Prawo jazdy od 17 roku życia w Polsce? Poseł chce zmian... - Motogen.pl

W niektórych krajach Unii Europejskiej prawo jazdy można posiadać od 17 roku życia. W Polsce, w przypadku kategorii B barierą jest pełnoletność. Jeden z posłów, Andrzej Kosztowniak chciałby to zmienić…

Czy wiek powinien być barierą ? Wspomniany poseł złożył do Ministra Infrastruktury interpelację. Pyta w niej czy wzorem zachodnich 17 latków, polscy nie mogliby w identycznym wieku zdawać egzaminów na kategorię B. W wielu państwach (niektóre kraje EU, USA) jazda w wieku 17 lat podlega pewnym ograniczeniom, np. zakaz jazdy po zmroku, konieczność podróżowania w towarzystwie osób starszych z prawem jazdy itp.

Zdaniem posła Andrzeja Kosztowniaka motoryka młodej osoby jest w wielu przypadkach lepsza niż wielu dużo starszych i doświadczonych kierowców. Jako przykład można tutaj podać, że część sportowców zasiadających w seriach Moto3, Moto2 czy wyścigach samochodowych ma doskonałe umiejętności, koordynację, a nie mogą się legalnie poruszać po drogach. Poseł Kosztowniak twierdzi także, że czynnikiem decydującym powinna być edukacja i egzamin sprawdzający umiejętności, nie wiek.

Oczekujemy na odzew ze strony Ministerstwa Infrastruktury i dalszy rozwój sytuacji. Pomysł wydaje się rozsądny. Niepokoi nas fakt, że nie wspomniano przy okazji o jednośladach. Mamy nadzieję, że obniżając limit wiekowy na kategorię B, posłowie przy okazji przyjrzą się limitom wiekowym innych kategorii prawa jazdy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany