Expose premiera: pieszy będzie miał pierwszeństwo przed wejściem na pasy - Motogen.pl

Wśród wielu zapowiedzi premiera znalazły się także zapewnienia o poprawieniu bezpieczeństwa pieszych, o walce z piratami i pijanymi, o przebudowie infrastruktury, oraz o carpoolingu na buspasach.

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek swoje expose. Życzylibyśmy sobie, aby Motogen.pl pozostał apolityczny. Dlatego w odniesieniu do całej przemowy skupimy się wyłącznie na podpunkcie dotyczącym bezpieczeństwa na drogach.

Przemowa premiera trwała ponad godzinę. Część została poświęcona właśnie sytuacji na drogach. Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów, które zapewnią pieszym pierwszeństwo jeszcze przed przejściem na przejście. Aktualnie pieszy ma pierwszeństwo przed samochodami dopiero w momencie, w którym znajduje się na zebrze. Premier przy tej okazji odniósł się do głośnej sprawy związanej z uniewinnieniem znanego dziennikarza, który potrącił staruszkę na przejściu. Mówił przy tym, że należy zmienić sytuację, w której sądy mogą obarczyć winą 80-letnią kobietę o ograniczonej sprawności ruchowej, że wtargnęła na pasy. 

Zmiany dotyczące pierwszeństwa dla pieszych wzbudzają najwięcej emocji. Nie ma wątpliwości, że sytuacja w Polsce znacznie odbiega od najlepszych standardów znanych z Zachodu. Ciekawi jesteśmy więc, w jaki sposób rząd podejdzie do modyfikakacji prawa. Trzymamy kciuki, aby były to gruntowne i dokładnie przemyślane zmiany.

Szef rządu zapowiedział także walkę z kierowcami przekraczającymi prędkość oraz z pijanymi kierowcami. Jak mówił Mateusz Morawiecki: „Dziś płacimy słono za piratów drogowych. Wprowadzimy rozwiązania, które sprawią że oni poniosą finansowe kary. Największym wrogiem bezpieczeństwa na drodze jest alkohol. Będziemy zaostrzać politykę karania pijanych kierowców.”

Wśró zapowiedzi premiera Morawieckiego znalazły się także zapowiedzi utworzenia dedykowanego funduszu na przebudowę infrastruktury drogowej w taki sposób, aby drogi stały się bardziej bezpieczne. Chodzi o takie zmiany, jak doświetlanie przejść dla pieszych, stworzenie azyli oraz większej ilości wyniesień spowalniających kierowców.

W planach znalazły się także zmiany dotyczące korzystania z buspasów. Premier zapowiedział, że jeżeli w samochodzie podróżuje więcej niż 4 osoby, kierowca mógłby mieć prawo korzystania z miejskich buspasów. Mamy nadzieję, że motocykle także zostaną wpuszczone na wszystkie buspasy.