Todd Potter okrzyknięty został królem wzniesień podczas wczorajszego (12 maja), drugiego przystanku Światowej Serii Red Bull X-Fighters 2012. Amerykański zawodnik najlepiej poradził sobie na największym i najtrudniejszym torze w historii zawodów, tym samym zapewniając sobie najwyższe miejsce na podium w Glen Helen.

 

Reprezentant Ameryki Todd Potter został niekwestionowanym mistrzem wysokiego na 18 metrów step up-u – największej skoczni, jaka kiedykolwiek pojawiła się na torze zawodów Red Bull X-Fighters. Zwycięzca, pochodzący z kalifornijskiego miasta Temecula, położonego w poblizu Glen Helen, w emocjonującym pojedynku pokonał innego specjalistę od powietrznych akrobacji, Thomasa Pagès. Ostatecznie Francuz uplasował się na drugim miejscu, a Amerykanin Wes Agee, który po raz pierwszy startował w zawodach Red Bull X-Fighters, zajął doskonałe trzecie miejsce na podium.

 

15 000 widzów zgromadzonych w Glen Helen było świadkami imponujących trików w wykonaniu Pottera, Pagès i Agee na najtrudniejszej skoczni w historii zawodów. Wielu zawodników, w tym broniący mistrzowskiego tytułu Hiczpan Dany Torres oraz lider tegorocznej klasyfikacji Nowozelandczyk Levi Sherwood, zrezygnowało z próby oddania skoku z 18 metrowego step up-u.

 

„To spełnienie marzeń” – komentował po zawodach Todd Potter, który wyjątkowym stylem jazdy i charyzmą skutecznie zjednał sobie publiczność.

 

Pagès swoimi body viralami, które zaprezentował w ćwierćfinałach i półfinałach, zapewniał widzom niemniejsze emocje. W rywalizacji finałowej popełnił jednak błąd i musiał zrezygnować z oddania jednego ze skoków. „Byłem już nieco zmęczony i po prostu mi nie wyszło” – komentował zawodnik.

 

Typowani na faworytów Torres i Sherwood zrezygnowali w początkowych rundach ze step up-u i ostatecznie uplasowali się odpowiednio na ósmej i siódmej pozycji. Potter objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej ze 135 punktami na koncie, wyprzedzając zwycięzcę inauguracyjnego przystanku w Dubaju – Leviego Sherwooda (120). Tuż za podium uplasował się jeżdżący z kontuzją barku Javier Villegas z Chile, który obecnie zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

 

Z USA Światowa Seria Red Bull X-Fighters przeniesie się do Europy, zatrzymując się w tureckim Stambule 16 czerwca, a następnie w Madrycie (Hiszpania) w lipcu oraz w Monachium (Niemcy) w sierpniu. Wielki finał ponownie odbędzie się w Sydney (Australia).

 

Wyniki z Glen Helen:
1. Todd Potter (USA), 2. Thomas Pagès (Francja), 3. Wes Agee (USA), 4. Javier Villegas (Chile), 5. Eigo Sato (Japonia), 6. Rob Adelberg (Australia), 7. Levi Sherwood (Nowa Zelandia), 8. Dany Torres (Hiszpania), 9. Maikel Melero (Hiszpania), 10. Nick Dunne (USA), 11. Martin Koren (Czechy).