WORD-y są gotowe na nowe egzaminy? - Motogen.pl

Już 19 stycznia. Jutro wejdzie w życie znowelizowana Ustawa o kierujących pojazdami. Czy WORD-y są na nią gotowe? Jak zwykle okazuje się, że niezbyt. Trzy warszawskie WORD-y zaczną działać z nowymi egzaminami dopiero od 24 stycznia, zaś radomski ośrodek będzie nieczynny od 21 do 25 stycznia. W podobny sposób na problemy z realizacją zapisów ustawy zareagowała większość ośrodków w kraju. Przyczyną opóźnienia jest między innymi konieczność przeszkolenia pracowników z obsługi i funkcjonowania nowych systemów informatycznych. Ale wydaje mi się, że takie czynności powinny zostać przeprowadzone wcześniej, a nie na ostatnią chwilę.

Sytuację najlepiej podsumował przedstawiciel jednego z warszawskich ośrodków. „Nowe przepisy to nowy egzamin teoretyczny i nowe zasady zapisywania się. Czy WORD to obsłuży, czy nie – okaże się dopiero po rozpoczęciu normalnej pracy” – powiedział Tomasz Matuszewski, pełnomocnik dyrektora stołecznego WORD-u ds. procesu egzaminowania. 

Dobre wieści płyną tylko dla chcących zdawać egzamin praktyczny na kategorie motocyklowe (oczywiście gdy pominiemy brak egzaminatorów na kat. A2 i AM). Pan Janusz Czaja z warszawskiego WORD-u, zapytany przez nas o postęp prac, mówi: „W przeciągu dwóch miesięcy poinformujemy na naszej stronie internetowej, jakim motocyklem będziemy egzaminować. Jeśli chodzi o infrastrukturę oraz wyposażenie, to w chwili obecnej trwają prace adaptacyjne placu manewrowego i zapewniam, że na początek sezonu motocyklowego 2013 będziemy gotowi”.

Na szczęście do sezonu zostało jeszcze trochę czasu. Na dodatek zanim będziecie przystępować do egzaminu, na pewno skończy się też zamieszanie związane z jego częścią teoretyczną.