NIE będziesz instalował lokalizatora do poboru opłat w motocyklu i osobówce - Motogen.pl

Nowy system brzmi nowocześnie. Opłaty będą dokonywały się automatycznie. Ale oznacza to także lokalizowanie i śledzenie kierowców… Ale dementujemy plotki – dotyczy to wyłącznie pojazdów ciężarowych.

Kilka dni temu internet zapłonął. Pojawiła i rozpowszechniła się informacja, według której Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obligującą wszystkich polskich kierowców do zainstalowania w swoich pojazdach urządzenia lokalizującego. Jego celem miało być automatyczne pobieranie opłat za korzystanie z autostrad. Za brak urządzenia miały być nakładane kary ze skarbówki, a internet się oburzył, że rząd chce śledzić obywateli. A wszystko już w 2021 roku!

Uspokajamy. Nie jest tak źle. Rozpowszechniona informacja była mocno naciągnięta.

System w opisywanej formie rzeczywiście wchodzi w życie, ale nie dotyczy samochodów osobowych, a tym bardziej nie dotyczy motocykli. Nowy system opłat obejmuje wyłącznie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Zupełnie teoretycznie jest możliwe, że kiedyś w przyszłości system lokalizacji zostanie rozszerzony na zwykłe osobówki i być może motocykle. Ale póki co to tylko fantazja.

Co się zmienia, jak to działa?

Skoro już wspominamy o temacie, to opiszemy konkretnie o co chodzi.

Nowelizacja ustawy podpisana została 16 czerwca 2020 r. przez Prezydenta. Od dnia 1 lipca 2020 roku pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4 zostanie przejęty przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Dotychczas opłaty obsługiwał GITD.

Sposób poboru opłat dla ciężarówek nie zmieni się od razu. Dotychczasowy system zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r. Wtedy zastąpi go nowy system oparty na geolokalizacji – pozycjonowanie pojazdu realizowane będzie albo przez darmową aplikację na smartfona stworzoną przez KAS, albo nawigację satelitarną, albo urządzenie fabrycznie montowane w pojeździe.

Do systemu trzeba będzie się zarejestrować za pomocą danych kierowcy, danych PESEL/NIP, oraz danych pojazdu. Za niewykonanie obowiązku rejestracji lub za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym wymierzana będzie kara w wysokości od 500 do 1500 złotych.

Powtarzamy – system opłat i lokalizacji dotyczy wyłącznie pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony od 2021 roku!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany