-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Bezpieczne rozpoczęcie sezonu motocyklowego 2019? Na co zwrócić uwagę… Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Bezpieczne rozpoczęcie sezonu motocyklowego 2019? Na co zwrócić uwagę…

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni lutego 2019 powodują, że na ulicach pojawia się coraz więcej motocyklistów. Niestety, media już zdążyło obiec kilka informacji o wypadkach śmiertelnych z udziałem użytkowników jednośladów. Co zrobić aby bezpiecznie rozpocząć sezon?

Złotego środka nie ma. Najważniejsze są trzy czynniki: zdrowie, dobra forma fizyczna, sprawny motocykl oraz rozsądek i „rozjeżdżenie”.

Po pierwsze: forma fizyczna

Wszystkich tych, którzy zaniedbali utrzymywanie formy fizycznej zapraszamy do zapoznania się z wcześniejszym artykułem wraz z ćwiczeniami praktycznymi. Nikogo nie trzeba przekonywać, że wysoka forma fizyczna to lepsza reakcja na zmieniające się sytuacje drogowe, mniejsze zmęczenie czy większy spokój za kierownicą. To także szansa na szybsze i lepsze wyjście z wszelkich uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wywrotki.

Po drugie: sprawny motocykl

Tutaj także odwołamy się do materiału sprzed kilku lat. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest serwis na koniec sezonu. Jeśli poprawnie przygotowaliście motocykl do zimy wystarczy sprawdzenie poziomu wszystkich płynów, kontrola ciśnienia w ogumieniu, montaż akumulatora i możecie rozpocząć jazdę.

 

Zimowanie motocykla niemal pod chmurką to słaby pomysł...

Po trzecie: rozsądek

Na ulicach możecie spodziewać się nowych wyrw i piachu naniesionego przez wszelkie piaskarko-solarki walczące ze śniegiem. W wielu wypadkach mogła zmienić się organizacja ruchu oraz pojawić nowe elementy na drodze (wysepki, pasy, światła itp.). Kierowcy zapomnieli o waszej obecności i bardzo możliwe, że dokonają manewru dokładnie wówczas, kiedy będziecie obok nich przejeżdżać. Załóżcie od razu, że chcą was zabić i bądźcie gotowi do reakcji na najbardziej nieprzewidziane zdarzenia. Zasada ograniczonego zaufania powinna obowiązywać jak nigdy wcześniej.

 

Szybsza jazda po winklach nie ma sensu – nigdy nie będziecie pewni czy nie traficie na lokalne, przygruntowe przymrozki, fragmentu z wodą, piachem czy wyrwą. Opony przy niższej temperaturze będą „kleić” do asfaltu dużo, dużo gorzej. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że taki sam asfalt może mieć w różnych miejscach różną przyczepność. W zależności od wilgotności podłoża lub oddziaływania słońca. Błędem jest także wiara w swoje umiejętności. Wiem, że to przeciwstawne do coachingu w korporacjach, ale tam stawką jest budżet i realizacja celów organizacji, tutaj wasze życie.

 Dlatego zalecamy rozsądną, spokojną jazdę. Na szybką przyjdzie pora za kilka miesięcy.

 

Trening manwerów zawsze w cenie...

Po czwarte: trening manewrów

Jeśli wasza przerwa od jazdy trwała kilka miesięcy, warto się także rozjeździć. Pod tym pojęciem rozumiem trening podstawowych manewrów. Znajdźcie suchy plac bez piachu i potrenujcie egzaminacyjne ósemki, hamowanie awaryjne, gwałtowną zmianę kierunku czy jazdę po okręgu. Po kilku próbach skróciliście drogę hamowania, prawda? To mogą być metry na miarę wypadku lub bezpiecznego zatrzymania. Namawiam was do częstego treningu wszelkich manewrów – sam jestem zdziwiony spadkiem swojej formy zaledwie przez miesiąc/dwa bez jazdy jednośladem.

 

Tych kilka prostych kroków powinno zwiększyć wasze prawdopodobieństwo na bezpieczny i udany sezon 2019, czego wam i sobie życzymy z całego serca.

Uważajcie na siebie!

 

 

Autor: Jakub Olkowski

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści