BMW przechytrzy podświadomość i podgrzewana kanapa będzie udawała cieplejszą - Motogen.pl

Skoro czerwony kolor kojarzy się z ciepłem, to BMW zastosuje świecącą kanapę, żebyś myślał, że siedzisz w ciepełku!

BMW Motorrad zagłębia się w sztuczki psychologiczno-ewolucyjne. Brzmi to jak niezły żart na prima aprilis, ale to prawdziwe wnioski patentowe od niemieckiego producenta motocykli.

Podgrzewana i świecąca kanapa w BMW Motorrad

Jak można przeczytać w patencie (dzięki cycleworld.com), BMW pracuje nad nową generacją podgrzewanej kanapy w motocyklu. Przednia część tej kanapy (ta, którą widzi motocyklista, która wystaje w przedniej części), w swojej wierzchniej warstwie podsiadała będzie warstwę folii elektroluminescencyjnej. Przednia część kanapy będzie delikatnie świeciła się na czerwono. Poniżej widzicie szkic z patentu oraz naszą marną imitację wykonaną w Photoshopie.

Czerwone podświetlenie jest kluczem i jednocześnie gierką psychologiczną. Ludzki umysł ma zakodowane na stałe (rozumiecie, ewolucja, ogień…), że jeżeli coś emituje czerwoną barwę, to może być ciepłe lub gorące w dotyku.

W patencie znalazło się stwierdzenie: „Powszechnie wiadomo, że na ludzkie postrzeganie ciepła mogą wpływać kolory. Nawet na podstawie codziennych doświadczeń ludzie kojarzą źródło ciepła z kolorem czerwonym. W rezultacie czerwone lub czerwonawe kolory zawsze wywołują poczucie ciepła u ludzi, niezależnie od rzeczywistej temperatury otoczenia.

Patent sugeruje nawet, że światło mogłoby drgać „w taki sposób, że użytkownik kojarzyłby je ze źródłem ciepła”.

Podświetlenie otrzymałaby jedynie przednia część kanapy – ta widoczna przez kierowcę. W ten sposób motocyklista miałby wrażenie, że w pełni siedzi na czymś przyjemnie cieplutkim! Oczywiście kanapa byłaby faktycznie podgrzewana, a efekt czerwonego światła ma tylko (albo aż) potęgować wrażenia.

Skutkiem dodatkowym byłby fakt, że faktyczne podgrzewanie można byłoby ustawić na niższy poziom, co pomagałoby w oszczędzaniu energii szczególnie w motocyklach elektrycznych. A skoro o elektrykach mowa…

Kanapa z iluminacją – do motocykli elektrycznych BMW?

Jest też drugi patent, także dotyczący świecącej kanapy w motocyklach BMW. Ten jest trochę bardziej rozbudowany i nie bazuje na sztuczkach psychologicznych.

Patent mówi o kanapie z rozbudowaną konstrukcją, szczególnie w przedniej sekcji. Przód miałby być częściowo przeźroczysty, a w górnej części kanapy ma ukrywać się element świetlny. Takie urządzenie, przypominające trochę rzutnik, mogłoby albo pokazywać ikonę baterii informującą o statusie naładowania akumulatorów motocykla elektrycznego, albo różne kolory „reprezentowały by różne stany motocykla”. Być może chodzi o ładowanie, a być może o tryby jazdy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany