Rumuński sukces! Gaśnica, trójkąt i apteczka przestały być niezbędne w motocyklach - Motogen.pl

Prawo w Rumunii zostało zaktualizowane, już nie dostaniesz mandatu za brak gaśnicy na motocyklu.

O nietypowym zapisie w rumuńskim prawie drogowym pisaliśmy kilka miesięcy temu. Prawo stanowiło, że gaśnica, trójkąt i apteczka pozostawały elementami wyposażenia niezbędnego w motocyklu. To dlatego, że prawo nie rozróżniało motocykli i samochodów – a jak wiadomo, motocykle nie są nawet przystosowane do przewożenia takiego wyposażenia.

Przepis istniał, jednak w praktyce nie był nadużywany – trzeba było trafić na wyjątkowo wrednego funkcjonariusza, aby motocyklista został ukarany za brak gaśnicy.

Rumuńska organizacja motocyklistów MotoADN postanowiła uporządkować prawo i znieść bezsensowny obowiązek. MotoADN wystosowała petycję do rumuńskiego parlamentu, Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wyłączenie motocykli i motorowerów z obowiązku posiadania gaśnicy, trójkątów odblaskowych i apteczki. Petycja zebrała ponad 8000 podpisów w ciągu zaledwie kilku dni.

Teraz już wiadomo, że rumuński senat przegłosował nowelizację. 117 głosów było ZA, nikt się nie sprzeciwił, jeden senator wstrzymał się od głosu.

Udało się! Zrzeszenie MotoADV sprawiło, że część rumuńskiego prawa została zmieniona na korzyść motocyklistów.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany