Olej do quada 250 - jaki wybrać i ile wlać?

Jaki olej silnikowy wybrać do quada 250 4T? Czy silnik i skrzynia w quadach 250 mają wspólny układ smarowania?

Jaki olej do quada 250?

Jaki olej do quada 250 4T? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W przypadku silników quadów bywa, że ich konstrukcja różni się od tych napędzających motocykle. Czasem smarowanie skrzyni biegów jest wspólne z układem smarowania silnika, czasem osobne. W obu przypadkach stawiamy różne wymagania przed czynnikiem smarującym. Dlatego po pierwsze powinniśmy stosować olej dedykowany do quadów, a nie motocykli. Po drugie, na jaki pytanie olej do silnika quad 250 jedyną sensowną odpowiedzią będzie: w specyfikacji dokładnie takiej, jak zaleca producent.

Tutaj mała uwaga: jeśli podczas jazdy w terenie lub w czasie chwilowego postoju zorientujecie się, że poziom oleju w waszym pojeździe jest poniżej minimum i nie dysponujecie zalecanym olejem, a z jakichś przyczyn musicie kontynuować jazdę – dolejcie jakikolwiek olej. Inne parametry oleju będą mniej szkodliwe dla jednostki napędowej, niż jego brak. Jednak to sytuacja awaryjna, dozwolona na krótkich dystansach. Pamiętajcie także, żeby po takiej operacji szybko wymienić cały olej w silniku na odpowiedni.

Ile oleju do quada 250?

Ile oleju do silnika quad 250 4T – zależy od konstrukcji pojazdu. Informację znajdziecie w książce serwisowej, instrukcji obsługi, czasem jest to oznaczone przy korku wlewu oleju. W przypadku silników motocyklowych ta wartość nie przekracza 2-2,5 litra, ale trzeba pamiętać, że w motocyklach ta wartość obejmuje także skrzynię biegów. Jeśli quad ma osobny układ smarowania silnika i skrzyni biegów, wówczas najczęściej potrzebna ilość nie przekroczy 1-1,5 l czynnika smarującego. Na pytanie ile oleju wchodzi do quada 250 odpowiedź brzmi – tyle, ile zaleca książka serwisowa.

Czy silnik i skrzynia w quadach 250 mają wspólny układ smarowania?

Czy silnik i skrzynia w quadach 250 mają wspólny układ smarowania? To pytanie jest niejednoznaczne. Zależy to od konkretnego modelu, a także tego, czy pojazd jest napędzany na jedną, czy dwie osie. A także, czy quad jest typową „przeprawówką” czy nie. Można przyjąć, że jedyną kompetentną odpowiedzią jest instrukcja użytkowania lub książka serwisowa konkretnego pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z normalnych olejów silnikowych w większości automatycznych lub półautomatycznych skrzyń biegów może skończyć się ich nieprawidłową pracą a w konsekwencji uszkodzeniami. Jednak w wielu quadach 250 napędzanych tylko na tylną oś, układ smarowania jest wspólny, podobnie jak w typowych motocyklach.

Przeczytaj także: jaki olej do quada, olej silnikowy koszt wymiany i utylizacji!!!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany