Pierwszy motocykl, który złamał 5 sekund (4,976 sek!) na 1/4 mili! Eric Teboul "Rocketman" najszybszy na świecie! - Motogen.pl

Oto pierwszy motocykl, który pokonał dystans 1/4 mili z czasem poniżej 5 sekund! Eric Teboul zrobił to w swoim ostatnim starcie w całej karierze! Co za legenda!

Eric Teboul skutecznie zapisuje się na kartach historii motocyklizmu już od kilkunastu lat. Startuje w wyścigach równoległych, głównie na 1/4 mili. Jeździ na motocyklu zbudowanym własnoręcznie, a pewną podpowiedzią może być jego ksywa: Rocketman.

Wbrew pozorom motocykl nie jest napędzany odrzutowo, jak chociażby samoloty. Ma napęd chemiczny. W zbiorniku, pod wysokim ciśnieniem znajduje się paliwo bazujące na nadtlenku azotu (Eric sam miksuje to paliwo). Na tył wyprowadzone są dysze napędowe. Gdy Eric rozpocznie reakcję chemiczną, motocykl startuje dosłownie jak rakieta. Jedynym sposobem na zatrzymanie napędu, jest… skończenie się paliwa.

Nowy rekord świata dla motocykla – 4,976 sekundy na ćwierć mili

W miniony weekend Eric pojawił się na finałach europejskich mistrzostw FIA na brytyjskim torze Santa Pod Raceway. To miał być jego ostatni występ w karierze zawodnika w wyścigach na ćwiartkę. W sobotę ustanowił nowy rekord wynoszący niewiele ponad 5 sekund – ale w zbiornikach umieścił zbyt mało paliwa, skończyło się jeszcze przed metą.

W niedzielę (11 września 2022 roku) przyszedł czas na ostatni start w całej karierze. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. I udało się! Eric Teboul osiągnął czas 4,976 sekundy na 1/4 mili! To absolutny rekord świata dla kategorii motocykli. Prędkość na mecie wynosiła szalone 467,53 km/h.

Oficjalny film z ostatniego przejazdu:

Jeszcze jedno nagranie:


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany