Ile kosztuje karta motorowerowa?

Ile kosztuje karta motorowerowa w 2023 r., a konkretnie pisząc prawo jazdy kategorii AM? Wiele zależy od tego jakie opcje wybierzesz, ale przygotuj się na wydatek prawie 2000 zł.

Karta motorowerowa, czyli prawo jazdy kategorii AM to jedna z największych patologii w systemie kształcenia kierowców. Po pierwsze spójrz jak droga jest karta motorowerowa cena, jaką trzeba zapłacić za kurs, prawko i wszystkie opłaty to prawie 2000 zł, podczas gdy kiedyś można było po prostu wyrobić ją w szkole niemal za darmo.

Kiedyś wyrobienie karty motorowerowej było w zasadzie formalnością i nikt nie przejmował się ile kosztuje karta motorowerowa. Teraz, kiedy młody człowiek patrzy po ile jest karta motorowerowa, zastanawia się na tym czy warto robić prawo jazdy na motorower, czy może poczekać dwa lata na prawo jazdy typowo motocyklowe – A1. Często kończy się to tak, że nastolatki jeżdżą bez żadnych uprawnień.

Dziś karta motorowerowa to po prostu prawo jazdy kategorii AM. Zamiast egzaminu na szkolnym boisku lub w klubie sportowym, musisz wybrać się do WORD i przejść tę samą procedurę, którą przechodzi każdy kandydat na kierowcę, czyli np. zdać egzamin i test na prawo jazdy kategorii am. To odstrasza wielu młodych ludzi, którzy nie są biegli w sprawach urzędowych i którzy zwyczajnie martwią się ile kosztuje karta motorowerowa na skuter, bo może być ich zwyczajnie nie stać na tak duży wydatek. Tym bardziej, że rejestracja motoroweru nie niesie konieczności okazania uprawnień.

Karta motorowerowa koszt wyrobienia

Przede wszystkim zacznij od uzyskania zaświadczenia o przebyciu badania lekarskiego. Jego koszt to minimum 200 zł. Kurs na prawo jazdy kategorii AM w przyzwoitej szkole jazdy to wydatek około 1500 zł. Egzaminy kosztują 170 zł, a za samo wydanie blankietu prawa jazdy trzeba zapłacić 100,50 zł. Łączny koszt zdobycia karty motorowerowej może więc zamknąć się w kwocie około 1800 zł. Oto odpowiedź ile kosztuje karta motorowerowa.

Karta motorowerowa – czy potrzebna

Zainteresowanie prawem jazdy AM, czyli dawną kartą motorowerową jest niewielkie. Trudno się dziwić – jeśli weźmiesz pod uwagę po ile jest karta motorowerowa, możesz stwierdzić, że lepiej zaoszczędzić pieniądze, by przeznaczyć je na kategorię A1, o którą możesz ubiegać się w wieku 16 lat, czyli dwa lata później niż o kategorię AM.

Niestety, ze względu na skomplikowane procedur, m.in. konieczność wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę, motorowerzystów porusza się nimi bez uprawnień. To kłopot nie tylko dla rodziców, którzy odpowiadają prawnie za popełnione przez ich dziecko wykroczenia, ale także dla wszystkich użytkowników dróg – niewyedukowany uczestnik drogi jest sporym zagrożeniem.

Dawna karta motorowerowa, czyli dziś kategoria AM uprawnia do prowadzenia motorowerów i skuterów o pojemności silnika do 50 cm3. Niegdyś egzaminy były przeprowadzane w szkołach, teraz odbywają się w WORD-ach (Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego). Obejmują one zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.

Podsumowanie – wymagania na prawo jazdy AM

Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia motorowerów i skuterów o pojemności silnika do 50 cm3, należy:

  • mieć ukończone 14 lat,
  • uzyskać zgodę prawnego opiekuna (dot. osób niepełnoletnich),
  • uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych,
  • wyrobić profil kandydata na kierowcę w wydziale komunikacji (PKK)
  • ukończyć kurs na prawo jazdy,
  • zdać egzaminy na prawo jazdy

Podsumowanie – ile kosztuje prawo jazdy AM

Niestety, zdobycie prawa jazdy kategorii AM nie jest tanie, a nawet jest drogie. Łączne koszty mogą z łatwością przekroczyć dwa tysiące zł, a oszczędzanie na kursie to prosta droga do problemów. Przeciętne koszty uzyskania prawa jazdy AM to:

  • orzeczenie lekarskie – 200 zł,
  • kurs prawa jazdy – około 1500 zł,
  • egzamin praktyczny i teoretyczny – 170 zł,
  • koszty wyrobienia dokumentu – 100,50 zł.

Łącznie – prawie 2000 zł.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany