Nowe przepisy 2018: Nie stracisz od razu prawa jazdy za punkty - Motogen.pl
TO JEST NASZE ARCHIWUM KATEGORII 'Artykuły'

Jak jest obecnie?

W myśl aktualnych przepisów, gdy kierowca zgromadzi ponad 24 punkty karne na swoim prawie jazdy, automatycznie zostaje skierowany na powtórny egzamin praktyczny i teoretyczny. Jeżeli go nie zda, uprawnienia zostają mu na stałe cofnięte. Przezorny kierowca, który wie, że zgromadził już dużą liczbę punktów, może zawsze udać się – raz na pół roku – na kurs, dzięki któremu zredukuje ich liczbę o 6. Koszt takiego kursu to 300 zł.

 

Przeczytaj koniecznie: Policyjna samowolka? Za co możesz stracić prawo jazdy...

Po 4 czerwca 2018…

Od 4 czerwca dla kierowców dużo się zmieni w przepisach dotyczących uzyskania, ale także utrzymania, prawa do poruszania pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych. Jest jednak jedna zmiana na lepsze, bo inne tylko zaostrzają dotychczas obowiązujące przepisy.

Ta zmiana to wprowadzenie instytucji nowego kursu reedukacyjnego przeprowadzanego w WORDach. Kierowca, który po dniu 4 czerwca 2018 roku przekroczy dopuszczalną liczbę 24 punktów karnych, nie straci uprawnień do kierowania pojazdami, a zostanie skierowany na specjalny kurs. Kurs ten kosztować będzie 500 zł i trwać będzie 4 dni – a dokładnie 28 godzin (czyli po 7 dziennie). Kurs ten będzie identyczny z tym, na jaki skierowane będą osoby, które podczas dwuletniego okresu próbnego dopuszczą się dwóch wykroczeń. Na przedstawienie dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu kierowca będzie miał dokładnie 6 tygodni od momentu otrzymania skierowania na taki kurs. Jeżeli tego nie zrobi – uprawnienia zostaną mu trwale zabrane. Po ukończeniu kursu będzie jednak musiał się mocno pilnować przez najbliższe pięć lat, gdyż zgromadzenie na koncie ponad 24 punktów będzie się równało automatycznej utracie uprawnień.

Nie więcej niż 10 punktów w czasie jednej kontroli

Jest jeszcze jedna ważna zmiana – na kierującego nie będzie można nałożyć za jednym razem większej liczby punktów karnych niż 10 (jak to ma miejsce obecnie) – niezależnie od tego, ilu i jakich wykroczeń się dopuści. I to tyle, jeśli chodzi o dobre wieści w związku z nowymi przepisami, które wejdą w życie 4 czerwca 2018 roku. Reszta zmian prawo drogowe zaostrza…

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany