pod prąd autostradą? Zaskakujące wyniki badań w Niemczech - Motogen.pl

Kierowcy jadący pod prąd na autostradach i drogach ekspresowych coraz częściej trafiają na pierwsze strony portali informacyjnych. Problemowi temu postanowili przyjrzeć się niemieccy ubezpieczyciele, a wnioski z badania są co najmniej zaskakujące.

Można się zastanawiać czy coraz więcej kierowców gubi się na wjazdach autostradowych, czy może problem leży w tym, że liczba takich dróg w Polsce rośnie i pojawia się efekt skali, czy może po prostu, dzięki ogromnej liczbie kamerek samochodowych, rejestrujemy więcej takich wykroczeń? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, natomiast problem jest bardzo poważny i to nie tylko w Polsce. Niemieckie stowarzyszenie ubezpieczycieli (GDV) postanowiło przyjrzeć się przyczynom takiego stanu rzeczy.

Jazda pod prąd – przodują seniorzy

Badanie przeprowadzone przez GDV objęło 288 wypadków spowodowanych przez kierowców jadących pod prąd, z ostatnich 8 lat. UDV uwzględnił m.in. akta ubezpieczycieli, sądowe i doniesienia medialne. Z badania wynika, że ​​prawie połowę wszystkich kierowców jadących pod prąd stanowiły osoby powyżej 65. roku życia – ich udział w ogólnej liczbie takich kierujących wyniósł 48,1 proc. Znakomita większość tej grupy to kierowcy powyżej 75. roku życia – aż 41 proc. Dla porównania – tylko 9,1 procent kierujących poruszających się pod prąd miało 24 lata lub mniej.

Wśród seniorów, jako przyczyny wjazdu na autostradę pod prąd wskazywano stany splątania lub demencję. W przypadku młodszych kierujących przyczynami takiego zachowania były używanie środków odurzających lub alkoholu, myśli samobójcze lub ucieczka przed policją.

Jazda pod prąd – prawie połowa… celowo

W ponad 54,1 proc. przypadków kierujący wjechali pod prąd nieświadomie. Co jednak może szokować, pozostałe 45,9 procent wjazdów było celowych, a najczęstszym powodem była chęć skrócenia drogi lub przegapienie wjazdu na autostradę lub lub zjazdu z niej. 96 procent przypadków jazdy pod prąd dotyczyło samochodów osobowych.

Około połowa kierujących pokonała w złym kierunku odcinek krótszy niż dwa kilometry, ale 17 procent dotyczyło przejazdów powyżej dziesięciu kilometrów. 38 proc. zarejestrowanych przejazdów miało miejsce w weekendy.

Jak można wjechać pod prąd?

Wjazd na autostradę pod prąd czasami jest prostszy niż się wydaje – wystarczy chwila nieuwagi, by nie zorientować się w organizacji ruchu na dojeździe do autostrady. O tym jak można nieświadomie wpaść w taką pułapkę dobitnie świadczy ten film, opublikowany przez GDDKiA.

źródło: ADAC, GDV

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany