Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?  - Motogen.pl

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne? Ile kosztują? Kiedy trzeba ich używać? Jak wyglądają i czym się różnią od standardowych?  

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne w Polsce, nie każdy z kierowców zdaje sobie sprawę. Nie są zbyt powszechne na naszych drogach, jednak w pewnych przypadkach będziesz musiał z nich skorzystać. Wizyta w wydziale komunikacji stanie się konieczna w niektórych sytuacjach, o których piszemy poniżej. Ile kosztują czerwone tablice rejestracyjne, czym są, po co i w jakich sytuacjach musimy je stosować, przeczytacie poniżej.

W poniższym artykule opisujemy same tablice, jednak przydatny może okazać się też poradnik rejestracja motocykla – jak zarejestrować i jakich dokumentów potrzebujesz?

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne w Polsce?

Czerwone tablice rejestracyjne są wydawane pojazdom, które będą rejestrowane na krótki okres. Są ważne zaledwie 30 dni. Można je stosować do aut, motocykli, przyczep. Mogą z nich korzystać  osoby rejestrujące pojazd tymczasowo. Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne? Najprościej: pojazd zarejestrowany tymczasowo.

Ile kosztują czerwone tablice rejestracyjne?

W przypadku samochodu, koszt tymczasowych tablic rejestracyjnych nie przekroczy 62 zł, chyba że pojazd będzie wywożony za granicę – 112 zł. W przypadku przyczepy lub naczepy kwoty te wyniosą odpowiednio 40,75 oraz 65,75 zł. Motocykl, traktor i motorower to nieco niższy koszt – 37,75 zł. A jeśli je wywozimy za granicę, czerwone tablice rejestracyjne będą kosztować odpowiednio 65,75 dla traktora i motocykla oraz 55,75 zł w przypadku motoroweru.

Kiedy trzeba wyrobić polskie czerwone tablice rejestracyjne?

Czerwone tablice rejestracyjne kiedy trzeba wyrobić? Ustawodawca przewidział pięć sytuacji, kiedy konieczne jest wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych.

1) Wywóz pojazdu za granicę (pojazd musi zostać wyrejestrowany przez nowego właściciela i opuścić Polskę na tymczasowych tablicach),

2) Przejazd z miejsca zakupu lub odbioru pojazdu na terytorium Polski,

3) Przejazd związany z koniecznością wykonania badania technicznego pojazdu lub jego naprawy (również w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy i jego pierwszej rejestracji w Polsce),

4) w okresie oczekiwania na odbiór wtórnika dotychczasowej tablicy rejestracyjnej (w przypadku jej uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży),

5) w okresie oczekiwania na odbiór zamówionych tablic indywidualnych.

Tymczasowe tablice rejestracyjne, ubezpieczenie OC, czy konieczny jest aktualny przegląd techniczny pojazdu?

Jeśli nie masz aktualnego przeglądu technicznego, a musisz pojazdem gdzieś dotrzeć, tymczasowe tablice rejestracyjne będą świetnym rozwiązaniem. W innej sytuacji, jeśli nie będziesz miał założonych zwykłych tablic, bo je zgubisz to, mimo że opłacisz składkę, w sytuacji kolizji czy wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Wówczas stosowanie tymczasowych tablic ma sens. Opłacenie 38 zł jest niższym kosztem, niż pokrywanie szkody komunikacyjnej z własnej kieszeni.

Aby dobrze się przygotować do wizyty na stacji kontroli pojazdów, przeczytaj: przegląd motocykla-wszystko o badaniu technicznym.

Gdzie są wydawane tymczasowe tablice rejestracyjne w Polsce?

Tablice rejestracyjne tymczasowe są wydawane w wydziale komunikacji w Twoim urzędzie gminy lub dzielnicy. Przygotuj odpowiednią kwotę, wypełnij wcześniej wniosek dostępny w sieci i umów się na wizytę. Musisz zabrać ze sobą umowę kupna-sprzedaży i dowód dokonania opłaty skarbowej. Przy dobrej organizacji nie powinno to zabrać dużo czasu.

Zdarza się, że kierowca natknie się na zagubione blachy, a wtedy warto znać artykuł znalezione tablice rejestracyjne – co zrobić i gdzie oddać. Pozostając przy podobnej tematyce, nie zaszkodzi także wiedza w zakresie zgubionych dokumentów: zgubione prawo jazdy – co należy zrobić.

Tablice badawcze?

Do 11 lipca 2019 roku obowiązywał jeszcze jeden rodzaj czerwonych tablic rejestracyjnych – tablice badawcze. Były stosowane do rejestrowania pojazdów, na których przeprowadzano badania homologacyjne przez upoważnioną jednostkę badawczą. Takie oznaczenie mogło dotyczyć samych pojazdów, ich części lub wyposażenie.

Dawniej tymczasowe tablice rejestracyjne były wydawane każdorazowo przy zmianie właściciela motocykla lub samochodu. Od 2002 roku zmieniono przepisy i zrezygnowano z takiego rozwiązania. Tablice tymczasowe są ważne przez 30 dni od ich wydania. Jednorazowo można ubiegać się o ich przedłużenie na kolejnych 14 dni. Po tym terminie musimy je zwrócić do wydziału komunikacji, ale z tego obowiązku zwolnieni są wywożący pojazd za granicę.

Jak wyglądają polskie tablice rejestracyjne tymczasowe?

Zwykłe, standardowe tablice rejestracyjne w Polsce mają czarne litery oraz cyfry na białym tle. Z lewej strony w granatowym tle znajduje się oznaczenie PL, oraz symbol Unii Europejskiej.  Tymczasowe tablice rejestracyjne różnią się dwoma szczegółami. Czcionka cyfr i liter nie jest koloru czarnego tylko czerwona. Ponadto, w miejsce 2- lub 3-literowego kodu miasta, lub powiatu znajdziemy jednoliterowe oznaczenie województwa, a pozostałe znaki to pięć cyfr.

Zdjęcie: Autorstwa Tb808 – praca własna


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany