Olej silnikowy - koszt oleju, wymiany i utylizacji

Jaki jest koszt kupna, wymiany, utylizacji oleju silnikowego? Gdzie oddawać zużyty i czego nam nie wolno z nim robić?

Wymiana oleju silnikowego cena

Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem? Koszt wymiany oleju silnikowego w warsztacie z filtrem kosztuje w zależności od warsztatu i jego lokalizacji to 60-70 zł. Mówimy o koszcie usługi. W cenie mamy wliczoną utylizację środka smarnego i filtra, dzięki czemu odpada problem samodzielnego pozbycia się wspomnianych środków. Oczywiście do tego należy doliczyć cenę oleju silnikowego oraz filtra oleju, ale o tym poniżej. Warto przy tym wspomnieć, że czynność nie jest skomplikowana, ale do tego potrzebne są odpowiednie klucze, a dostęp do filtra bywa na tyle kłopotliwy, że trzeba zdjąć np. owiewkę czy osłonę filtra.

Reasumując: wymiana oleju silnikowego cena usługi to najczęściej 60-70 zł.

Ile kosztuje olej silnikowy?

Ile kosztuje olej silnikowy na stacji? Olej silnikowy cena za litr? Koszt oleju silnikowego w przypadku zakupu bańki 4 l w zależności od specyfikacji to koszt 100 – 250 zł. Droższe są oleje syntetyczne tańsze mineralne. Jednakże w przypadku zakupu w pojemnikach litrowych, ceny oleju silnikowego są wyraźnie wyższe (przykładowo litr popularnego oleju półsyntetycznego kosztuje 50 zł, podczas kiedy 4 l tego samego produktu to kwota 180 zł). Możemy przyjąć: olej silnikowy cena średnia to 45 zł za litr.

Ile kosztuje filtr oleju?

Podstawowe filtry oleju popularnych producentów kosztują pomiędzy 20 a 60 zł. Niektórzy producenci oferują swoje filtry w kilku wariantach: standardowy, z chromowaną obudową (idealny do chopperów) oraz tzw. sportowe ze wbudowaną nakrętką umożliwiającą wykręcenie kluczem płaskim lub nasadowym (bez konieczności stosowania klucza do filtra). Koszt tych dwóch ostatnich rodzajów to mniej więcej 20% więcej, niż wersja bazowa.

Utylizacja oleju silnikowego cena

Utylizacja oleju silnikowego cena to temat dyskusyjny. Najpierw warto wspomnieć, że nie wolno go wylewać „w ziemię” czy do studzienki kanalizacyjnej ani spalać w przydomowych piecach. Mandat za takie działania to nawet 1500 zł. Jeden litr zużytego oleju silnikowego może zanieczyścić nawet pięć milionów litrów wody. Teoretycznie możemy oddać go do PSZOK. Czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W praktyce zużyty olej silnikowy uznawany jest za substancję niebezpieczną. Większość PSZOKów nie chce go odebrać, lub robi to okresowo.

Substancję tą powinniśmy oddać do warsztatu samochodowego, który musi go oddawać wyspecjalizowanym punktom. Może pobrać opłatę, ponieważ w większości mało które firmy zajmujące się recyklingiem płacą za zużyty olej silnikowy. Inaczej wygląda sytuacja z przepracowanym olejem np. przekładniowym.

W hurcie, w zależności od województwa ceny, które warsztat płaci za litr przepracowanego oleju silnikowego to -3-5 zł netto. W niektórych przypadkach obiór odbywa się za darmo, czasami w niektórych punktach odbioru możemy dostać za olej symboliczne kwoty. Ważne, że nie zanieczyszczamy przyrody. W przypadku filtra paliwa to podobna kwota.

Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego (koszt usługi, filtra, oleju, utylizacji)?

Koszt usługi wymiany oleju to średnio 60-70 zł. Koszt filtra oleju przyjmijmy 40 zł. Do tego 4 l bańka oleju (najczęściej przy wymianie potrzebujemy niecałe 4 l) za 180 zł. Łączny koszt to niecałe 300 zł. Możemy oczywiście kupić tańszy olej nieznanego pochodzenia bez gwarancji parametrów technicznych, nie wymieniać filtra i zrobić całość samemu. Takie druciarstwo oczywiście się zemści.

Czy oszczędność rzędu 50% powyższej kwoty wobec jej wielokrotności w przypadku remontu silnika ma sens? Odpowiedź pozostawiam wam…

Przeczytaj także: za dużo oleju w silniku, wymiana oleju, cena oleju!!!


Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany