Suzuki GSX-R Cup – trzecia edycja rozstrzygnięta - Motogen.pl

W miniony weekend na torze Poznań rozegrana została ostatnia tegoroczna runda Suzuki GSX-R Cup.

Zawodnicy dosiadający motocykle Suzuki rozgrywali wyścigi w sobotę i niedzielę razem z najlepszymi jeźdźcami Alpe Adria. Największe szanse na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie GSX-R 600 mieli Sławomir Maszczak i Marcin Kondratowicz, jednak to drugi zawodnik wygrał obydwa wyścigi i tym samym zagwarantował sobie nagrodę główną – wyjazd na Grand Prix Makao. Trzecie miejsce w niedzielnym wyścigu i klasyfikacji generalnej wywalczył Michał Orlikowski.

Z kolei w sobotę w klasie GSX-R 1000 wyjazd do Azji zapewnił sobie Tomasz Grabowski, wygrywając szósty z kolei wyścig w tym sezonie. Nie było to jednak proste, ponieważ po słabszym starcie Bydgoszczanin musiał odrabiać straty i wyprzedzać kolejnych rywali. Niedzielny wyścig wygrał Zbigniew Kalinowski, który miał szansę dokonać tego również w sobotę, ale problemy techniczne zmieniły jego plany i w konsekwencji zawodnik zajął drugie miejsce. Zacięta walka trwała także o trzecią lokatę, gdzie Patryk Kosiniak jednym punktem pokonał Karola Frankowskiego.

W ostatniej rundzie Suzuki GSX-R Cup gościnnie wystąpił Przemek Saleta, który w tym roku rozpoczął swoją przygodę z wyścigami motocyklowymi w klasie Pretendent. Rywalizacja z nowymi zawodnikami była dla niego interesującym urozmaiceniem i kolejną szansą do nauki wyścigowego rzemiosła.

Michał Orlikowski, Suzuki GSX-R Cup 600: Sobotni wyścig był jednym z trudniejszych. Niestety, startowaliśmy o późnej porze, słońce cały czas świeciło nam w oczy. „Sławińskiego” jechałem patrząc na łatę w asfalcie, wiedziałem, że wtedy nie wyjadę poza tor. Niektórym zawodnikom, niestety, to się nie udało. Byłem czwarty. W sobotę stoczyłem bardzo ładną walkę z Kamilem Syską, wyprzedzaliśmy się praktycznie cały czas. Kamil jest bardzo dobrym zawodnikiem, umie dobrze blokować, ale udało mi się go wyprzedzić i spokojnie dojechałam na trzecim miejscu.

Sławomir Maszczak, Suzuki GSX-R Cup 600: W niedzielę było naprawdę super. Zawieszenie pracowało lepiej niż w sobotę, konkurencja była bardzo mocna. Świetny sezon, piękna pogoda, rywalizacja fair play. Gratuluję pierwszego i trzeciego miejsca. Udało mi się zdobyć drugie w ogólnej klasyfikacji i jestem bardzo zadowolony.

Marcin Kondratowicz, Suzuki GSX-R Cup 600: Wygrałem w sobotnim i niedzielnym wyścigu, dzięki czemu przesunąłem się na pierwsze miejsce. Ogólnie cały sezon był ciekawy, pomimo nieudanego wyścigu w pierwszej rundzie.

Patryk Kosiniak, Suzuki GSX-R Cup 1000: Niedzielny start był bardzo dla mnie udany, szczęśliwie zająłem trzecie miejsce. W sobotę byłem czwarty. Po dwóch wyścigach w klasyfikacji generalnej awansowałem na trzecie miejsce z czego jestem bardzo dumny. Nie przypuszczałem, że będzie tak dobrze. To mój pierwszy sezon wyścigów motocyklowych. Jestem w generalce na trzecim miejscu także starty w 2009 uważam za bardzo udane.

Zbigniew Kalinowski, Suzuki GSX-R Cup 1000: Sobotni wyścig mogę zaliczyć do nieudanych; miałem problemy z układem hamulcowym, prowadziłem przez prawie dwie trzecie wyścigu, po czym hamulce odmówiły posłuszeństwa i musiałem odpuścić. Dojechałem drugi. Na szczęście, na niedzielny wyścig awaria została usunięta, także udało mi się wygrać. To mój pierwszy sezon i jestem z siebie bardzo zadowolony.

Tomasz Grabowski, Suzuki GSX-R Cup 1000: Niedzielny wyścig uważam za bardzo udany, byłem na drugim miejscu, w sobotę pierwszy. Wygrałem w klasyfikacji generalnej i z tego cieszę się najbardziej.

Przemysław Saleta, gość specjalny, Suzuki GSX-R Cup 1000: W ostatniej rundzie Mistrzostw Polski startowałem w Pucharze GSX-R. Powiem szczerze, że jest to zupełnie nowe doświadczenie, generalnie prawie wszyscy zawodnicy byli dużo szybsi ode mnie, więc starałem się nadgonić i w swoim ostatnim wyścigu zrobiłem życiówkę 1:49, a wszystkie poprzednie okrążenia w granicach 1:50. Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku, działa to na mnie mobilizująco przed przyszłym sezonem, w którym na pewno zamierzam startować.

Jacek Grandys, promotor Suzuki GSX-R Cup: Mamy już za sobą kolejny udany sezon. Jak co roku, pokazaliśmy, że nasz puchar jest najliczniejszy, a zawodnicy prowadzą wspaniałą walkę o wszystkie pozycje. Gratuluję zwycięzcom, którzy swoją postawą na torze udowodnili, że zasłużyli na główną nagrodę. Ich czasy były bardzo dobre, dlatego nie będą już mogli w przyszłości startować w naszym pucharze, ale będziemy im kibicować w dalszej karierze wyścigowej.