Dakar 2018: Przygoński awansuje - Motogen.pl

Czwartkowy etap był ostatnim dniem rywalizacji w Peru i jednocześnie pierwszym w Boliwii. Uczestnicy rajdu porzucili nadmorskie, suche wydmy na rzecz ośnieżonych szczytów i deszczowego płaskowyżu. Szósty etap został poprowadzony przez góry z przełęczą na wysokości 4722 m n.p.m., brzegiem jeziora Titicaca i kończył się w boliwijskiej stolicy – La Paz. Zawodnicy mieli do pokonania 760 km, w tym 313 km odcinka specjalnego i musieli szybko dostosować się do nowych warunków pogodowych, terenu i dużej wysokości.

Wśród załóg samochodowych od początku odcinka najlepsze czasy notował Carlos Sainz (Peugeot). Weteran i mistrz rajdów WRC był najlepszy po 118 km, czyli pierwszej części odcinka specjalnego. Prawie dwie minuty za nim zameldował się lider Stéphane Peterhansel (Peugeot), a kilka sekund później Katarczyk Nasser al-Attiyah (Toyota) oraz inny były kierowca WRC Mikko Hirvonen w Mini. Po neutralizacji i wznowieniu odcinka, już na terenie Boliwii, Sainz jeszcze bardziej podkręcił tempo i zaczął uciekać rywalom. Ostatecznie wygrał etap z ponadczterominutową przewagą nad Peterhanselem. Hiszpan odniósł 30. etapowe zwycięstwo, ale dopiero pierwsze w tym roku. Trzeci był Al-Attiyah, który stracił ponad 5 minut. Kuba Przygoński (Mini John Cooper Works Rally) zaczął spokojnie i jadąc cały czas równym tempem, odnotował 10. czas odcinka przed neutralizacją. Po wznowieniu zawodnik ORLEN Team nie popełnił żadnego błędu i utrzymał pozycję do końca.

Boliwia przywitała nas deszczem, śniegiem i chłodem. Do tego znaczna wysokość, która wpływała na moc samochodu i nasze samopoczucie. Odcinek był bardzo szybki, trochę w stylu rajdów WRC. Dużo skoków i kałuż na które trzeba było szczególnie uważać. Nie popełniliśmy znaczących błędów. Mamy czas w pierwszej dziesiątce i kolejny awans w generalce. Jest coraz lepiej. Czas na odpoczynek i upragniony dzień przerwy, na który na pewno zapracowaliśmy przez ostatni tydzień. – mówi Kuba Przygoński.

Na czele klasyfikacji generalnej bez zmian, liderem pozostał Peterhansel. Drugi Carlos Sainz zniwelował nieznacznie stratę do 27 minut. Trzeci jest Bernhard ten Brinke (Toyota), który traci ponad 80 minut. Cztery minuty za Holendrem plasuje się Al-Attiyah. Kuba Przygoński i pilotujący go Tom Colsoul dzięki równej jeździe i stratom czasowym rywali awansowali na 6. miejsce w generalce, ale mają tylko 36 sekund przewagi nad siódmym Czechem Martinem Prokopem (Ford).

Ze względu na panujące warunki odcinek specjalny dla motocyklistów został skrócony do 194 km. Z tego powodu zawodnicy pokonali dłuższą, prawie 400-kilometrową dojazdówkę, aby następnie rozpocząć rywalizację nad brzegiem jeziora Titicaca na wysokości 3812 m n.p.m. Na pierwszych dwóch punktach pomiaru czasu najszybszy okazał się Francuz Xavier de Soultrait (Yamaha), a na dwóch kolejnych na prowadzenie wyszedł zwycięzca Dakaru sprzed dwóch lat, Australijczyk Toby Price. Końcówka należała jednak do jego kolegi z zespołu KTM – Francuza Antoine’a Meo. Wielokrotny mistrz rajdów enduro i motocross wyprzedził o 30 sekund Price’a i Argentyńczyka Kevina Benavidesa (Honda). Na skutek słabszego dnia w wykonaniu dotychczasowego lidera Andriena Van Beverena (Yamaha) prowadzenie w generalce objął Benavides i ma prawie dwie minuty przewagi. Trzeci ze stratą trzech minut jest Austriak Matthias Walkner (KTM). Po raz pierwszy na takich wysokościach startował debiutant w Dakarze – Maciek Giemza. Zawodnik ORLEN Team kolejny dzień z rzędu notuje międzyczasy w czwartej dziesiątce. Dzisiaj uzyskał 37. czas, ale po doliczeniu pięciominutowej kary za przekroczoną prędkość na dojazdówce został sklasyfikowany jako 43. W klasyfikacji generalnej stracił jedną pozycję i jest 33.

Dzisiejszy etap jechało mi się najlepiej z wszystkich dotychczasowych. Bardzo szybki i techniczny odcinek o charakterze endurowym. Trzeba było uważać na błoto, ukryte dziury i ciasne zakręty na utwardzonych drogach. Dojazdówka bardzo chłodna i głowa odczuła wysokość ponad 4000 m. Jutro mamy dzień wolny i na pewno będę chciał się wyspać, bo snu brakuje najbardziej. ­– mówi Maciek Giemza.

Piątek to w końcu zasłużony dzień odpoczynku, czyli rest day. Zawodnicy spędzą go na biwaku w stolicy Boliwii La Paz otoczonej ośnieżonymi szczytami Andów Środkowych. Położone na wysokości prawie 4000 m n.p.m. miasto powinno być dobrym miejscem do aklimatyzacji przed kolejnymi górskimi etapami.

Zmagania zawodników ORLEN Team podczas Dakaru 2018 można śledzić na antenie Telewizji Polskiej, w relacjach Polskiego Radia (PR1 i PR3), radia Eska, na Onecie oraz w Przeglądzie Sportowym.

Nieoficjalne wyniki szóstego etapu 40. edycji rajdu Dakar,

Arequipa – La Paz 760 (OS 313 km):

 

SAMOCHODY

1. Carlos Sainz/Lucas Cruz 303)                                    Peugeot            2:53.30

2. Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (300)            Peugeot          +4.06

3. Nasser al-Attiyah/Mathieu Baumel (301)                    Toyota            +5.05

4. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (304)                    Toyota            +5.31

5. Cyril Despres/David Castera (308)                             Peugeot         +8.49

6. Mikko Hirvonen/Andreas Schulz (305)                        Mini               +8.56

7. Bernhard ten Brinke/Michel Périn (309)                      Toyota            +9.31

8. Lucio Álvarez/Rob Howie (318)                                 Toyota           +12.26

9. Martin Prokop/Jan Tománek (311)                             Ford

10. Kuba Przygoński/Tom Colsoul (312)                             Mini                 +12.39

 

MOTOCYKLE

1. Antoine Mèo (019)                           KTM 450                                  1:54.10

2. Kevin Benavides (047)                      Honda CRF 450 Rally                  +30

3. Toby Price (008)                              KTM 450                                   +30

4. Diego Duplessis (027)                      Honda CRF 450 Rally                  +1.13

5. Daniel Oliveras (029)                        KTM 450                                   +1.55

6. Pablo Quintanilla (010)                      Husqvarna FR 450 Rally             +2.00

7. Daniel Nosiglia (033)                        KTM 450                                   +2.13

8. Matthias Walkner (002)                     KTM 450                                   +3.06

9. Xavier de Soultrait (023)                   Yamaha WR 450F                       +3.12

10. Adrien Van Beveren (004)                Yamaha WR 450F                       +3.27

43. Maciej Giemza (58)                                  KTM 450                      +19.55