Policja UK walczy z zalewem fejkowych praw jazdy na 125-tki. Kara? Od 100£ do 10 lat więzienia - Motogen.pl

Gdyby w Wielkiej Brytanii było zbyt mało przestępczości łączonej z jednośladami, to teraz dodać do tego trzeba zalew podrobionych praw jazdy CBT…

Czym jest prawo jazdy CBT (Compulsory Basic Training)?

W Wielkiej Brytanii, w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich (w tym Polska), kierowca posiadający samochodowe prawo jazdy nie może od razu prowadzić motocykla klasy do 125 ccm (15 KM mocy).

Każdy, kto na Wyspach chce prowadzić motocykl 125 (niezależnie czy posiada prawko samochodowe, czy nie posiada żadnego), musi najpierw ukończyć jednodniowy kurs CBT, czyli Compulsory Basic Training, czyli Obowiązkowe Szkolenie Podstawowe. Oczywiście z takiego obowiązku wyłączeni są posiadacze „wyższych” kategorii prawa jazdy motocyklowego.

Szkolenie takie trwa jeden dzień, obejmuje trochę teorii oraz trochę praktyki na placu i na ulicach. Celem szkolenia CBT jest sprawienie, aby kierowca jednośladu do 125 ccm był bezpieczny dla siebie i dla innych użytkowników ruchu.

Szkolenie CBT ważne jest przez 2 lata, a także wymaga jazdy z tablicą L oznaczającą początkującego kierowcę; nie można także wozić pasażera. Po dwóch latach szkolenie CBT trzeba odnowić. W zależności od szkoły, CBT kosztuje 100-150 GBP, czyli ok. 530-800 złotych.

Certyfikat CBT
Certyfikat CBT

CBT-scam, czyli zalew podrabianych certyfikatów CBT

Policja brytyjska oraz DVSA (Driver & Vehicle Standards Agency) konfiskują coraz więcej podrabianych certyfikatów CBT w trakcie zatrzymań i kontroli kierowców jednośladów. Kontrola certyfikatu jest bardzo prosta. Po pierwsze – kontrola wizualna, te podrobione po prostu mogą mieć różnego rodzaju wady. Po drugie – weryfikacja w systemie, prosto przy kontroli drogowej. Baza aktualizowana jest na bieżąco, a więc funkcjonariusz może po prostu sprawdzić, czy dana osoba w systemie posiada taki certyfikat – jeżeli nie, sprawa staje się jasna.

Policja oraz DVSA są świadome procederu. Wiedzą, że funkcjonują strony internetowe oferujące podrobione certyfikaty CBT – aktualnie prowadzone są działania oceniające skalę problemu. Na drogach z kolei prowadzone są intensywne kontrole w celu wyeliminowania kierowców z podrabianymi CBT.

Kary za korzystanie z podrobionego CBT mogą być przeróżne. Najniższy wymiar to grzywna 100 GBP oraz od 3 do 6 punktów karnych ważnych 4 lata za prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień. W przypadku skierowania sprawy do sądu, grzywna może wzrosnąć do 1000 GBP. Do tego jeszcze zatrzymanie pojazdu i przechowywanie go na policyjnym parkingu – 10 GBP dziennie oraz 150 GBP opłaty stałej. W skrajnym przypadku sąd może powołać się na kodeks karny zakazujący operowania podrobionymi dokumentami, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Po co komu podrabiany certyfikat CBT? Jakie są zagrożenia?

Osoby korzystające ze stron oferujących podrabiane certyfikaty CBT najprawdopodobniej kierują się jasnymi motywami: chcą zdobyć CBT taniej, szybciej i bez wysiłku. Taki podrabiany certyfikat pokazywany jest później pracodawcy, w nadziei że ten go nie zweryfikuje. Osoby potrzebujące CBT to często wszelkiego rodzaju dostawcy na własnych lub służbowych skuterach 125.

Oczywistym zagrożeniem jest fakt, że takie osoby mogą powodować poważne zagrożenie na drogach. Jest też jeszcze coś – strony oferujące podrobione CBT wymagają przesłania wielu danych osobowych, a nie wiadomo w jaki jeszcze sposób takie dane mogą zostać wykorzystane.

Oczywiście istnieje też druga, znacznie mniejsza grupa osób z podrobionymi certyfikatami CBT – są to ofiary nieświadome faktu, że przesłały swoje dane oszustom.


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany