Wymiana tablic rejestracyjnych - kiedy jest konieczna i jak to zrobić?

Wymiana tablic rejestracyjnych musi zostać dokonana tylko w szczególnych przypadkach. Jeśli one nie zachodzą, obowiązkowa wymiana tablic rejestracyjnych cię nie dotyczy.

Wymiana tablic rejestracyjnych przy zakupie samochodu jeszcze do niedawna była obowiązkowa. Kluczową datą jest tutaj 31 stycznia 2022 roku, od kiedy brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych wszedł w życie. Jeśli zatem kupiłeś samochód, motocykl, przyczepę lub inny pojazd nawet w odległym województwie, nie masz obowiązku zmiany tablic. Podczas rejestracji wystarczy tylko zadeklarować chęć pozostawienia dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

Czy wymiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa

No dobrze, ale opisane zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych dotyczy tylko przypadku przerejestrowania pojazdu lub zmiany miejsca zamieszkania. Są jednak sytuacje, w których obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych nadal istnieje. O tym czy wymiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa decydują tutaj odrębne przepisy.

Określają one na przykład, że wymiana tablic rejestracyjnych na nowe jest niezbędna, jeśli tablice straciły czytelność, na przykład na skutek wypłowienia lub zniszczenia w inny sposób. W przypadku nieczytelnych tablic rejestracyjnych policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny, a żeby go odzyskać, właściciel pojazdu będzie zmuszony wymienić zniszczone tablice na nowe.

Zmiana miejsca zameldowania a wymiana tablic rejestracyjnych – tutaj przepisy nie nakazują wymiany tablic, jednak warto pamiętać, że pozostawiono taką możliwość, jeśli właściciel chciałby, by rejestracja jego samochodu wskazywała z jakiego miasta pochodzi. Mimo formalnego braku obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, wielu kierujących i tak decyduje się na taki krok.

Wielu posiadaczy starszych samochodów, w szczególności oldtimerów i youngtimerów, zastanawia się czy wymiana tablic rejestracyjnych jest konieczna, jeśli pojazd został zakupiony na tzw. czarnych blachach, pochodzących jeszcze z PRL. Zdaniem urzędników taki obowiązek zachodzi, ale jest pewna nie do końca legalna furtka – wielu posiadaczy pojazdów z takimi tablicami dokonuje tylko zgłoszenia online w urzędzie, omijając rejestrację pojazdu. Dzięki temu nie są zmuszeni do wymiany tablic, choć pod względem formalnym nie jest to zgodne z prawem.

Co jest potrzebne do wymiany tablicy rejestracyjnej

O tym, co jest potrzebne do wymiany tablicy rejestracyjnej decyduje tak naprawdę powód tej wymiany. Jeżeli postanowisz wymienić tablice rejestracyjne ze względu na ich zniszczenie, zagubienie, lub z innego powodu, musisz zgromadzić odpowiednie dokumenty, zależne właśnie od powodu, z jakiego decydujesz się na wymianę. W każdym przypadku będzie trzeba także okazać w urzędzie dowód wniesienia opłaty za wymianę tablic rejestracyjnych.

Jeśli wymieniasz tablice na nowe musisz ponadto przygotować:

  • dotychczasowy dowód rejestracyjny (oryginał),
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne (oryginały).

Jeśli zgubiłeś tablice i składasz wniosek w wydanie wtórnika, czyli tych samych numerów, musisz, oprócz opłaty, przygotować:

  • dotychczasowy dowód rejestracyjny (oryginał),
  • ew. pozostałą tablicę rejestracyjną,
  • oświadczenie złożone pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

W takim przypadku zgubione prawo jazdy nie będzie problemem, bo nie jest wymagane.

Jeśli tablice rejestracyjne zostały ci skradzione i starasz się o nowe, konieczne będą:

  • dotychczasowy dowód rejestracyjny (oryginał),
  • zaświadczenie wydane przez policję, potwierdzające zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych.

Ile kosztuje wymiana tablic rejestracyjnych

Koszt wymiany tablic rejestracyjnych zależy od przyczyny wymiany tablicy. To ile kosztuje wymiana tablic rejestracyjnych będzie także zależeć od tego, czy mowa o motocyklu, czy samochodzie i czy wymieniasz tablice na indywidualne, czy standardowe. Dziś nie ma już obowiązku wymiany tablic przy rejestracji zakupionego pojazdu – to podnosiło koszt rejestracji motocykla.

Koszt wymiany tablicy rejestracyjnej motocykla przy przerejestrowaniu, np. kiedy chcesz dopasować numer do miasta, w którym mieszkasz, to 107,50 zł (w tym: koszt wydania tablic rejestracyjnych – 40,50 zł, wydanie dowodu rejestracyjnego – 54,50 zł, naklejka na tablicę rejestracyjną – 12,50 zł. Jeśli zdecydujesz się na tablicę indywidualną, musisz przygotować się na wydatek 567,50 zł.

Opłata za wydanie tablic z nowym numerem rejestracyjnym:
z wydaniem pozwolenia czasowego: 185,50 zł
(tablice rejestracyjne: 80 zł, dowód rejestracyjny: 54 zł, znaki legalizacyjne: 12,50 zł, nalepka na szybę: 18,50 zł, pozwolenie czasowe 18,50 zł, opłata ewidencyjna za wydanie: zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – 0,50 zł, dowodu rejestracyjnego – 0,50 zł, nalepki na szybę – 0,50 zł i pozwolenia czasowego – 0,50 zł).

Wymiana tablic rejestracyjnych przy kupnie samochodu to wydatek co najmniej 185 zł (w tym tablice rejestracyjne: 80 zł, dowód rejestracyjny: 54 zł, znaki legalizacyjne: 12,50 zł, nalepka na szybę: 18,50 zł, pozwolenie czasowe 18,50 zł, opłata ewidencyjna za wydanie: zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – 0,50 zł, dowodu rejestracyjnego – 0,50 zł, nalepki na szybę – 0,50 zł).

Jeśli będziesz zainteresowany tablicami indywidualnymi, musisz zwiększyć tę kwotę o 920 zł. Możesz także wnioskować o tzw. czerwone tablice rejestracyjne, jeśli rejestrujesz pojazd tylko na krótki czas. W sytuacji, gdy zgubiłeś tablicę rejestracyjną, warto przed wymianą tablic poszukać jej na grupie, gdzie zamieszczane są znalezione tablice rejestracyjne.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany