Jaki jest mandat za spowodowanie kolizji?

Mandat za kolizję od stycznia 2022 r. nie należy do najniższych. Nawet 1000 zł może kosztować mandat za spowodowanie kolizji zgodnie z nowym taryfikatorem. Czasem lepiej dogadać się drugim kierującym.

Mandat za kolizję stał się bardzo dotkliwy. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów, który wszedł w życie 1 stycznia, mandat za spowodowanie kolizji może wynieść nawet 1000 zł. Taką właśnie karę zapłacili 2 stycznia 2022 roku dwaj kierujący, którzy na jednej z osiedlowych uliczek, bez świateł kolizyjnych, delikatnie stuknęli się lusterkami. Kierowcy nie potrafili się dogadać, więc zdecydowali się wezwać patrol policji. Niepotrzebnie, bo efektem tej stłuczki było tylko kilka rys na obudowach lusterek.

No ale stało się, policja przyjechała na miejsce zdarzenia, wysłuchała stron i zdecydowała o karach dla obu kierowców. Za kolizję lusterkami mandat wyniósł po 1500 zł dla każdego – za spowodowanie kolizji mandat wyniósł 1000 zł, zaś 500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa. W komentarzach powtarzała się teza, że kierowcy zapłacili mandat za wezwanie policji do kolizji, bo bez przyjazdu radiowozu kar by nie było.

Czy za wezwanie policji do kolizji jest mandat

To popularny błąd myślowy i często zadawane pytanie – jaki mandat za wezwanie policji do kolizji? Warto mieć świadomość, że wezwanie policji nie kosztuje nic, jeśli kierujący otrzymuje mandat, dzieje się to z powodu popełnionego wykroczenia. Zobaczmy, że osoba poszkodowana mandatu przecież nie płaci. Popularne określenie „mandat za wezwanie policji”to skrót myślowy, oznaczający konieczność poniesienia konsekwencji za popełnione wykroczenie, nie samo wezwanie policji.

Podsumowując mandatu za wezwanie policji nie trzeba się obawiać, problemem może być jednak mandat za spowodowanie kolizji. Zdecydowanie lepiej jest spróbować dogadać się z drugim kierującym, szczególnie, jeśli kolizja ma drobny charakter. Niestety, coraz częściej kierowcy nie chcą lub nie potrafią przyjąć do wiadomości, że mogli popełnić błąd i że kolizja – być może – powstała z ich winy.

Ile wynosi mandat za spowodowanie kolizji

Dla wielu z nas może wydawać się to szokujące, ale kwota, która figuruje w taryfikatorze jest ogromna – za spowodowanie kolizji mandat wynosi 1000 zł. Dotyczy to sytuacji, w której nie było rannych, a kwota ta to wyłącznie minimalny mandat za kolizję. Jeśli dodatkowo doszło np. do nieustąpienia pierwszeństwa czy niezachowanie odpowiedniego odstępu, policja doliczy do tej kwoty kolejną.

Oto jeden z przykładów: kierowca gwałtownie hamuje przed przejściem dla pieszych lub sygnalizacją, a temu, który jedzie za nim nie udaje się wyhamować. W takich sytuacjach bardzo często wzywana jest policja, bo kierowca jadący z tyłu twierdzi, że ten przed nim gwałtownie zahamował, co miałoby być przyczyną kolizji. Tak nie jest – niemal w stu procentach policja doskonale wie kto dostaje mandat przy kolizji – jadący z tyłu. Mandat za spowodowanie kolizji wyniesie zatem 1000 zł, a dodatkowy za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu – 500 zł.

Jaki mandat za ucieczkę z miejsca kolizji

Odpowiedź na pytanie jaki mandat za ucieczkę z miejsca kolizji jest dość jednoznaczna – żaden, w takich sytuacjach policja niemal zawsze kieruje sprawę do sądu, a ten traktuje uciekających bardzo surowo. Jeszcze gorsze konsekwencje grożą sprawcy kolizji ze strony ubezpieczalni. Jeśli zostanie udowodnione, że kierowca celowo opuścił miejsce zdarzenia lub zataił informacje niezbędne do prowadzenia procedur związanych z wypadkiem drogowym, ubezpieczyciel zażąda zwrotu wypłaconej rekompensaty. To nic innego jak regres ubezpieczeniowy.

Jaki mandat za oddalenie się z miejsca kolizji? Konsekwencje są daleko bardziej dotkliwe niż mandat – mogą ciągnąć się latami w sądzie, ale też wpłynąć negatywnie na domowy budżet, kiedy okaże się, że będziesz musiał ponieść koszty naprawy uszkodzonych pojazdów – twojego i poszkodowanego, a być może także zapłacić za jego leczenie. A uciekać nie warto, wszędzie są kamery monitoringu, wideorejestratory i fotoradary.

Spowodowanie kolizji mandat punkty

O ile omówiliśmy już ile wynosi mandat za spowodowanie kolizji, o tyle nie wspomnieliśmy jak dotąd nic o tym ile punktów za spowodowanie kolizji. W taryfikatorze punktów karnych opisane jest to jako „stworzenie zagrożenia w ruchu” i przyporządkowano do tego 6 punktów karnych. A prawo jazdy stracić teraz łatwo, potem trzeba wyrabiać nowe i sprawdzać status prawa jazdy pwpw.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany