Rok temu po raz pierwszy w historii Światowej Serii Red Bull X-Fighters zawody odbyły się w Londynie. W tym roku na terenie słynnej elektrowni Battersea ponownie zostaną rozegrane najsłynniejsze zawody freestyle motocross.

 

Po czterech przystankach Red Bull X-Fighters aż sześciu zawodników ma realną szansę na mistrzowski tytuł. W 2009 roku Amerykanin, Nate Adams, zatriumfował podczas zawodów w Londynie, zapewniając sobie tym samym tytuł Mistrza Światowej Serii Red Bull X-Fighters 2009. Rok później Adams ponownie znajduje się w gronie faworytów do zwycięstwa, mimo że w tegorocznej serii nie udało mu się wygrać żadnego z czterech przystanków zorganizowanych w Meksyku, Egipcie, Rosji oraz Hiszpanii.

 

Jednym z jego głównych rywali będzie zwycięzca kultowej edycji zawodów na arenie Plaza de Toros de Las Ventas w Madrycie, Robbie Maddison. Australijczyk, na koncie którego znajdują się liczne rekordy świata i który w 2009 roku przeskoczył nad słynnym londyńskim Tower Bridge, z pewnością zamierza ponownie zaprezentować świetną formę. Celem Maddisona jest wyprzedzenie obecnego lidera klasyfikacji generalnej, którym jest Andrè Villa (Norwegia), i zdobycie pierwszego w swojej karierze tytułu mistrza Światowej Serii Red Bull X-Fighters.

Do listy zawodników, składającej się głównie ze światowej elity FMX, ponownie dołączy Chris Birch (Wielka Brytania). Po udziale w zeszłorocznych zawodach Brytyjczyk opuścił ojczyznę i wyjechał do Hiszpanii, gdzie pilnie trenuje razem z obecnym liderem klasyfikacji Andrè Villą oraz braćmi Pagès.

 

W 2009 roku, dzięki rywalizacji Red Bull X-Fighters, opuszczona elektrownia, znajdująca się na południowym brzegu Tamizy, ponownie rozbłysnęła tysiącami świateł. W tym roku tor stanie po północnej stronie budynku, co zapewni riderom i fanom więcej miejsca. Trzeci co do wielkości tego rodzaju obiekt w Wielkiej Brytani, elektrownia Battersea, w latach 1933–1989 odegrała kluczową rolę w zaopatrywaniu kilku pokoleń Londyńczyków w energię elektryczną. 110-metrowe kominy budynku z czerwonej cegły do dnia dzisiejszego pozostają jednym z najlepiej rozpoznawalnych obiektów w stolicy Wielkiej Brytanii. Od czasu zamknięcia elektrowni pod koniec lat osiemdziesiątych Battersea gości różnorodne wystawy, wydarzenia i koncerty.

 

Walka w tegorocznej edycji Red Bull X-Fighters staje się niezwykle zacięta, każdy z czterech dotychczasowych przystanków w Mexico City (Meksyk), Gizie (Egipt), Moskwie (Rosja) oraz Madrycie (Hiszpania) miał innego zwycięzcę. W Londynie każdy z sześciu najlepszych zawodników ma spore szanse na zdobycie punktów przybliżających go do tytułu mistrza sezonu 2010.

Transmisję na żywo z zawodów można zobaczyć na stronie www.redbull.com i www.redbullxfighters.com w sobotę (14.08.2010) o godzinie 22.15.