Bez prawa jazdy po Europie? Ministerstwo chce wdrożyć polskie rozwiązanie w UE - Motogen.pl

Resort Cyfryzacji chce umożliwić Europejczykom jeżdżenie samochodem lub motocyklem bez dokumentu. Chodzi o elektroniczne prawko, szeroko stosowane w Polsce, w UE praktycznie nieznane.

Od 5 grudnia 2020 r. polscy kierowcy nie muszą mieć przy sobie fizycznego prawa jazdy, dokument może bezpiecznie leżeć w domu. Niestety wyjeżdżając za granicę kraju musimy mieć go z sobą. Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić.

Celem resortu jest umożliwienie korzystanie cyfrowego dokumentu w aplikacji mObywatel, nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. W specjalnym komunikacie, resort zachęca wypożyczalnie samochodów, by dołączyły do pilotażowego projektu. Jego celem ma być stworzenie transgranicznego portfela cyfrowego. W skład projektu, ma wchodzić 19 krajów członkowskich Unii Europejskiej a także Ukraina. Aplikacja, tak jak w Polsce, ma zapewniać również dostęp do e-Recepty, umożliwić otwarcie konta bankowego, dostęp do e-usług rządowych, podpisu elektroniczny, oraz umożliwienie zarejestrowania karty SIM.

Argumentami za przyłączeniem się do projektu są gwarancja bezpiecznych transakcji, status lidera innowacji oraz poszerzenie dostępności usług także dla zagranicznych klientów. Firmy, chcące wziąć udział w projekcie, mają czas do 10 listopada, by wysłać swoje zgłoszenie.

Z pewnością, takie rozwiązanie ułatwiłoby podróżowanie po Unii Europejskiej. Testy programu zakończą się w kwietniu 2025 r. więc, na wejście ich w życie przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany