Gry motocyklowe mogą być jednym z ciekawszych zajęć, gdy trzeba siedzieć w domu przy szalejącym koronawirusie lub nałożonej kwarantannie. Mamy dla Was zestawienie najlepszych gier na PC / PlayStation / XBox / Mobile.

Parafrazując klasyka polskiego internetu:
– Jak Pan spędzi koronawirusa?
– Będę grał w grę!

My postaramy się odpowiedzieć w jaką grę można grać. I jak się uprzecie, nawet może to być Tomb Raider, bo w którejś odsłonie gry Lara Croft także jeździła motocyklem.

#ZostańWDomu – tak brzmi hasło akcji internautów oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ideą jest ograniczenie wychodzenia z domu i kontaktów z innymi ludźmi, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. Proponujemy stosować się do wytycznych na gis.gov.plOd siebie dodamy, że panika i wykupywanie całego zapasu papieru toaletowego to nie najlepsze wyjście. Wystarczy zrobienie zakupów raz na 10 dni, zamiast codziennie.

Dla motocyklistów #ZostańWDomu to przede wszystkim spore ograniczenie z korzystania ze swojego hobby… Pisaliśmy już o propozycji wykonania własnoręcznego serwisu i konserwacji motocykla w garażu, także o przedstawiliśmy najciekawsze filmy motocyklowe, a teraz…

Mamy dla Was zestawienie najlepszych gier motocyklowych!

Excitebike – 1984 – konsola Nintendo NES

Chciałoby się powiedzieć, że “gimby nie znajo”. Oto klasyka gatunku. Prosta gra, w której wyścigi motocrossowe jadą od lewej strony ekranu. Trzeba omijać przeszkody, skakać i zbijać innych zawodników. Cudowne! Tylko czy na dzisiejszych urządzeniach jeszcze uda się w to zagrać?

Co ciekawe, gra Excitebike była inspiracją dla Red Bulla do stworzenia prawdziwej serii wyścigowej Straight Rhythm w 2013 roku. Jeden-na-jeden, prosty tor, brak zakrętów, dużo skoków, a liczy się najlepszy rytm, tempo i styl.

Hang-On – 1985 – konsola SEGA

Hang-On zyskały miano legendarnej gry video. Inspiracją był styl jazdy Freddiego Spencera. W późniejszym czasie powstały też automaty do gry, na których sterowało się pochylaniem motocykla w prawdziwych wymiarach.

Road Rash – 1991 – Amiga, Atari

Minęło sporo czasu, a Road Rash wciąż znajduje odnośniki w dzisiejszej popkulturze. Wyścigi motocyklowe, w których zawodnicy mogli się wzajemnie zbijać, używając albo kopniaków, albo broni… Czy ktoś ma Amigę na sprzedaż?

Elastomania – 2000 – PC oraz…

Pojawiła się w 2000 roku jako gra zręcznościowa. Motocykl miał rozciągliwe podwozie, trzeba było pokonywać pętle lub wieszać się na klifach, aby zdobywać jabłka – punkty. Zdobyła taką popularność, że dziś jest dostępna w różnych odmianach, pod różnymi nazwami, na wszelkie platformy i konsole. Jest protoplastą Mad Skills Motocrossu, z następnego akapitu.

Mad Skills Motocross 2 – 2015 – mobile

Świetna gra zręcznościowa na smartfony. Potrafi wciągnąć na wiele godzin. Sztuczka polega na zapamiętaniu trasy oraz dobraniu odpowiedniego rytmu i prędkości jazdy. Co najlepsze, można porównywać czasy ze znajomymi.

Project Gotham Racing 4 – 2007 – Xbox 360

Zanim “Forza Motorsport” zdominowała wyścigi samochodowe na platformie X-Box, na topie była seria Project Gotham Racing. W edycji z 2007 roku pojawiły się także motocykle. Świetna symulacja jazdy i sporo emocji zagwarantowały stałe miejsce wśród najlepszych gier.

MX vs ATV (2001 – 2018) – wszystkie platformy

Seria istnieje od 2001 roku, ale sławę najlepszej edycji miało MX vs ATV: Reflex z 2007 roku na PC / PS3 / XBox 360. Był to świetny symulator offroadowych motocykli – w wyścigach motocrossowych oraz cross country można było całkiem precyzyjnie balansować riderem, co dawało satysfakcję na wiele godzin gry – także multiplayer. Najnowszą edycją jest MX vs ATV: All Out z 2018 roku na PC / PS4 / XBox One.

MXGP 2019 – 2019 – PC, PS4, XBox One

Dzięki oficjalnej licencji FIM możecie wcielić się w prawdziwych zawodników serii Mistrzostw Świata Motocross. Odnajdziecie oficjalne tory i oficjalne motocykle. Zręcznościowy charakter gry wymaga odpowiedniego balansowania, trzeba także brać pod uwagę tworzące się koleiny. Wiele trybów gry zapewni długą rozgrywkę. 2019 jest najświeższą edycją, ale oczywiście były też z poprzednich lat.

TT Isle of Man: Ride on the Edge – 2018 – PC, PS4, XBox One

Tym razem zanurzmy się w najbardziej popularne na świecie wyścigi drogowe. Gra posiada oficjalną licencję, co oznacza, że w pojedziecie świetnie odwzorowaną trasą, a motocykle i zawodnicy odpowiadają stanowi rzeczywistemu. Niebawem (wiosna 2020) premierę będzie miała 2. edycja gry TT Isle of Man: Ride on the Edge.

MotoGP 19 – 2019 – PC, PS4, Xbox One

Oficjalny symulator wyścigów MotoGP. Możesz wcielić się w dowolnego zawodnika i przejechać cały sezon 2019. Możesz ścigać się po sieci. A najlepsze, że musisz precyzyjnie kontrolować zachowanie ridera i motocykla, hamulce także obsługujesz oddzielnie. Dasz radę? (Było wiele poprzednich edycji, w kwietniu wychodzi edycja 2020.)

Ride 3 – 2018 – PC, PS4, Xbox One

Chcesz pościgać się na ulicach? W serii gier Ride znajdziesz ten sam silnik sterowania, co w MotoGP, ale zmodyfikowany do wyścigów ulicznych. Mamy uliczne tory i drogowe motocykle. Sprzęty można tuningować i modyfikować. (W 2020 roku premierę będzie miała edycja Ride 4, w której strategicznym partnerem będzie Yamaha.)

Days Gone – 2019 – PS4

Nietypowa propozycja. Jest to gra surwiwalowa. Przygodowa gra akcji. Fabuła dzieje się 2 lata po wybuchu pandemii wirusa w USA, który zamienił ludzi w zombie zwane świrusami. Ludzi zostało niewiele. Nasz główny bohater jest łowcą nagród, a jego najlepszy przyjaciel to motocykl. Jednoślad można tuningować i personalizować, trzeba dbać o jego dobry stan techniczny oraz o pełny zbiornik. Cel gry? Przetrwać.

GTA: Grand Theft Auto…

Chyba nie liczyliście, że zabraknie tutaj GTA. Którejkolwiek części byście nie włączyli, na którejkolwiek platformie, motocykle zawsze były częścią rozgrywki. Specyfiki gry chyba nie trzeba przedstawiać. Wszelkie modyfikacje oraz GTA Online dodatkowo rozwijają temat motocykli…

Co jeszcze?

Jeżeli macie kolejne propozycje – a na pewno macie – to sekcja komentarzy na Was czeka. Postaramy się także na bieżąco dodawać Wasze tytuły tutaj.

Rozsądek

Gry są fajne, ale w obliczu koronawirusa pamiętajcie – najważniejsze to nie wpadać w panikę, nie denerwować się – na większość czynników macie niewielki wpływ, więc zadbajcie o zdrowie psychiczne swoje i swoich najbliższych. A temu sprzyja pozytywna energia i satysfakcja spędzenia czasu wraz z motocyklem – nawet jeżeli w dłoniach trzymacie kontroler, a nie prawdziwe manetki.

P.S.: Rodzice i dzieci, pamiętajcie. Zamknięte szkoły to nie ferie. Nie warto w tym czasie odwiedzać dużych skupisk ludzi.

Więcej w Po godzinach, Śmieszne, felietony, Wyróżnione
Czym jest rondo, a czym skrzyżowanie o ruchu okrężnym? Zasady jazdy i używania kierunkowskazów

Tomek Kulik rozkłada na części pierwsze zagadnienia związane z nazewnictwem "rondo". Z tym wiążą się terminy kierunku jazdy oraz ruchu....

Zamknij