Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Potyczki z gumą, czyli samodzielna zmiana oraz dobór opon w motocyklu terenowym Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Potyczki z gumą, czyli samodzielna zmiana oraz dobór opon w motocyklu terenowym

Żywot Twoich opon dobiega końca? Zastanawiasz się gdzie jest najbliższa wulkanizacja, w której zmieniają motocyklowe gumy? Nie warto tracić czasu na szukanie oraz pieniędzy na zlecanie komuś wymiany opon. Można zrobić to samemu w domu bądź w garażu. Jak? Postaram się wyjaśnić wszystko krok po kroku.

Żywot Twoich opon dobiega końca? Zastanawiasz się gdzie jest najbliższa wulkanizacja, w której zmieniają motocyklowe gumy?

Nie warto tracić czasu na szukanie oraz pieniędzy na zlecanie komuś wymiany opon. Można zrobić to samemu w domu bądź w garażu. Jak? Postaram się wyjaśnić wszystko krok po kroku.

 1. Zdejmujemy i czyścimy koła tak, żeby żaden brud nie dostał się do wnętrza opon podczas ich zdejmowania/zakładania.
   
 2. Spuszczamy powietrze z dętki (w przypadku musów tą czynność zdecydowanie pomijamy ).
   
 3. Jeżeli mamy zamontowany chwytak/szpaner, luzujemy go.
   
 4. Z jednej strony koła brzegi opony musimy wcisnąć w zagłębienie po środku felgi. Spowoduje to poluzowanie opony z drugiej strony. W przypadku dętki można to zrobić ręcznie, ewentualnie przydeptać nogą. Jeżeli mamy musy, musimy przygotować się na trochę zabawy. Ręcznie nie damy rady zgnieść opony z musem w środku, więc trzeba sobie zrobić chwytak (np. skręcany na śruby), dzięki któremu będziemy w stanie wsunąć ranty opony w środek felgi.
   
 5. Teraz musimy zaopatrzyć się w łyżki do opon. Podważamy nimi rant opony (po stronie przeciwnej do chwytaka), wysuwając go do zewnętrznej strony felgi. I tak po kawałku aż cała jedna strona naszego ogumienia zejdzie z obręczy.
   
 6. Wyjmujemy mus/dętkę, kontrolując ich stan. W przypadku musa trzeba go wyczyścić ze starego żelu montażowego.
   
 7. Drugą połowę opony zdejmujemy po przeciwnej stronie felgi, niż pierwszą.
   
 8. Wyjmujemy felgę ze środka
   
 9. Czyścimy wewnętrzną część felgi.
   
 10. Kontrolujemy stan paska chroniącego naszą dętkę/musa przed mocowaniami szprych.
   
 11. Ranty nowej gumy pokrywamy smarem do montażu opon, jeśli taki posiadamy. Gdy nie mamy pod ręką takiego specyfiku, możemy zadowolić się zwykłym smarem. Jeżeli używamy dętki, posypujemy ją oraz wnętrze opony talkiem. Jeśli mamy musa, smarujemy go specjalnym, przeznaczonym do jego montażu żelem.
   
 12. Zakładamy połowę opony.
   
 13. Wkładamy lekko podpompowaną dętkę/musa. Musimy uważać, aby dętka była rozłożona równomiernie i nie poskręcana. Musa wsuwamy ostrożnie, żeby go nie poszarpać lub ponacinać.
   
 14. Zakładamy drugą połowę opony kontrolując, czy nie przyszczypujemy łyżkami dętki.
   
 15. Pompujemy dętkę dopóki ranty naszej nowej gumy nie przylgną odpowiednio do felgi, po czym spuszczamy powietrze do takiej ilości, na jakiej zamierzamy jeździć.
   
 16. Dokręcamy chwytak.

strony

...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści