Jak zarejestrować motocykl przez internet? [rejestracja pojazdu online] - Motogen.pl

Da się zarejestrować motocykl przez internet? Okazuje się, że przez koronawirusa wydziały komunikacji dopasowują się do rejestracji online – tłumaczymy jak to zrobić.

W dobie pandemii koronawirusa wiele z urzędów odmawia rejestracji pojazdów innych, niż nowe – przyjmując petentów tylko umówionych na wizytę cyfrowo lub telefonicznie. Jednym z rozwiązań takiej sytuacji jest odpowiedź na pytanie: jak zarejestrować motocykl przez internet?

Nie jest to skomplikowane – wymaga jednak pewnego zaangażowania. Najważniejszą zaletą takiego procesu jest brak ryzyka zarażenia koronawirusem oraz oszczędność czasu…

Jak zarejestrować motocykl on-line?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie czy nasz urząd posiada Elektroniczną Skrzynkę Podawczą systemu Kierowca i Pojazd. W przypadku odpowiedzi twierdzącej, właściciel pojazdu musi utworzyć swoje konto w systemie, za pośrednictwem witryny PWPW (Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Do tego potrzebujemy profilu zaufanego zakładanego na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, często za pomocą własnego konta bankowego online.

Po weryfikacji konta w systemie elektronicznej Skrzynki Podawczej możemy złożyć wniosek, aby zarejestrować motocykl przez internet. Do tego będą nam potrzebne dokumenty zeskanowane lub w formie zdjęcia

Potrzebne dokumenty – jako PDF lub zdjęcie

  • Dowód osobisty lub paszport właściciela;
  • Dowód przejęcia praw do pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny etc.);
  • Karta pojazdu (jeśli została wydana).

W celu rejestracji pojazdu musimy do systemu załączyć skany wszystkich dokumentów, które zazwyczaj dostarczaliśmy osobiście. Skany mogą być w formacie PDF lub JPEG.

Koszty rejestracji motocykla przez internet

Rejestracja online wymaga dokładnie takich samych opłat, jak rejestracja osobiście w wydziale komunikacji, czyli:

  • Tablica rejestracyjna motocyklowa zwykła: 40,50 zł;
  • Tablica rejestracyjna indywidualna: 500,50 zł;
  • Dowód rejestracyjny: 54,50 zł;
  • Karta pojazdu: 75 zł;
  • Pozwolenie czasowe: 14 zł;
  • Nalepki legalizacyjne: 12,50 zł;

Opłaty należy dokonać w sposób wskazany przez dany wydział komunikacji.

Jak widać, rejestracja przez internet nie jest trudna. Jeśli mamy profil zaufany, całość trwa krótko i nie wymaga opuszczania mieszkania. Po weryfikacji wniosku, tablice i komplet dokumentów można odebrać osobiście lub poprosić o wysłanie pocztą.

Przypominamy także o karze grzywny 200 – 1000 zł za niezgłoszenie sprzedaży lub zakupu pojazdu w terminie 30 dni. Kara ta – ze względu na koronawirusa – jest przez niektóre wydziały komunikacji odraczana lub przesuwana. Nie należy jednak korzystać z tego przywileju „w ciemno”. Warto skontaktować się ze swoim wydziałem komunikacji, aby zapytać o odroczenie kary lub o możliwość poinformowania o sprzedaży/zakupie przez internet.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany