Prawie 90 zawodników z całej Polski ścigało się 20 września na nowo powstałym torze w Zamościu. Niedzielne zawody zakończyły cykl Otwartych Mistrzostw Lubelszczyzny w Motocrossie.

Organizatorami piątej już eliminacji był duet KM Cross Ekoklinkier Lublin i Automobilklub Zamojski. Zamość gościł crossowców dzięki inicjatywie Sekcji Motorowej AZ oraz szczególnego zaangażowania prezesa sekcji, Krzysztofa Dziuby, i wiceprezesa, Jarka Miechowieckiego, którzy spędzili cały tydzień poprzedzający zawody na torze przy ulicy Braterstwa Broni.

Tym razem pogoda dopisała i punktualnie o 8 rano przy pomarańczowym namiocie LC Ekoklinkier ustawiła się kolejka chętnych do startu w jednej z siedmiu klas cyklu. Tradycyjnie najliczniej obsadzone były dwie klasy amatorskie. Co ciekawe, zawodnicy coraz chętniej przechodzą z pierwszego do drugiego kroku, aby zmierzyć się z silniejszymi rywalami. Wszak rywalizacja jest najlepszym treningiem, jak mówi trener kadry narodowej w motocrossie, Marcin Wójcik.

Wśród początkujących jeźdźców zwyciężył Mateusz Zych, przed Michałem Lizutem i Andrzejem Poczosą. Podium w klasie OPEN 2. zostało zdominowane przez Piotrów. Wśród nich najszybszym okazał się Piotr Kuśmierzak. Na drugim stopniu pudła stanął Piotr Mirek, przed Piotrem Marczydło z Rzeszowa.

W klasie QUAD tradycyjnie dominował Darek Kalita. Tuż za nim uplasował się Arek Kowalski, a trzeci na pudle stanął  Marcin Sawa.

W sześćdziesiątkach najlepszym okazał się stały bywalec MP, Jan Ratajski. Drugi był Maciek Sagan, trzeci Jakub Ziemiński, syn Artura Ziemińskiego, nieocenionego sponsora i mecenasa zamojskiego toru i jednocześnie właściciela firmy Zart-Met.

Bezapelacyjnym zwycięzcą w osiemdziesiątkach był Wiktor Więckowski, dosiadający tuningowanej przez He-Ja Yamahy. Wiktor wyprzedził Gabriela Samlickiego i kolejnego zawodnika zza wschodniej granicy, Vladimira Polischuka.

Nie zabrakło również czołowych jeźdźców Mistrzostw Polski czy Pucharu Polski. W Zamościu zjawili się między innymi Kuba Piątek, Arkadiusz Mańk czy Kamil Walczak. Tradycyjnie obecny był również Yurij Naumchyk z Ukrainy, jeżdżący na co dzień w barwach lubelskiego klubu. W licencji B startowali m.in. Michał Kędziora, Jacek Psiuk, Kamil Grzyb czy Grzesiek "Student" Palusiński, twórca dokumentacji niezbędnej do homologacji zamojskiego toru.

Byli też weterani lubelskiego crossu. Licznie zebrani kibice mogli podziwiać pierwszych Polaków startujących w rajdzie Paryż-Dakar: Piotra Więckowskiego i Darka Piątka.

Do dekoracji zawodników "zatrudnieni" zostali obecni na torze i dopingujący zawodników działacze Automobilklubu Zamojskiego: Zbigniew Kubina, Prezes Zarządu oraz Krzysztof Bezuch, Wiceprezes. Puchary i nagrody ufundowane tradycyjnie już przez serwis Naprawa Motocykli Różnych i Firmę Yamaha, jak też serwis RK Niedziałek wręczali również Krzysztof Dziuba i Jarek Miechowiecki. Najlepszy zawodnik licencji B, Michał Kędziora, otrzymał również nagrodę pieniężną od salonu Podłogi Świata. 300 zł od Zart-Metu otrzymał zwycięzca klasy OPEN, licencja A, Arkadiusz Mańk.

Serdecznie dziękujemy sponsorom: NMR/Yamaha, RK Niedziałek, Podłogi Świata, Hanesco, Zart-Met, Trans-Medic, Evo-Soft. Dziękujemy również straży pożarnej Mokre, która, jak mogła, ograniczała ilość zapylenia na torze. Dziękujemy również wszystkim osobom nie wymienionym z nazwiska, których praca i zaangażowanie przyczyniła się do zorganizowania kolejnych udanych zawodów na Lubelszczyźnie.

Cykl Otwartych Mistrzostw Lubelszczyzny został niniejszym zakończony. Nie są to jednak ostatnie zawody organizowane przez nas w tym roku. 11 listopada odbędzie się motocrossowe zakończenie sezonu. Główny bieg będzie trwał 45 minut i wystartują również wszystkie dotychczasowe klasy. Z uwagi na zmienioną formułę punktacja nie będzie liczyć się do cyklu OML (więcej szczegółów wkrótce).

To jednak nie wszystko. Prezes Okręgu Lubelskiego PZM, Waldemar Czerniak, wyraził po raz kolejny swoje poparcie dla inicjatywy promocji i rozwoju motocrossu na Lubelszczyźnie. Dlatego wszyscy zawodnicy, którzy brali udział w cyklu OML lub wezmą udział w zawodach 11 listopada, zostaną zaproszenie (oczywiście z osobą towarzyszącą) na uroczyste zakończenie sezonu w siedzibie PZM w Lublinie, połączone z wręczeniem pucharów dla zwycięzców cyklu OML w klasyfikacji generalnej oraz zabawą do białego rana.

Gorąco zachęcamy również wszystkich z OPEN 2. do zdawania egzaminów na licencję B. W przyszłym roku chcemy zorganizować cykl ośmiu imprez z dodatkową klasą "licencja C", w której mogliby startować zawodnicy licencjonowani. Ponadto licencja B umożliwiałaby Wam start w Pucharze Polski czy chociażby integracyjny wyjazd z członkami klubu Cross Ekoklinkier Lublin do Lwowa, na który zapraszamy wszystkich posiadających ważną licencję. Do miasta nad Pełtwią udajemy się przed 18 października. Ponadto zapraszamy na zawody cross country do Kielc (11 października), jak też 25 października do Tarnowa. Chronometraż wszystkich ww. imprez przeprowadzi ekipa zawodymx.pl.

Więcej w Motocross
Kolejny tytuł dla KM Cross Ekoklinkier

W pierwszym wyścigu klasy MX 85 najlepiej z ekipy pojechał Wiktor Więckowski; był czwarty na mecie. Maciek Więckowski zajął dziewiąte...

Zamknij