Zgubione prawo jazdy - co należy zrobić?            - Motogen.pl

Zgubione prawo jazdy – co należy zrobić, czy trzeba i gdzie zgłosić, czy można jeździć,  co zrobić za granicą?

Zgubienie prawa jazdy bywa uciążliwe. Formalnie, na terenie naszego kraju nie jest problemem, ponieważ od grudnia 2020 ustawodawca nie wymaga posiadania dokumentu przy sobie. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy na pewno zostało zgubione, czy ktoś nam go nie ukradł. Ta druga opcja może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi – prawo jazdy jest jednym z dokumentów, „pod który” możemy zaciągnąć kredyt.

Jak i gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy?

 Kradzież dokumentu zgłaszamy na komisariacie policji.  Natomiast zgubione prawo jazdy wystarczy unieważnić, zgłaszając zgubienie prawa jazdy w bazie dokumentów zastrzeżonych. Można to zrobić w banku.

Zgubione prawo jazdy może utrudnić życie kierowcy, szczególnie jeśli wybieramy się za granicę. W takiej sytuacji należy jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, ale o tym w dalszej części materiału. Niestety, takie działanie może trwać dlatego jeśli planujemy wyjazd, musimy zrobić to możliwie szybko.

Zgubione prawo jazdy czy można jeździć?

Do 5 grudnia 2020 roku tak, jak wcześniej wspominaliśmy, nie było to możliwe. W myśl aktualnych przepisów obowiązujących kierowców poruszających się na terenie naszego kraju obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. A więc na nasze zgubione prawo jazdy zaświadczenie nie jest potrzebne. W razie kontroli nasze dane i uprawnienia funkcjonariusz policji bez trudu znajdzie w bazie CEPiK.

Czy trzeba zgłosić zgubienie prawa jazdy?

W przypadku kradzieży dokumentów mamy taki obowiązek. Wówczas należy zgłosić się na policję i dokonać odpowiednich czynności. Czy trzeba zgłosić zgubienie prawa jazdy? Nie, jednak zgubione prawo jazdy może przysporzyć nam sporo kłopotów. Utrata dokumentów może wiązać się z niechcianym działaniem osób nieuczciwych podającym się za nas.

Może to służyć niecnym celom takim, jak wyłudzenie kredytu, próba wypożyczenia samochodu czy wszelkich nielegalnych transakcji. Prawo jazdy jest jednym z legalnych dokumentów, oficjalnie potwierdzających naszą tożsamość.

Zgubione prawo jazdy za granicą. Czy mogę wrócić do kraju?

Zgubione prawo jazdy za granicą jest dużym problemem. Zgubione prawo jazdy co robić za granicą? Rozwiązanie jest proste. W tym szczególnym przypadku nie będziesz potrzebował dokumentu prawa jazdy za granicą, wystarczy zaświadczenie potwierdzające, że masz odpowiednie uprawnienia. Aby je uzyskać, musisz dokonać dwóch czynności.

Pierwsze, zgłosić zgubienie prawa jazdy lokalnej policji. A następnie w konsulacie/ambasadzie. Po powrocie do kraju złóż wniosek o wydanie duplikatu prawa jazdy. Po uzyskaniu odpowiednich zaświadczeń nie ma przeszkód, żeby legalnie poruszać się po innym kraju przed powrotem do domu zza granicy.

Zgubione prawo jazdy koszt wyrobienia duplikatu

Koszt wyrobienia duplikatu zgubionego prawa jazdy jest identyczny z kosztem wyrobienia prawa jazdy tuż po zdanym egzaminie. Wymagane jest uiszczenie opłaty za wydanie dokumentu. Jej wysokość to 100,5 zł. Kwota zawiera opłatę za wydanie prawa jazdy – 100 zł oraz opłatę ewidencyjną w wysokości 50 gr.

Kwotę można wnieść w urzędzie udając się do kasy, lub zapłacić przelewem na konto przed wizytą w urzędzie i złożeniem stosownego wniosku. Odpowiedni numer konta znajdziecie na stronie urzędu.

Sam dokument to tylko znikoma część wydatków tego ile kosztuje prawo jazdy na motor. Warto też wiedzieć więcej szczegółów i detali związanych z tematem prawo jazdy na motor. Posiadając już takie uprawnienia i dokument, jedyne co trzeba zrobić, to kupno motocykla!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany