Oto Aprilia Mana 850… Czy wiedzieliście, że oprócz Hondy z serii NC z automatyczną skrzynią na rynku nieco wcześniej pojawił się inny motocykl, skonstruowany w podobny sposób?

Aprilia Mana 850 zadebiutowała w 2007 roku. Jako źródło napędu wykorzystywała dwucylindrowy silnik wykorzystywany w koncernie Piaggio, napędzający np. maksi skuter Gilerę GP800. To sprawdzony widlak o kącie rozwarcia 90 stopni i mocy 76 KM. Konstrukcja jednostki napędowej została opracowana głównie z myślą o dużej wartości momentu obrotowego w niskim i średnim zakresie obrotów.

Za zasilanie odpowiada wtrysk paliwa. Motocykl wyposażono w automatyczną, bezstopniową przekładnię CVT. Jednak ma ona kilka trybów pracy „Sport, Touring i Rain”, różniących się sposobem przekazywania osiągów silnika na tylne koło. Mimo, że skrzynia jest bezstopniowa, w trybie sport mamy siedem przełożeń, tzn. ma kilka stopni, przy których obroty silnika i prędkości jazdy wyraźnie się różnią. Od strony użytkownika wrażenia są identyczne, jak przy zmianie biegów. Jak zapewne się domyślacie, tryb sport jest najbardziej agresywny, dynamiczny i w nim motocykl najlepiej przyspiesza.

Aprilia Mana – prowadzenie

Od strony prowadzenia, motocykl jest zaskakująco zwinny, neutralny, a hamulce z radialnymi zaciskami po prostu mega skuteczne. Co ciekawe, producent w miejscu zbiornika paliwa przewidział podświetlany schowek na pełnowymiarowy kask integralny. Rozwiązanie podobne jak w Hondzie NC700. Faktyczny zbiornik paliwa powędrował pod tylne siedzenie.

Mana nie została wyposażona w obrotomierz; konieczność zmiany biegów sygnalizują trzy zielone i jedna czerwona lampka. Jeśli kierowca mimo to nie zmieni biegu, ingeruje elektronika.

Wydawać by się mogło, że Mana to pojazd idealny do miasta. Jednak za sprawą neutralnej charakterystyki, świetnych hamulców i zwinnego prowadzenia w zasadzie jest wymarzonym pojazdem do przejażdżek w górskim terenie lub wokół jezior, a więc naturalnej rzeźby w północnych Włoszech.

A jak się żyje z Aprilią Mana 850? O tym opowie właściciel w poniższym filmie:

Zobaczcie także galerię zdjęć – Aprilia Mana 850 w obiektywnie Tomazi.pl: