Motocykl na sprzedaż: 2-suw, ma 48 cylindrów i 4,2 litra pojemności. Szykuj 200-300 tysięcy zł - Motogen.pl

Whitelock Tinker Toy ma tak naprawdę 49 cylindrów, bo jako rozrusznik służy kolejny silnik spalinowy 125…

zdjęcia: cars.bonhams.com

Jeden z ciekawszych i zdecydowanie jeden z najdziwniejszych motocykli w dziejach motocyklizmu trafia do sprzedaży. Jest to model Whitelock Tinker Toy. Twórcą jest Simon Whitelock, a „Tinker Toy” można przetłumaczyć jako „zabawka majsterkowicza”. Motocykl ten jest posiadaczem Rekordu Guinnessa dla „motocykla z największą liczbą cylindrów”.

Tinker Toy ma silnik o pojemności 4200 ccm oraz o 48 cylindrach. Ustawione są w sześciu rzędach (po 3 rzędy na stronę), po osiem silników w rzędzie. Technicznie jest jeszcze 49. cylinder. To dodatkowy silnik, jednocylindrowa 125-tka, która służy jako rozrusznik dla pozostałej gromady.

Jednostka napędowa zbudowana została z 16 silników dwusuwowych, trzycylindrowych Kawasaki KH250. Potrzebne było też dość dużo własnej inwencji twórczej Whitelocka. No i w ten sposób podejrzanie długi zbiornik paliwa ukrywa układy elektryczne, a właściwy zbiornik paliwa jest między silnikami. Tylna część motocykla pochodzi z Kawasaki, z kolei przód z Hondy Goldwing, ale skrzynia biegów to już BMW K100. Motocykl waży ok. 600 kilogramów.

Uwaga, Tinker Toy podobno posiada homologację drogową! Jednak nie wyobrażamy sobie, aby jazda takim potworem (i jeszcze z taką odległością pomiędzy kierownicą i siedzeniem), była cokolwiek komfortowa.

Jeżeli jednak chciałbyś wejść w posiadanie 48-cylindrowego motocykla, mamy dobrą wiadomość. Tinker Toy trafia na sprzedaż przez dom aukcyjny Bonhams podczas Spring Stafford Sale. Aukcja odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia i przewiduje się, że Tinker Toy osiągnie cenę 40-60 tysięcy funtów, czyli około 200-300 tysięcy złotych. Szczegóły na aukcji. Zainteresowani?


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany