Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Nierówna walka CBR1000RR kontra 25-letni chopper na bazie Harleya - kto wygra? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Nierówna walka CBR1000RR kontra 25-letni chopper na bazie Harleya - kto wygra?

Wiadomo, że motocykle sportowe są baaardzo szybkie. Jak szybkie? Czy moc silnika rzędu prawie 180 koni wystarczy, by w pierwszej chwili spod świateł wyprzedzić 70-konnego choppera?

Otóż w tego typu wyścigach wcale nie maksymalna moc silnika się liczy, a jego moment obrotowy i przede wszystkich to, od jakich obrotów już jest dostępny. Jako że silnik ścigacza wszystko ma „w górze”, to potrzebuje czasu, by do mocy i momentu się po prostu „dokręcić”. Chopper – oparty na silniku V-2 o dużej pojemności wszystko co ma, oddaje już na samym początku. Druga sprawa to geometria motocykla, która w tym momencie pomaga kierowcy choppera. Ścigant musi kontrolować gaz, gdyż bez problemu może polecieć na plecy. A harleyowiec? Ten nie ma czym się przejmować, jego pojazd nie wyjedzie mu spod tyłka, jedyna rzecz, że może zostawić krótką kreskę spalonej opony na asfalcie. Grzejąc oponę sprytnie polepsza jej przyczepność do asfaltu, co zmniejsza ryzyko buksu spod świateł. Stąd wcale nie zaskakujący wynik tego starcia, ale cóż, niejeden postawiłby kasę na złego konia.

 

Więcej o motocyklach Honda
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści