Laserowe skanery w kogutach radiowozów. Kontrola autostrad wkrótce się zacznie… - Motogen.pl

Krajowa Administracja Skarbowa zakupiła 100 aut, w tym głównie Fordów Transitów mających kontrolować dokonanie opłat za poruszanie się autostradami.

Dziennik.pl poinformował, że w grudniu 2021 na dwóch płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA zdemontowane zostaną punkty poboru opłat. Zastąpi je aplikacja zliczająca przejechane kilometry. Na jej podstawie będą ustalane kwoty opłat. System ma zostać rozszerzony na pozostałe odcinki zarządzane przez GDDKiA.

Krajowa Administracja Skarbowa w najbliższym czasie zakupi 32 Fordy Focusy oraz 70 Transitów Custom, mających „lotnie” kontrolować dokonanie opłat. W ich wnętrzach zostaną urządzone niewielkie biura.

Samo przeprowadzanie kontroli ma się dokonywać za pomocą skanera laserowego, umieszczonego w sygnałach świetlnych umieszczonych na dachu pojazdu. Bez trudu są w stanie odczytać tablice rejestracyjne na różnych pasach ruchu w pojazdach zaparkowanych, mijanych oraz wyprzedzanych. Ich skuteczność to 98%.

Aplikacja, którą będzie dokonywać się płatności to e-Toll. Zastąpi system ViaToll w pojazdach ciężarowych. Od grudnia tego roku, aplikacja ma zostać rozszerzona o samochody osobowe i motocykle.

Aplikacja, która służyć ma do płacenia za autostrady to e-Toll. W przypadku pojazdów ciężarowych zastąpi ona ViaToll – system bramownic rejestrujących przejazd pojazdów wyposażonych w nadajniki systemowe. Począwszy od tego roku (prawdopodobnie pierwszy kwartał), opłaty dla pojazdów ciężarowych naliczane będą poprzez aplikację. Od grudnia jej funkcjonalność będzie rozszerzona o osobówki i motocykle.

Ps. zdjęcie w materiale poglądowe


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany