Zmarła Loretta Lynn, legenda amerykańskiego motocrossu oraz gwiazda muzyki country - Motogen.pl

Loretta Lynn nie była zawodniczką MX, ale i tak ukształtowała amerykański motocross. Zmarła spokojnie we śnie, miała 90 lat. Kim był Loretta Lynn?

Kariera w muzyce country

Loretta Lynn urodziła się w stanie Kentucky w 1932 roku. Sukcesy w muzyce country rozpoczęły się w latach ’60. Loretta szybko stała się rozpoznawalna, jej muzyka wielokrotnie zapisywała się na szczytach list, rozbrzmiewała w całych Stanach, poruszała serca wielu ludzi. W 1980 powstał oskarowy film „Córka górnika” bazujący na jej biografii.

Ale motocross w tym wszystkim pojawił się jakby przypadkiem…

Ranczo Loretty Lynn

W roku 1966 Loretta Lynn i jej mąż Mooney szukali wielkiego domu na otwartej przestrzeni w formie rancza, aby wychować szóstkę swoich dzieci. Znaleźli piękny biały dom na wzgórzu, otoczony naturą. Okazało się, że aby kupić dom, trzeba kupić też całe miasteczko Hurricane Mills – czyli 3500 akrów, wraz z pocztą, sklepem i całym małomiasteczkowym urokiem.

Lynn kupili miasteczko, a jako że gwiazdy muzyki country są blisko ze swoimi fanami, z miasteczka zrobił się ogromny, rodzinny, tętniący życiem kemping pełen atrakcji i koncertów dla każdego, w każdym wieku. W 1981 roku do Hurricane Mills zawitał (oczywiście z całą rodziną) Dave Coombs – promotor młodych motocrossowych talentów, którego dwóch synów także ścigało się w MX.

Natchniony urokiem rancza-miasteczka Lynnów, skuszony naturalną rzeźbą terenu, Dave Coombs zauważył w tym miejscu potencjał na ułożenie toru motocrossowego i zorganizowanie narodowych zawodów.

Dave Coombs przedstawił swój pomysł Lorettcie Lynn, szczególnie naciskając na to, jak ogromny aspekt rodzinny ukrywa się w motocrossie, zespołach MX i zawodnikach. Rodzina Lynn kupiła ten pomysł i tak dnia 3 sierpnia 1982 roku odbyły się pierwsze zawody MX u Loretty Lynn.

Motocross u Loretty Lynn

W ten sposób, od 40 lat u Loretty Lynn odbywają się ogromne, amatorskie, zawody motocrossowe na skalę całych Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie nazywa się AMA Amateur National Motocross Championship at Loretta Lynn Ranch i tak bardzo skonsolidowało społeczność motocrossową z całych Stanów, że to w zasadzie Loretta Lynn odpowiada za to, jak dziś wygląda amerykański MX.

Od 1982 roku motocrossowe ranczo Loretty Lynn przyjęło około 60 000 zawodników. Co roku ścigało się tam średnio 36 klas motocrossowych walczących o Narodowy AMA Numer 1. Coroczny event u Loretty jest największym na świece amatorskim wydarzeniem motocrossowym na świecie.

W 2021 roku Loretta Lynn oficjalnie trafiła do Hali Sław AMA Motorcycle.

Jak powiedział rzecznik AMA, Amerykańskiego Zrzeszenia Motocyklowego: „Nie ma wątpliwości, że Loretta Lynn jest górującą figurą zarówno w muzyce, jak i w motocrossie. My, jako zrzeszenie, nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami tego, jak ogromną rolę Loretta odegrała w naszym sporcie, jaki potężny miała na niego wpływ oraz jak mocno inspirowała kolejne pokolenia motocyklistów.”

Powódź u Loretty Lynn

Również w 2021 roku ranczo Loretty Lynn nawiedzone zostało przez ogromne opady deszczu powodujące powódź. Zniszczenia całego obiektu były tragiczne, życie straciła jedna osoba.

Społeczność motocrossowa otworzyła swoje ramiona dokładnie tak samo, jak Loretta kiedyś otworzyła się dla nich. Zorganizowane zostało ogromne wsparcie w każdej dziedzinie. Do pomocy zgłosiło się wiele osób. Wsparcie finansowe zapewniły nie tylko osoby prywatne, ale także duże firmy motocrossowe, jak KTM, Honda, czy Yamaha.

W wywiadzie dla ESPN, wnuczka Loretty, Tayla powiedziała: „Gdy rozmawia się z fanami muzyki Loretty Lynn, raczej nie dyskutuje się o pierwiastku 'macho’ w jej charakterze. Ponieważ oczywiście ona jest babcią w sukniach balowych... Ale jest także babcią, która mówi 'Zaprośmy tysiące napakowanych adrenaliną świrów motocrossowych, niech rozjeżdżają naszą posiadłość’. Loretta jest niezłym 'rockabilly’. Jest dumna z tego, że istnieje ogromna rzesza ludzi, którzy znają jej imię tylko za sprawą motocrossu”.

Loretta Lynn nie żyje

Jak poinformowała rodzina, Loretta Lynn zmarła 4 października. Odeszła w spokoju, we śnie, w swoim ukochanym domu w Hurricane Mills. Miała 90 lat.

Rodzina poprosiła o prywatność w tym czasie, aby w spokoju pożegnać Lorettę. Jednocześnie zapowiedziano, że informacja o publicznym pożegnaniu jeszcze się pojawi.

Niesamowita osobowość Loretty Lynn zostanie w sporcie motocrossowym na zawsze.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany