Opony do skutera - jakie wybrać?

Opony do skutera – wybór zależy od od wielu czynników. Skuter sportowy, miejski, retro, na większych kołach, czy na małych? Na lato czy zimę? Jak wybrać najlepsze opony?

tekst: PB

W dziedzinie opon skuterowych, mamy podział podobny do ogumienia typowo motocyklowego. Nie ma się co dziwić, w końcu pod pojęciem „skuter” znajdziemy zarówno niewielkie motorowery, jak i pełnoprawne motocykle z mocą nierzadko wynoszącą kilkadziesiąt koni. Do tego dochodzą pojazdy retro, z oponami wzorowanymi na wyrobach sprzed lat i ogumienie zimowe – coraz popularniejsze w naszej części świata.

W większości przypadków mamy jednak do czynienia z małolitrażowymi pojazdami, z silnikami o pojemności 50 czy 125 cm3. Wynika to nie tylko z niskich kosztów eksploatacji, ale również z przepisów prawa, które są korzystne dla kierowców takich skuterów. Wiele osób chce prowadzić skuter bez prawa jazdy lub z uprawnieniami do jazdy samochodem (kat. B). Co raz popularniejsze są również pojazdy zasilane prądem. Skuter elektryczny jest cichy, tani w eksploatacji i całkiem dynamiczny.

Opony skuterowe powinno się dobrać odpowiednio do danego pojazdu i rodzaju eksploatacji. Inne ogumienie stosuje się do skutera 50 cm3, inne do skutera elektrycznego, a jeszcze inne do większych pojazdów. Poza tym mamy podział na opony letnie, całoroczne, zimowe czy nadające się w lekki teren. Zobaczmy, co ciekawego znajdziemy w ofercie renomowanego producenta, jakim jest Deli Tire. Firma ta od ponad 50 lat produkuje markowe opony do między innymi pojazdów off-roadowych, motocykli drogowych i skuterów. Najnowsze technologie połączono z kauczukiem najlepszej jakości i ciekawym wzornictwem. A wszystko za rozsądną cenę, co ma niebagatelne znaczenie.

Jakie opony do skutera – wielosezonowe

Wielosezonowe opony do skutera odznaczają się dość drobnym bieżnikiem i mieszanką optymalną na szeroki zakres temperatur. Przykładem takiej opony może być SC-109 ej głęboko ponacinana powierzchnia bardzo dobrze odprowadza błoto, czy wodę. Przy okazji, ze względu na wygląd, opona ta dedykowana jest także do skuterów typu retro. Coś w tym jest, gdyż to właśnie kilkadziesiąt lat temu skutery były uznawane za pojazdy na cały rok, a nie tylko na lato. Dzisiaj, powoli ten trend wraca.

Deli Tire SC-109
Deli Tire SC-109

Opony skuterowe, letnie i terenowe, na każde warunki

Do nowoczesnych konstrukcji, jako opony wielosezonowe, można rekomendować model Deli SC-108. Mają one, podobnie jak SC-110, rozbudowany, ale nieco nowocześniejszy wzór bieżnika. Producent rekomenduje tę oponę nie tylko na asfalt, ale również na drogi gruntowe i kamienie.

W pewnym sensie mamy 4 funkcje w jednym produkcie – Deli SC-108 to opony terenowe, całoroczne, na deszcz, a jednocześnie dające sobie dobrze radę na asfalcie. Idealna propozycja na polskie wsie i miasteczka, do codziennego zastosowania, jak i rekreacji. Jeszcze bardziej „off-roadowy” jest model Deli SB-117 Street Enduro, który ze względu na rzeźbę bieżnika bez problemu może być stosowany wszędzie, gdzie tylko nasz skuter da radę wjechać.

Deli Tire SC-239

Opony letnie i sportowe do skutera

Z kolei oponą raczej dedykowaną na cieplejsze dni są opony Deli S-239, SC-101 i SC-103. Ich bieżnik doskonale odprowadza wodę i sprawdza się w niemal każdej pogodzie, ale trudniejsze będzie poruszanie się w błocie czy śniegu. Za to takie opony doskonale sprawują się na asfalcie – nie „płyną” w gorące dni, tylko oferują dobrą przyczepność. Wśród nich znajdziemy także szerokie opony do skutera, przeznaczone do modeli o sportowym zacięciu.

Ciekawym przedstawicielem tej grupy jest Deli SC-106 – radialna opona o bardzo dobrych parametrach. Dość miękka mieszanka odpowiada za dobrą przyczepność na suchym asfalcie, a szerokie nacięcia skutecznie odprowadzają wodę w czasie deszczu.

Deli Tire SC-106
Deli Tire SC-106

Opony zimowe do skutera

Opony zimowe do skutera stają się coraz bardziej popularne. Ze względu na dostępność wszelkiej maści koców grzewczych i odpowiednich ubrań dla kierowcy, jedyną przeszkodą na drodze skuterzysty stał się śnieg i lód. Na to drugie nie ma niestety rady, gdyż opony z kolcami w naszym kraju nie są legalne. Za to na śnieg, błoto, czy po prostu zimny, brudny asfalt przydadzą się opony zimowe do skutera.

Ich bieżnik ma zdolność do samooczyszczania się z brudów, wgryzania się w podłoże (dzięki lamelom). Specjalna, miękka mieszanka nie twardnieje w niskich temperaturach (jak ma to miejsce w przypadku letnich opon). Przykładem takiej opony może być Deli SB-158 Win-Tberg dedykowana na prawdziwie zimowe warunki.

Deli SB-158 Win-Tberg
Deli SB-158 Win-Tberg

Ważny wiek i nie tylko

Większość jeźdźców doskonale wie, jaki stosować olej do skutera 4T, czy olej do skutera 2T, czy jak serwisować swój pojazd w podstawowym zakresie. Niestety, mało użytkowników zwraca uwagę na opony. A o nie też trzeba odpowiednio zadbać. Pierwszą sprawą jest pilnowanie prawidłowego ciśnienia. Kontrolę należy robić mniej więcej raz w miesiącu, gdyż nawet całkowicie sprawna opona może powoli przepuszczać powietrze (szczególnie jeśli jest to opona bezdętkowa).

Kolejną sprawą jest wiek ogumienia – przyjmuje się, że granicą jest tu 6 lat. Starsze opony, nawet „na oko” prezentujące się przyzwoicie, mogą nie dawać odpowiedniego marginesu przyczepności. Jest to odczuwalne szczególnie na mokrej nawierzchni. Cena opon do skutera nie jest wysoka, dlatego też raz na jakiś czas warto sobie sprawić nowy komplet.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany